Zmywarka wyłącza się w połowie cyklu

katarzyna | 9 października 2018

Problem z urządzeniem często wynika z niedostatecznej pielęgnacji lub z usterki podzespołu. W przypadku awarii warto rozeznać się, co mogło ulec uszkodzeniu. Artykuł ten kierujemy do osób, które znają się trochę na sprzętach AGD i wiedzą mniej więcej, jak działają. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie – Dlaczego zmywarka wyłącza się w połowie cyklu?


Zatkany system filtrów

System filtrów to pierwszy element, o jaki trzeba dbać od razu po zakupie zmywarki. Jeżeli nie opróżniamy na bieżąco filtra zgrubnego i mikrofiltra może dojść do zapchania odpływu, a w konsekwencji do zaprzestania pracy zmywarki. Jest to szczególnie niebezpieczne dla pompy odpływowej, ponieważ może mieć trudności z odpompowaniem brudnej wody i przegrzewaniem się, o czym piszemy w kolejnym podpunkcie.

Zatkany wąż odpływowy

Zablokowany wąż odpływowy w zmywarce to zmora wielu użytkowników, czasami resztki jedzenia, czy większe elementy podczas odprowadzania brudnej wody mogą utknąć w świetle przewodu i stąd zmywarka wyłącza się w połowie cyklu. Pozostaje nic innego, jak sprawdzenie, czy nic nie utknęło w środku i nie blokuje przepływu.

Uszkodzony moduł sterujący

Niesprawny moduł to ostateczność. Wszelkie problemy z elektroniką wymagają odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. Wymiana modułu sterującego na własną rękę nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, ponieważ trzeba umieć go zakodować w urządzeniu.

Pompa myjąca się przegrzewa

Pompa myjąca odpowiada za doprowadzenie wody do wnętrza komory podczas zmywania naczyń. Jeżeli za mocno nagrzewa się podczas pracy może doprowadzić do stanu, że zmywarka wyłącza się w połowie cyklu. Dlaczego? Ponieważ załącza się zabezpieczenie przed przegrzaniem tego elementu. Sprawdź, czy czujnik temp. odpowiednio reaguje na zmiany temperaturowe otoczenia.

Zadziałał wyłącznik bezpieczeństwa

Wyłącznik bezpieczeństwa to zwykły przełącznik w pływaku. Znajduje się zazwyczaj na dnie komory zmywarki, w wanience. Gdy woda trafi na dno zbiornika to załącza się zabezpieczenie przeciw zalewowe i zmywarka wyłącza się oraz automatycznie załącza się odpompowywanie wody. Jeżeli woda pochodzi z niekontrolowanych wycieków to jest to objaw usterki zmywarki. Należy ustalić przyczynę wycieku zmywarki.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.2 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o