Uszkodzone amortyzatory w pralce objawy

katarzyna | 21 marca 2017

Zobacz jak wyglądają uszkodzone amortyzatory w pralce i pralko-suszarce. Czy Twoja pralka wymaga naprawy? Może wystarczy wykonanie kilku prostych czynności aby uniknąć dodatkowych wydatków? Dowiesz się z artykułu. Zapoznaj się z pracą amortyzatorów oraz ich wpływem na urządzenie. Awaria pralki nigdy nie jest przyjemna i zazwyczaj zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie. Na szczęście są sposoby, żeby sobie z nią poradzić. Wielu kosztownych i czasochłonnych usterek możesz uniknąć. 

Uszkodzone amortyzatory 

Wymiana tych części nie jest trudna, ale wymaga sporo czasu i uwagi. Jeśli masz pewność, że w twoim urządzeniu uszkodzeniu uległy właśnie amortyzatory, musisz działać szybko. Dysponując podstawowymi narzędziami, naprawę wykonasz samodzielnie na podstawie naszych filmów i instrukcji.

Pralka krzywo stoi

Pralka lub pralko-suszarka nie może stać krzywo, ponieważ obciążenie układu zawieszenia nie będzie równomierne. Jeśli jeden amortyzator jest mocniej eksploatowany, niż drugi, to jest bardziej narażony na uszkodzenia i w końcu straci właściwość tłumienia drgań zespołu piorącego. Dodatkowo uszkodzenie amortyzatora może spowodować zużycie innych podzespołów, na przykład łożysk, krzyżaka lub nawet koła pasowego 

Jeśli kupiłeś nowe urządzenie albo dokonywałeś napraw lub przeglądu starej pralki lub pralko-suszarki, pamiętaj, że bardzo ważne jest jej wypoziomowanie w miejscu, w którym stoi. To łatwa czynność, wymagająca jedynie odrobiny cierpliwości. Za pomocą poziomicy i uniwersalnego klucza nasadowego dokładnie wyreguluj wysokość nóżek. Sprawdź wszystkie krawędzie urządzenia i jeśli jesteś pewien prawidłowego ustawienia, możesz użytkować urządzenie.

Uszkodzony bęben w pralce

Amortyzator może ulec uszkodzeniu również w następstwie odkształceń lub pęknięć w obrębie zespołu piorącego. Bęben wraz z przeciwwagą i zbiornikiem jest ciężki. Dodatkowe obciążenie stanowi mokre pranie. Te kilkadziesiąt kilogramów jest utrzymywane we właściwym miejscu przez układ zawieszenia, czyli amortyzatory i sprężyny. Każda nieprawidłowość, jak na przykład zużycie łożysk lub wygięcie koła pasowego, a w konsekwencji nierównomierne obracanie się bębna, może skutkować szybszym zużyciem części.

uszkodzone amortyzatory w pralce

Uszkodzony krzyżak

Krzyżak to element bębna, odpowiadający za jego stabilną pozycję podczas cyklu prania. Jeśli któreś z ramion złamie się lub odkształci, to spowoduje jeszcze większą dysproporcję w obciążeniu amortyzatorów, niż zła pozycja pralki względem podłogi. Zwróć uwagę czy bęben w Twojej pralce nie opadł lub czy nie obija się o ściany zbiornika. Te niepokojące objawy również mogą doprowadzić do szybszego zużycia się amortyzatorów.

Zużycie się amortyzatora

Częstą przyczyną uszkodzenia i konieczności wymiany może być naturalne zużycie amortyzatorów. Części te pracują podczas cyklu prania praktycznie cały czas, a najintensywniej podczas wirowania, kiedy bęben obraca się z bardzo dużą prędkością. Jeżeli zauważysz, że z dolnej części Twojej pralki lub pralko-suszarki wycieka smar z okolicy amortyzatorów, lub zespół piorący bardzo lekko przemieszcza się w górę i w dół oraz na boki, to znak, że mogły ulec uszkodzeniu.

Kolejne objawy uszkodzonych amortyzatorów to obijanie bębna o obudowę pralki podczas prania, oraz skakanie pralki po łazience. Ponieważ głównym zadaniem amortyzatorów jest tłumienie drgań, jeśli zauważysz, że Twoja pralka pracuje głośniej niż zwykle, możesz podejrzewać uszkodzenie amortyzatora.

Sprawdź w naszym sklepie: amortyzatory do pralek

Amortyzatory warto wymieniać parami, nawet jeśli wydaje się, że jeden z nich jest w lepszej kondycji. Osłabiona część zawsze będzie negatywnie oddziaływać na drugą, więc nowy amortyzator może zużyć się znacznie szybciej. Pamiętaj, że urządzenie jest ciężkie, wymiana części zajmuje sporo czasu, ponieważ wiąże się z demontażem dużej ilości podzespołów oraz podłączeniem i regulacją ustawienia pralki lub pralko-suszarki. W ofercie naszego sklepu znajdziesz zarówno komplety amortyzatorów jak i tańsze zamienniki o tych samych właściwościach.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x