Naczynia umyte w zmywarce są wyszczerbione

katarzyna | 15 lutego 2017

Jednym z najbardziej irytujących problemów z jakimi możemy mieć do czynienia podczas eksploatacji są wyszczerbione naczynia umyte w zmywarce. Jeśli nam się to zdarzyło możemy mieć pewność, że będzie się zdarzało nadal. Usterkę należy więc jak najszybciej usunąć. Z czego może wynikać ten problem? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się go samodzielnie?

Przeładowana komora

Przede wszystkim uważajmy na to, ile naczyń wkładamy do zmywarki i w jakiej pozycji leżą one względem siebie. Kosze są zaprojektowane w taki sposób, aby można w nich było ułożyć naczynia tak, by się o siebie nie obijały. Jeśli jednak będziemy je odkładać byle jak, nie dbając o ich bezpieczeństwo, wówczas podczas cyklu zostaną nie tylko nieumyte, ale również zniszczone.

Takie przeładowywanie zmywarki może odbić się głównie na kieliszkach oraz szklankach. Pod wpływem ciśnienia wody naczynia będą się o siebie obijać, co może poskutkować nawet ich pęknięciem.

Awaria turbiny pompy

Turbina pompy to element odpowiedzialny za ciśnienie wody wtłaczanej do komory. Jeśli jest uszkodzony, ciśnienie może być zbyt wysokie, powodując obijanie się o siebie talerzy. Naczynia mogą także uszerbić się przez sam, zbyt mocny dla nich, strumień.

Kup turbinę pompy do zmywarki

Niewłaściwe detergenty

Za uszkodzenia naczyń odpowiadać może również niewłaściwy detergent – aby uniknąć problemu używajmy środków zalecanych przez producenta zmywarek i unikajmy preparatów z niepewnego źródła. Jeśli uszkodzenia dotyczą głównie szklanych naczyń zaleca się zamianę tabletki na żel.

Ciało obce w zmywarce

Problem może też być znacznie bardziej prozaiczny – jeśli w komorze znajduje się jakiś niepożądany element, np. pestka, może pod wpływem wibracji uderzać w naczynia, uszkadzając je. Sprawdźmy komorę i wyjmijmy z niej wszystko, co nie powinno się w niej znajdować. Warto też upewnić się, że usuwasz z talerzy wszelkie twarde pozostałości po jedzeniu, które mogą potencjalnie spowodować uszkodzenia.

Naczynia umyte w zmywarce niszczą się – jak tego uniknąć?

Uszkodzenie naczyń w zmywarce, z małym wyjątkiem jakim jest awaria turbiny pompy, jest najczęściej winą użytkownika. Pamiętaj więc o prawidłowym ładowaniu urządzenia i wyjmowaniu ze zmywarki twardych ciał obcych, które mogą zniszczyć talerze i szklanki. Niektóre typy naczyń lepiej też myć ręcznie, niż w zmywarce, ze względu na materiały, z jakich są zrobione. Często są one bardziej podatne na uszkodzenia, np. poprzez samą wysoką temperaturę wody, długotrwały kontakt z nią lub jej wysokie ciśnienie. Jakie naczynia lepiej więc umyć ręcznie, aby uniknąć ich zniszczenia?

  • Garnki z nieprzywierającą powierzchnią, choć z reguły nie ma przeszkód aby myć je w zmywarce, mogą zacząć tracić swoją funkcję. Nieprzywierający materiał jest dość prosty do uszkodzenia, np. w postaci zarysowania czy zdrapania. Trzeba więc uważać, aby w zmywarce o takie garnki nie ocierały się inne naczynia.
  • Plastikowe naczynia najczęściej zawierają informacje na temat ich mycia w zmywarce. Jeśli jednak materiał jest zbyt cienki, może odkształcić się pod wpływem gorącej wody.
  • Miedź również należy myć ręcznie. Naczynia wykonane z tego materiału mogą ulec wgnieceniu.
  • Jeżeli posiadasz kryształowe naczynia – pamiętaj, aby zawsze myć je ręcznie. Ten delikatny materiał może łatwo ulec ukruszeniu bądź porysowaniu.

Pamiętaj, że programy i funkcje zmywarki mają być dla Ciebie ułatwieniem – dopasowuj je więc do typów naczyń, które myjesz. Te z cienkiego szkła, jak kieliszki, warto myć w niższych temperaturach, a więc możesz wybrać program eco.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x