Zmywarka pracuje bez przerwy

aleksandra | 3 grudnia 2019

Jednym z najgorszych scenariuszy podczas użytkowania zmywarki jest jej nagła awaria. Nie ma nic bardziej irytującego, jak świadomość, że zalegające w koszu naczynia trzeba wyjąć i umyć ręcznie, tracąc czas oraz wodę. Problemy, zwłaszcza przy starszych urządzeniach, mogą występować całkiem często. Czasami zdarza się tak, że zmywarka pracuje bez przerwy, nie kończąc programu. Dlaczego tak się dzieje? Oto potencjalne przyczyny.

Awaria pompy odpływowej

Pompa odpływowa bierze udział w większości procesów, które zachodzą w zmywarce, dlatego też może dość łatwo ulec awarii. Jako że należy do najważniejszych elementów urządzenia, w przypadku jakichkolwiek problemów należy od razu zareagować. W przeciwnym wypadku cykl nie zostanie przeprowadzony prawidłowo i może dojść do uszkodzenia kolejnych podzespołów, co poskutkuje większymi wydatkami.

Jedną z najczęstszych przyczyn tego, że zmywarka pracuje bez przerwy, jest nieprawidłowe działanie pompy. Bardzo często zdarza się tak, że wpada ona w niekończącą się pętlę pobierania oraz odprowadzania wody, co powoduje dodatkowo duży hałas. Takie zachowanie wskazuje na to, że pompa nie może zakończyć swojej pracy w odpowiednim momencie. Wówczas niezbędne jest dokonanie wymiany.

wymiana pompy odpływowej

Uszkodzony pływak w zmywarce

Ten niewielki element ma za zadanie odczytywać poziom wody w zmywarce. Wysyła informacje o tym, czy należy napuścić jej więcej, czy może część odpompować. Jeśli ulegnie awarii, to urządzenie nie będzie otrzymywać odpowiednich danych, co poskutkuje jego nieprzerwaną pracą.

Warto zwrócić uwagę na mikroprzełącznik, który mieści się na czujniku pływakowym. Jeżeli znajduje się on ciągle w pozycji otwartej – jest to bezpośredni powód awarii. W takim przypadku należy niezwłocznie wymienić pływak na sprawny.

Zmywarka pracuje bez przerwy - dlaczego

Zabrudzony płaszcz wodny

Dość częstą przyczyną problemów z działaniem zmywarki jest brudny płaszcz wodny. Ten element ma stały kontakt z wodą, wobec czego wszelkie zabrudzenia, kamień oraz szlam osiadają na jego powierzchni. Pod wpływem czasu pozostałości zaczynają gnić/pleśnieć, co uniemożliwia prawidłowy obieg wody.

Należy więc raz na jakiś czas kontrolować stan płaszcza i usuwać z niego brud, by zapewniać zmywarce odpowiednie środowisko do pracy. Niewłaściwy przepływ wody wpływa bowiem na działanie innych podzespołów, takich jak pompa czy pływak. W konserwacji pomocne jest również odkamienianie.

płaszcz wodny

Zacięty programator lub przycisk

Programami oraz funkcjami zmywarki w większości przypadków steruje się za pomocą programatora, czyli okrągłego pokrętła, umieszczonego na froncie urządzenia. Trzeba pamiętać, że służy ono jedynie do mechanicznej zmiany ustawień – za poprawne działanie elektroniki odpowiada moduł.

W momencie, w którym zmywarka pracuje bez przerwy, warto zwrócić uwagę na to, czy programator się nie zaciął i sprawdzić, czy można nim swobodnie obracać oraz czy nie jest luźny. Przy okazji raz na jakiś czas trzeba skontrolować stan przycisków – lubią gromadzić się na nich zanieczyszczenia, które zapychają szczeliny pomiędzy guzikiem i obudową.

Zmywarka pracuje bez przerwy - dlaczego

Nieprawidłowo działający moduł elektroniczny zmywarki

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, kontrolę nad pracą całego urządzenia sprawuje moduł elektroniczny. To płytka, znajdująca się w środku zmywarki, schowana pod obudową. Kiedy sprzęt nie działa prawidłowo, może to świadczyć o uszkodzonych bądź przepalonych ścieżkach na module. Często widać je gołym okiem.

Niestety ten element jest bardzo trudny do samodzielnej naprawy, dlatego w większości przypadków trzeba po prostu wymienić go na nowy. Jednakże, na szczęście, dość rzadko ulega awariom – zalecamy więc wcześniej sprawdzić pozostałe możliwości, wymienione w naszym artykule.

Zmywarka pracuje bez przerwy - dlaczego

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pralkowcy.pl

Electrolux : i30 oraz Bosch/Siemens : E15 . Oba sygnały oznaczają wyciek wody. Należy go bezwzględnie zlokalizować. Objawem towarzyszącym jest buczenie pompy spustowej mimo że w zmywarce nie ma już wody.

Krzysztof

Zmywarka bosch model SGS45E08EU/71 Nie kończy procesu mycia jak zostaje 1 minuta to zmywarka pracuje bez przerwy i zmywa i zmywa proszę o radę co może być za przyczyna resetowałem i nic nie pomogło

Patrycja

a czy wyeliminował Pan już któreś z powyższych czynników z artykułu?

Krzysztof

tak zrobiłem wszystkie czynniki z artykułu i nic dodam że jak zresetuję i włączę program płukanie to zakończy się program a na programach mycia kończy się na 1 minucie i dalej myje i myje aż muszę ręcznie sam wyłączyć bo nie skończy mycia czyżby moduł padł proszę o pomoc

Mirek

I co pan w końcu zrobił, bo ja mam to samo dochodzi do 1 min. i myje nadal.

Tomasz

Witam moja zmywarka przed startem programu buczy jak cały czas coś w niej chodziło a następnie przechodzi do zadanego cyklu po skończeniu cyklu sygnalizuje dźwiękiem że cykl się skończył ale nadal buczy tak samo jak przy starcie co może być przyczyną? Wspomnę mam zmywarkę kernau

Ewa

Zmywarka Beko DIS 29020 skończyła się gwarancja niestety i zmywarka powoduje duży problem z instalacją . Mam instalację różnicową (tak to się chyba nazywa) zmywarka ma swoje osobne zabezpieczenie i po skończeniu mycia które przebiega prawidłowo – po otwarciu drzwi nie zawsze ale często powoduje wyłączenie zabezpieczenia głównego na tablicy. Gdzieś ma zwarcie a ja nie mam pomysłu gdzie. Chciałabym móc fachowcowi coś podpowiedzieć zanim mi rozbierze zabudowaną zmywarkę.

Katarzyna

najczęściej to wina grzałki, ale bez sprawdzenia ciężko powiedzieć, co dokładnie robi zwarcie.

Maciej

Witam ! Jestem użytkownikiem zmywarki Indesit DSG 051 i problem polega na niedokładnym zmywaniu naczyń. Jeśli ktoś miał podobny problem i udało mu się go rozwiązać, to proszę o info. Pozdrawiam ! Maciej

Martyna

Witam zmywarka wylała wodę /buczy i nie chce się wyłączyć proszę o szybką odpowiedz co to oznacza

Arek

Witam. Poszukuję porady. Zmywarka po zakończeniu cyklu stale odpompowuje wodę. Nie da się jej wyłączyć, jedynie wtyczka. Po podłączeniu zasilania wyświetla 1 i włącza pompę. Gdzie szukać awarii?
Whirpool WIC 3C26F

Piotr

Dzien dobry, czy znalazl Pan rozwiazanie? U mnie pidobna sytuacja.

Bożena

Zmywarka nie pracuje mimo że są wyłączone pokrętła nadal chodzi

Arek

Witam. Zmywarka po zakończeniu cyklu stale odpompowuje wodę. Nie da się jej wyłączyć, jedynie wtyczka. Po podłączeniu zasilania wyświetla 1 i włącza pompę. Gdzie szukać awarii?
Whirpool WIC 3C26F