Plusy i minusy płyty indukcyjnej

katarzyna | 14 grudnia 2017

Plusy płyty indukcyjnej:

1. Ekonomia

Płyta indukcyjna to ekonomiczna inwestycja. Cewki wytwarzają ciepło tylko w garnku a reszta płyty pozostaje zimna, to zaoszczędza energię. Ponadto płyta rozpoznaje wielkość naczynia i dostosowuje do tego ogrzewanie.

2. Bezpieczeństwo

Płytą indukcyjna jest bezpieczniejsza w użytkowaniu od tradycyjnej kuchenki. Ciepło wytwarza się wyłącznie w garnku. Po zdjęciu płyta jest chłodna, przejmuje tylko ciepło naczynia. Zmniejsza to ryzyko poparzenia. Dodatkowo przedmioty położone na kuchence nie nagrzeją się. Płyta działa tylko na specjalnie przystosowane, płaskie garnki.

3. Szybsze gotowanie i dodatkowe opcje

Czas gotowania na płycie jest krótszy w stosunku do innych kuchenek. Oprócz tego, płyty mają dodatkowe funkcje. Przykładem może być zabezpieczenie przed włączaniem urządzenia przez dzieci. Niektóre wersje rozpoznają, czy znajdują się na nich naczynia. Po ich podniesieniu płyta się wyłącza. Możliwości jest dużo, w dużej mierze zależą od modelu.

4. Łatwe czyszczenie

Z uwagi na to, że płyta jest cały czas chłodna, łatwiej utrzymuje się ją w czystości. Jeżeli coś się na wyleje lub wypadnie z garnka nie ma możliwości by się przypaliło. To znacznie upraszcza czyszczenie.

Minusy płyty indukcyjnej:

 1. Specjalne naczynia

Jedną z wad płyty indukcyjnej może być fakt, że do gotowania potrzebne są specjalne naczynia. Wykonuje się je ze stali ferromagnetycznej, co sprawia, że nie należą do najtańszych. Zatem nie każdy garnek, czy patelnia będzie pasować, pole grzewcze nie wykryje naczynia i nie zadziała.

2. Koszty zakupu

Płyta indukcyjna jest stosunkowo droga, nie każdy może sobie na nią pozwolić. Ceny dobrej jakości sprzętu zaczynają się od 2500 zł. Jednak, jak już zdecydujemy się na zakup to nie oszczędzajmy. Liczy się jakość, aby urządzenie służyło przez długi czas.

3. Pole magnetyczne

Płyty indukcyjne wytwarzają pole magnetyczne. Mogą być niebezpieczne dla osób z rozrusznikiem serca.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o