Szczoteczka soniczna czy elektryczna – jak dokonać wyboru?

aleksandra | 21 lutego 2017

Aktualnie w sprzedaży oferowanych jest kilka rodzajów szczoteczek. Ze względów zdrowotnych i higienicznych zalecane jest, by szczoteczka była wymieniana co najmniej co dwa miesiące. Jaką więc szczoteczkę wybrać?

Oto kilka podstawowych rodzajów szczoteczek do zębów:

  • Tradycyjna szczoteczka manualna,
  • Elektryczna,
  • Soniczna.

Tradycyjną szczoteczkę manualną miał okazję użytkować chyba każdy z nas. Brak mechanizmów elektronicznych sprawia, że psują się bardzo rzadko. W ramach szczoteczek manualnych można wyróżnić kilka rodzajów różniących się między sobą wielkością i kształtem w zależności od funkcji, jaką mają spełniać. Szczoteczki, które nie wymagają wykonywania samodzielnych ruchów podczas szczotkowania to szczoteczki elektryczne i soniczne. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry tj. stopień twardości, rozmiar szczoteczki, gęstość włókien, a w przypadku szczoteczek elektrycznych i sonicznych dodatkowo trwałość baterii, częstotliwość ruchów oscylacyjno-rotacyjnych oraz pulsacyjnych.

Czy lepsza jest szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Stając przed wyborem szczoteczki do zębów pojawia się pytanie – czy lepsza będzie szczoteczka soniczna czy elektryczna? Obie szczoteczki charakteryzują się dużą dokładnością czyszczenia zębów. Jest natomiast kilka różnic, które mogą pomóc w podjęciu decyzji, którą szczoteczkę wybrać do codziennego użytku. Szczoteczka soniczna zapewnia znacznie szybsze ruchy – ok. 30 tyś ruchów wymiatających w porównaniu do 7-8 tyś. ruchów oscylacyjnych w przypadku typowej szczoteczki elektrycznej.

Co to w praktyce oznacza? Dzięki temu przy użyciu szczoteczki sonicznej czyszczenie zębów, jak również przestrzeni międzyzębowych jest dokładniejsze. Wynika to przede wszystkim z różnic w mechanizmie działania urządzeń. Przewagą szczoteczek elektrycznych jest natomiast to, że dostępnych jest do nich więcej końcówek, głównie z racji tego, że na rynku są w sprzedaży dłużej niż szczoteczki soniczne. Warto pamiętać o tym, że oba rodzaje urządzeń znacznie lepiej usuwają płytkę nazębną niż tradycyjna szczoteczka manualna. Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne posiadają wbudowane czasomierze, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – czy lepsza jest szczoteczka soniczna czy elektryczna. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań użytkowników.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne jeszcze nie tak dawno były nowością na polskim rynku. Jednak ich skuteczność w czyszczeniu zębów i przestrzeni międzyzębowych sprawia, że popularność urządzenia rośnie z roku na roku. Warto jest więc wiedzieć jak działa szczoteczka soniczna. Szczoteczka charakteryzuje się dużą szybkością ruchów na minutę sięgającą nawet 35 000. Jak to jest możliwe? Otóż w tym przypadku wykorzystane zostało zjawisko generowania bąbelków powietrza w płynie pod działaniem fal dźwiękowych. Za pomocą generatora, który znajduje się w szczoteczce wytwarzane są odpowiednie drgania, które przenoszone są do cieczy tj. woda czy ślina w połączeniu z pastą do zębów. Dzięki temu możliwe jest skuteczne usuwanie płytki bakteryjnej będącej przyczyną wielu problemów w jamie ustnej oraz możliwe jest dokładne oczyszczenie zębów.

Dodatkowe akcesoria do szczoteczki sonicznej i elektrycznej

Zakup szczoteczki do zębów to nie tylko konieczność wyboru pomiędzy szczoteczkę manualną, elektryczną czy soniczną. To również dostęp do wielu dodatkowych części do szczoteczek sonicznych i elektrycznych oraz akcesoriów, które pomagają utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej. Nie sposób wymienić ilości i marek dostępnych końcówek, w szczególności do szczoteczek elektrycznych. Producenci zalecają wymianę końcówek z podobną częstotliwością jak w przypadku wymiany szczoteczek manualnych, czyli średnio co 2-3 miesiące. Inne akcesoria, które można spotkać na polskim rynku to m.in. irygator lub flosser. Irygator pomaga w płukaniu przestrzeni międzyzębowych, natomiast flosser służy do usuwania płytki nazębnej. Ponadto w sprzedaży dostępny jest również sanitizer. Jego główną rolą jest dezynfekcja szczoteczki przy wykorzystaniu promieni UV.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lizakpp

Zabijanie bakterii światłem UV jak i bardzo szybkie drganie mnie przekonało do sonicznych. Pamiętam jak w sklepie przyłożyłam do paznokcia szczoteczkę i jakie wrażenie to zrobiło 😀 Dość szybko zamówiłam później szczoteczkę soniczną i tak mam teraz TrueLife nowy model. A do manualnej już nie wrócę! 😛

Eva

Nie wiem, jak mogłam tyle lat funkcjonować bez szczoteczki elektrycznej! Zawsze myślałam, że to tylko gadżet, dopóki nie wypróbowała. Moim skromnym zdaniem elektryczne szczotki do zębów są jednak lepsze od sonicznych.