Zmywarka ciągle pobiera wodę

katarzyna | 4 października 2018

Czy Twoja zmywarka dziwnie się zachowuje? A może próbujesz nastawić program i zmywarka ciągle pobiera wodę? Diagnozujemy usterki w sprzęcie domowym. Pomagamy w doborze części zamiennych i dbamy o sprzęt, aby przedłużyć jego żywotność.

Dlaczego zmywarka ciągle pobiera wodę:

  • błędne wskazania hydrostatu
  • wadliwy elektrozawór
  • problem z wężem Aquastop
  • uszkodzony moduł sterujący

Jak hydrostat wpływa na pracę zmywarki?

Wskazania hydrostatu są kluczem do osiągnięcia odpowiedniego poziomu wody w zmywarce, aby przeprowadzić skuteczne zmywanie. Jeżeli hydrostat przekłamuje zmywarka ciągle pobiera wodę lub może pobierać jej bardzo mało, co w efekcie nie domyje nam naczyń. W zmywarkach hydrostat wygląda podobnie, jak w pralkach. Jest to okrągły element z rurką wystającą. Podpięta jest do niego złączka elektryczna, która przekazuje informacje z modułu sterującego.  Na hydrostacie znajdują się 3 śrubki, które świadczą o stanie wody. Ustawione są fabrycznie, zatem kręcenie na własna rękę może okazać się niebezpieczne dla urządzenia.

 

Zmywarka ciągle pobiera wodę

 

Zmywarka pobiera wodę przez elektrozawór (zamontowany wewnątrz urządzenia) lub Aquastop (zawór zamontowany na wężu), w zależności co mamy od nowości urządzenia. W przypadku zablokowania się elektrozaworu w pozycji otwartej, woda będzie ciągle pobierana do wnętrza komory, aż się zacznie przelewać. Najbezpieczniej od razu zakręcić zawór wody.

W przypadku węża Aquastop sytuacja wygląda tak, że zawór może ulec uszkodzeniu i zamiast kupować nowy można posiłkować się zestawem naprawczym. Nagraliśmy filmik instruktażowy, gdzie widać krok po kroku, jak przeprowadzić samodzielną naprawę.

Co jeszcze mogło się zepsuć?

Moduł sterujący nie należy do najtańszych elementów w urządzeniach AGD, jednak rzadko, ale ulega awarii. Szczególnie elektronika w środku. Warto pamiętać o tym, że moduł jest zaprogramowany pod konkretny model zmywaki. Osoby bez znajomości elektroniki, powinny zlecić naprawę modułu tylko wykwalifikowanym technikom. Pisaliśmy wcześniej artykuł, jakie zagrożenia niesie naprawa modułu sterującego na własną rękę. Moduł steruje całym urządzeniem, więc jego usterka może okazać się skomplikowana. Nie każdy poradzi sobie z wypaleniem ścieżek, czy uszkodzeniem kondensatorów.

zmywarka ciągle pobiera wodę

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o