Zanim zamówisz fachowca zwróć uwagę na …

katarzyna | 9 stycznia 2020

Ciekawe do jakiej grupy osób należysz, gdy w domu coś się zepsuje? Niektórzy wzywają autoryzowanego fachowca do naprawy sprzętu w domu, inni osiedlową złotą rączkę, a np. ja naprawiam sama. Brzmi tak prosto prawda? Otóż nie do końca, ponieważ wiele napraw ciężko zrobić  samodzielnie z prostych przyczyn: brak odpowiedniego sprzętu i narzędzi, brak wiedzy technicznej o częściach zamiennych lub urządzenie po prostu nie da się rozbroić ( „jednorazówka” z sieciówki).

Od czego zacząć poszukiwania?

Nie będziemy skupiać się na tym, czego nie da się naprawić, ale jak odpowiednio szukać fachowców, gdy mamy awarię w domu. W internecie znaleźć można wielu reklamujących się majstrów – złote rączki, którzy za drobną opłatą naprawią i nie odmówią nawet jeśli nie mają bladego pojęcia, jak to zrobić.

Brzmi to co najmniej podejrzliwie i w rzeczywistości tak też jest. Możemy sobie zaszkodzić i zepsuć sprzęt albo/lub skrócić jego żywotność przez nieumiejętne zamontowanie części. Przeróbki typu – „przykleję na klej” i owinę na taśmę „duct tape” na pewno się uda są bardzo popularne wśród samozwańczych majsterkowiczów. Lepiej unikać szerokim łukiem takich naprawiaczy.

Z badań wynika, że poszukiwania fachowców do naprawy sprzętu najczęściej szukamy online. Mało kto przegląda gazetę i czyta rubryki z drobnymi ogłoszeniami majsterkowiczów. Mało tego, spacerując po mieście nie zauważamy punktów z naprawą pralek, małego agd czy elektroniki. Po prostu nie zwracamy na to uwagi, ponieważ często nasz wzrok skierowany jest w telefonie.

Prym wiedzie wszechwiedząca wyszukiwarka google. To tam na podstawie opinii internautów, ocen, gwiazdek dokonujemy wyboru. Pytanie, czy słusznego? Warto wziąć pod uwagę, że nie wszystkie opinie są prawdziwe. Mało które serwisy moderują tego typu komentarze. Zdarza się, że piszą je osoby z konkurencyjnej firmy lub chcące zaszkodzić reputacji niektórych person. Jeżeli fachowiec zdobędzie zaufanie i wzbudzi poważanie wśród klientów to nie ma sobie równych.

W rodzinie siła

Kolejnym kanałem do szukania fachowców jest rodzina i sąsiedzi. Najszybciej sznureczek idzie „pocztą pantoflową”. Z polecenia bliskich jesteśmy bardziej skłonni podjąć decyzję, jakiego wezwać fachowca, bo u wujka Henia naprawił i dużo nie wziął. Albo sąsiad, który już miał podobny problem i rozwiązał go u siebie.

Istotnym jest sprawdzony dostawca części zamiennych do sprzętu oraz orientacja w technicznych kwestiach. Np. czy dana część będzie pasować do zmywarki, czy lepiej wybrać oryginał, czy tańszy zamiennik. Profesjonalne sklepy pomogą i doradzą, ale w praktyce często jesteśmy sami na ścieżce zakupowej.

Jak znaleźć dobrego fachowca?

Kilka prostych zasad:

– odwiedzaj tylko zaufane portale, gdzie ogłaszają się fachowcy (sprawdź czy strona posiada zabezpieczenie SSL)

– zakup części dokonuj w sklepie z możliwością zwrotu w przypadku wyboru niewłaściwego elementu

– jeżeli wezwiesz fachowca poproś, aby wystawił Tobie rachunek, pokwitowanie, co będzie dowodem w razie ewentualnych roszczeń lub poniesionych strat

– autoryzowany serwis nie taki zły i drogi, jak mówią

Chociaż zawsze będę za próbą samodzielnej naprawy sprzętu to wiem, że nie wszyscy pójdą tym samym torem. Z wielu powodów. Na pewno warto mierzyć siły na zamiary.

Jaki jest Twój powód, czy samodzielnie naprawiasz sprzęt domowy, czy jednak skorzystasz z naszych rad i wezwiesz fachowca?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x