Zmywarka tabletki czy proszek?

aleksandra | 17 lutego 2021

Najczęściej wykorzystywanym detergentem do mycia naczyń w zmywarce są tabletki. Głównie z powodu wygody i bezproblemowej aplikacji, ale także zadowalających efektów. Niektórzy jednak chętniej sięgają po tradycyjny proszek, kojarzony głównie z pralką. Co jest lepsze i co wybrać? Dziś odpowiadamy na pytanie – zmywarka tabletki czy proszek?

Podstawowe informacje o tabletkach do zmywarki

Jak wygląda tabletka do zmywarki wie raczej każdy. Ale z czego się składa – to już niekoniecznie. Na początek warto więc powiedzieć, co wchodzi w jej zawartość. Otóż podstawę stanowią związki wybielające na bazie tlenu (nadwęglany, nadborany, nadtlenek wodoru), które odpowiadają za wywabianie plan oraz usuwanie bakterii i wirusów.

Następnym składnikiem są enzymy, mające za zadanie rozbijać tłuszcze oraz niwelować skrobię. Do tego dochodzą jeszcze polikarboksylany (zapobiegają ponownemu osadzaniu się brudu), środki powierzchniowo czynne i substancje zapachowe. Całość jest osłonięta specjalną powłoczką, która rozpuszcza się podczas mycia.

Obecnie na rynku znaleźć można różne wersje tabletek do zmywarki. Są więc opcje 2w1 (myjące i nabłyszczające), 3w1 (dodatkowo zawierają sól), a nawet 4w1 (zabezpieczające przed osadzaniem się kamienia). Wybór jest ogromny.

Niegdyś popularnym składnikiem tabletek były fosforany, czyli dość silne związki chemiczne, wykorzystywane w tym przypadku do zmiękczania wody. Niestety, ich nadmiar powodował szkody w środowisku, wobec czego zostały zakazane w produkcji środków czyszczących.

Wady i zalety korzystania z tabletek

Tym, co z pewnością przemawia za korzystaniem z pastylek, jest wygoda. Nie trzeba się martwić o uzupełnianie nabłyszczacza czy soli – wystarczy zakupić opakowanie tabletek i włożyć jedną z nich do dozownika. Opakowania są duże, więc przy średnim poziomie używania zmywarki, finansowo również nie wychodzi najgorzej. Czy istnieją więc jakieś minusy?

Oczywiście. I jest ich całkiem sporo. Po pierwsze – mówi się, że jeśli coś robi wszystko, to tak naprawdę nie robi nic. To powiedzenie ma zastosowanie głównie do tabletek 3w1 i 4w1. Chodzi przede wszystkim o sól. Jak wiadomo, jest ona wykorzystywana do zmiękczania wody, a ta płynie do komory przez płaszcz wodny, różnorakie rurki i wężyki. Ma również kontakt z licznymi podzespołami. Zawartość soli w tabletce bywa więc niestety zbyt mała, aby zmiękczyć wodę na tyle, by jej twardość nie wpływała negatywnie na sprzęt.

Kolejna kwestia to mikroplastik, który pozostaje z osłony tabletki po jej rozpuszczeniu. Co prawda nie ma go dużo, jednak biorąc pod uwagę, jak wiele osób korzysta z tego typu środków każdego dnia, problem zaczyna się namnażać. Mikroplastik przedostaje się do wody, a potem do kanalizacji i ostatecznie ląduje w środowisku naturalnym, powodując jego skażenie.

Zmywarka tabletki czy proszek

Proszek do zmywarki

Obserwując przyzwyczajenia użytkowników zmywarek, bez problemu zauważyć można, że chętniej sięgają oni po tabletki, niż po proszek. Bardzo często pojawia się jednak pytanie, który z tych detergentów jest lepszy. Postarajmy się więc to przeanalizować. Zacznijmy od składu.

Tak naprawdę zawartość proszku jest podobna do tabletek – zawiera on głównie wybielacze oraz enzymy. W zależności od marki, dodatkowo może kryć w sobie substancje zapachowe i powierzchniowo czynne. Oczywistą różnicę stanowi brak powłoki. Przewagą nad tabletkami jest głównie lepsza skuteczność przy twardej wodzie. Proszek sprawniej radzi sobie z kamieniem, który mógłby pozostawić na naczyniach smugi, zacieki oraz plamy z osadów.

Chętnie wykorzystywany zamiennik proszku to detergent w żelu, który wyróżnia się szybszym i łatwiejszym rozpuszczaniem w wodzie. Jego używanie jest bardzo proste, a efekty – zadowalające.

Plusy i minusy proszku do zmywarki

Tak jak w przypadku tabletek, proszek posiada swoje dobre, ale również i złe strony. Jeżeli chodzi o wady, najbardziej rzucającą się w oczy na pewno jest konieczność samodzielnego dozowania. Trzeba odmierzyć potrzebną ilość detergentu, zamiast po prostu wrzucić kapsułkę do komory. Nie można również zrezygnować ze stosowania nabłyszczacza i soli.

Z plusów, do najważniejszych można zaliczyć ekonomiczność. Proszki są sprzedawane w dużych opakowaniach i dzięki temu korzystanie z nich wychodzi taniej, niż kupowanie kapsułek. To także zmniejszanie ilości mikroplastiku oraz minimalizacja produkcji niepotrzebnych śmieci. Również skuteczność proszku bywa znacznie wyższa, niż pastylek. Szybciej dociera on do wszystkich zakamarków komory, a także nie trzeba się obawiać, że nie rozpuści się do końca, co niestety często występuje w przypadku tabletek.

Warto zaznaczyć, że ekologiczny proszek do zmywarki można samodzielnie wykonać w domu. To plus dla osób, które podążają za ideologią zero waste i preferują zdrowsze dla środowiska rozwiązania.

Co wybrać?

Podsumowując, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: zmywarka tabletki czy proszek? Oba produkty mają swoje wady i zalety. Ci, którzy wybierają wygodę, z pewnością chętniej sięgną po kapsułki, natomiast wielbiciele bardziej ekologicznych rozwiązań – po proszek. Dokonując wyboru, zachęcamy zastanowić się nad tym, jak często używa się zmywarki i który sposób wyjdzie bardziej ekonomicznie.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments