Trzy proste sposoby na ekologiczne życie

katarzyna | 18 kwietnia 2019

Bycie eko staje się coraz bardziej modne. Dlaczego? Ponieważ wpływa nie tylko na czystość oraz stan planety, ale i zdrowie osoby, która na taki styl życia się decyduje. Jak więc zacząć funkcjonować w zgodzie z naturą? Co zrobić, aby choć odrobinę polepszyć jakość środowiska? Wbrew pozorom, nie jest to ani drogie, ani trudne. Poznaj trzy proste sposoby na ekologiczne życie.

Segreguj śmieci

Oj tak, o segregowaniu odpadów zrobiło się w ostatnich latach strasznie głośno, jednakże dla wielu osób stanowi to nie lada wyzwanie. W świecie, w którym nie ma na nic czasu, trudno wygospodarować dodatkowe minuty na zastanawianie się nad tym, gdzie wrzucić papierek po batoniku czy pusty karton. Nie można jednak szukać wytłumaczeń, ponieważ selekcja śmieci to aspekt niezwykle ważny. Pomaga pozyskiwać surowce wtórne, zmniejsza ilość szkodliwych odpadów, a także sprawia, że rachunki za wywóz są tańsze. Jak więc zacząć segregować?

  • Podziel odpady na trzy kategorie: niebieskie – papier, żółte – plastik, zielone – szkło. Nie musisz inwestować w specjalne kosze – resztki możesz wrzucać nawet do reklamówek, które zostały po zakupach w supermarkecie,
  • Przestaw swoje myślenie – prościej będzie selekcjonować odpady, kiedy pomyślisz sobie, że tak po prostu trzeba – to nie dodatkowy obowiązek, a codzienność,
  • Nad koszami wywieś rozpiskę, gdzie jakie odpady powinny zostać umieszczane. Dzięki temu domownicy nie będą popełniać błędów.

Wiadomo, że na początku każdy czuje się trochę skołowany, ale samoświadomość przychodzi z biegiem czasu. Po kilku tygodniach segregacji, samoistnie wchodzi ona do głowy i staje się po prostu częścią normalnego życia.

Pięć prostych sposobów na ekologiczne życie
Tak to wygląda u nas – w siedzibie north.pl!

Zrezygnuj z reklamówek i woreczków foliowych

Brzmi jak coś, co bardzo trudno osiągnąć. W końcu warzywa czy owoce w sklepie trzeba gdzieś zapakować, a często na zakupy idzie się spontanicznie, przez co nie zawsze ma się przy sobie papierową czy też specjalną, materiałową torbę. Jednakże nie można popadać w skrajności i jeśli raz na jakiś czas zapakuje się produkty w reklamówkę, to już trudno, później można wyrzucić w niej posegregowane śmieci 🙂 Na co dzień warto mieć jednak na uwadze, że woreczki oraz plastikowe siatki są zmorą dla środowiska, gdyż bardzo długo się rozkładają (nawet 400 lat!), zanieczyszczają pola i lasy, a także mogą nawet zabijać zwierzęta. Na co więc je zamienić?

  • Materiałową torbę, którą można z łatwością złożyć i schować do torebki czy kieszeni,
  • Wielorazowe, bawełniane woreczki, specjalnie przystosowane do pakowania owoców, warzyw itp.,
  • Wiklinowy koszyk,
  • Słoiki – te świetnie spiszą się podczas kupowania na wagę produktów sypkich – mąki, orzechów.
Pięć prostych sposobów na ekologiczne życie
źródło: pinterest.com

Naprawiaj – nie wyrzucaj

Nie da się ukryć, że wszyscy kochamy technologię, a producenci idą nam naprzeciw. Pojawia się coraz więcej różnorakich urządzeń RTV i AGD. W samej kuchni mamy ich już kilka, jak nie kilkanaście: lodówka, zmywarka, piekarnik, mikrofalówka, robot planetarny, blender, toster… I tak dalej, i tak dalej. Niestety, mało kto zastanawia się nad tym, co ze sprzętami dzieje się po ich śmierci. W przypadku awarii, wadliwe urządzenia najczęściej zabiera sklep lub są one odwożone do punktu PSZOK albo na złom. Wiadomo jednak, że są i tacy, którzy – ze względu na utrudnioną procedurę utylizacji – zostawiają je w przypadkowych miejscach, np. w lesie. Dlaczego prawidłowy recykling elektrośmieci jest ważny? W sprzętach znajduje się bowiem bardzo wiele szkodliwych substancji, które przedostają się do wody i gleby, zatruwając środowisko.

My jednak mamy na to wszystko inną radę – nie wyrzucaj, naprawiaj! Praktycznie wszystkim urządzeniom da się podarować drugie życie. Wystarczy poszukać instrukcji (wiele z nich znajduje się na naszej Bazie Porad), zamówić odpowiednią część, a następnie cieszyć się ze sprzętu, który posłuży jeszcze przez długie lata. Domowe naprawy nie tylko zmniejszają produkcję elektrośmieci, ale pozwalają również zaoszczędzić pieniądze i zdobyć nowe umiejętności. Proste sposoby na ekologiczne życie – warto spróbować!

Objawy uszkodzenia generatora iskrownika
Samodzielna naprawa kuchenki? Czemu nie!

Ekologiczne życie nie jest trudne, wymaga jedynie odrobiny cierpliwości, aby przestawić się na nowe myślenie. Oczywiście nie trzeba stawać się od razu prawdziwym ekspertem. Do polepszenia własnego zdrowia, lepszego samopoczucia i poprawienia stanu środowiska, można zmierzać nawet niewielkimi kroczkami. Najważniejsze, to mieć świadomość, jak ogromną rolę w dzisiejszych czasach gra dbanie o naturę, ponieważ – jeśli nie my – to nikt inny o nią nie zadba. Eko jest fajne!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x