Nieprzyjemny zapach w ekspresie do kawy

katarzyna | 8 grudnia 2017

Kawa to wyjątkowy napój o doskonałym aromacie, który pobudza każdego poranka i daje siłę na cały dzień. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez choćby jednej filiżanki. Co jednak w przypadku, gdy nieprzyjemny zapach w ekspresie do kawy niszczy nam radość z jej picia?


Skąd pochodzi nieprzyjemny zapach w ekspresie?

Powodów nieprzyjemnego zapachu w ekspresie do kawy może być kilka. Jednym z najpowszechniejszych jest kamień, który zbiera się wszędzie tam, gdzie jest woda. W ten sposób, poprzez wodę, przedostaje się do kawy, jeżeli nie używamy filtra wody. Czasem w przewodach ekspresu może pojawić się wykwit – zwłaszcza, jeżeli nie używamy go przez dłuższy czas. Podstawą do zachowania świeżego i dobrego smaku kawy z ekspresu jest jego regularne czyszczenie.

Środki do czyszczenia ekspresu

Na rynku znajdziemy szereg środków, które przeznaczone są do odkamieniania i czyszczenia ekspresów. Z jednej strony specjalne płyny, które zbierają kamień, usuwają wszelkie zanieczyszczenia i chronią wnętrze ekspresu. Drugim sposobem są tabletki, które wkłada się w specjalny otwór w ekspresie (rozwiązanie Krups) i w ten sposób czyści cały obieg.

Wymiana wody w pojemniku

Nie chodzi tu o prostą wymianę wody, ale wykorzystanie dobrej wody pozbawionej minerałów. Dlatego tak ważne jest stosowanie filtrów do wody. Jeżeli nawet nie wpłynie to znacząco na smak, to z pewnością zapobiegnie odkładaniu się kamienia. W ten sposób nieprzyjemny zapach może zniknąć.

Zabrudzony zaparzacz

Zaparzacz to bardzo ważna część każdego ekspresu, która ma stały kontakt ze zmielonymi ziarnami. Z biegiem czasu ulega zabrudzeniu i wymaga czyszczenia, a także nasmarowania uszczelek. Jeżeli się tego nie robi, nagromadzony brud zaczyna się nawarstwiać i ostatecznie gnije, co powoduje postawanie pleśni i pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Do usunięcia zanieczyszczeń użyj wilgotnej ściereczki, a do uprzątnięcia resztek kawy – pędzelka. Płucz zaparzacz pod bieżącą letnią wodą.

Zanieczyszczony pojemnik na fusy i tacka ociekowa

Trzeba mieć na uwadze, że raz na jakiś czas te elementy potrzebują gruntownego czyszczenia. Złogi brudu lubią zbierać się w rogach, co prowadzi do powstawania pleśni.

Otłuszczony obieg mleczny

Mleko jest tłuste, a co za tym idzie, zostawia po sobie tłuste osady. Jeżeli nie będą na bieżąco usuwane – powstanie pleśń w ekspresie do kawy.

Domowe sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu

Oczywiście możemy także skorzystać z domowych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie octu, który powinien zabić zapach. Jedyne o czym musimy pamiętać, to fakt, że nie każdy ekspres przyjmie ocet. Po użyciu octu musimy kilka razy puścić ekspres bez kawy. Jednak pamiętajmy, że istnieje ryzyko, że uszczelki możemy zniszczyć przez reakcję z octem. Dlatego zalecamy używanie dedykowanych środków czyszczących do ekspresów do kawy. Wtedy mamy gwarancję, że usuniemy nieprzyjemny zapach w ekspresie raz na zawsze.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.9 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x