Piekarnik się przegrzewa

aleksandra | 29 kwietnia 2020

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez piekarnika. Ten przydatny sprzęt jest nie tylko praktyczny i prosty w użyciu, ale również znacząco poszerza gamę kuchennych możliwości. Co jednak zrobić, gdy sam zaczyna się wyłączać lub gdy w trakcie pracy wszystko gaśnie? Jakie są potencjalne przyczyny awarii? Jeżeli podejrzewasz, że Twój piekarnik się przegrzewa, przeczytaj nasz artykuł i szybko usuń usterkę!

Problem z termostatem regulowanym

Najbardziej prawdopodobną przyczyną opisanej powyżej usterki jest problem z działaniem termostatu. Ten element pełni bardzo ważną funkcję – wyłącza piekarnik po nagrzaniu do wybranej temperatury i włącza go ponownie, gdy ciepło w środku spadnie. Kiedy ulegnie awarii, wówczas może nie odciąć grzania w odpowiednim momencie, przez co temperatura staje się za wysoka. Wynika to z faktu, że grzałka dostaje sygnał do aktywacji, jednak nie zostaje zdezaktywowana. Wówczas urządzenie po prostu się przegrzewa i wyłącza.

Niestety termostat regulowany jest elementem, który nie nadaje się do naprawy i w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, trzeba wymienić go na nową część. Dzięki temu temperatura zawsze będzie pod kontrolą. Jego stan można sprawdzić przy pomocy miernika elektrycznego.

Piekarnik się przegrzewa

Awaria przełącznika funkcji w piekarniku

Przełącznik funkcji to część, która służy do wyboru opcji grzania w piekarniku. Jego najczęstsze usterki to przepalenie ścieżek lub poluzowanie się konektorów połączeniowych. Jeśli nie działa prawidłowo, co zwykle wynika na przykład z przepalenia lub zwarcia, bardzo prawdopodobne, że dojdzie do problemów z temperaturą. Urządzenie może nie wyłączyć się nawet wtedy, kiedy pokrętło będzie ustawione na minimum.

Selektor, bo tak również nazywany jest ten element, psuje się stosunkowo często, stąd też jego wymiana nie jest trudna ani szczególnie kłopotliwa. Przed demontażem zalecamy zrobić zdjęcie konektorów, aby później wiedzieć, w jakiej kolejności należy je podłączyć – inaczej trudno będzie znaleźć schemat.

Piekarnik się przegrzewa

Uszkodzony czujnik temperatury piekarnika

Bardzo ważną częścią, odpowiadającą za regulację temperatury wewnątrz komory, jest czujnik. Jak działa? Gdy wykrywa, że żądana temperatura została osiągnięta, odcina obwód i odłącza grzanie, a więc bardzo podobnie do termostatu. Zwykle te dwa elementy są ze sobą połączone – w nowoczesnych piekarnikach występuje termostat regulowany, wyposażony w rozwijany czujnik temperatury.

Jeżeli grzałka nie wyłączy się we właściwym momencie, może bardzo szybko dojść do przegrzania. Przed wymianą warto sprawdzić, czy od czujnika nie odczepiła się wtyczka – czasem wystarczy przymocować ją z powrotem. W innym przypadku należy zastosować nowy element.

czujnik temperatury

Nieprawidłowo działający moduł elektroniczny

Mózgiem piekarnika, podobnie jak i wszystkich innych sprzętów AGD, jest moduł elektroniczny. To on zajmuje się sterowaniem pracą całego urządzenia. Zwykle w obrębie tej części dochodzi do przepięć, które mogą spowodować spalenie kondensatora lub – co gorsza – przekaźnika grzałki. W przypadku takiej awarii problemy z temperaturą są bardzo częstym objawem. Niestety własnoręczna ingerencja w moduł może skończyć się dodatkowymi awariami, dlatego najlepiej od razu wymienić całą płytkę.

Piekarnik się przegrzewa

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna

Piekarniki Amica to najgorszy szajs i kuchenki tez nikomu nie polecam

Krzysztof

Piekarnik do wbudowania EB1,8KWL- przestał grzać od dołu – tragedia! 25 lat służył. Co robić?

Katarzyna

pewnie wystarczy grzałkę dolną wymienić.

Lukasz

Piekarnik Amica błąd e100

Lukasz

Piekarnik Amica błąd e100
Gdy piekarnik się nagrzeje do wybranej temp wyłącza się i wyskakuje e100 po kilkunastu minutach po wyłączeniu z gniazdka błąd znika

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x