Zamrażarka nie trzyma temperatury

aleksandra | 3 stycznia 2020

Jednym z najgorszych scenariuszy w domu jest moment, w którym kuchenne AGD zawodzi. Niestety czasami zdarza się tak, że lodówka działa prawidłowo, ale zamrażarka nie trzyma temperatury i pomimo wybrania odpowiednich ustawień, w środku zaczyna robić się ciepło. To zaś oznacza, że produkty, które znajdują się w środku, mogą szybko ulec rozmrożeniu i w efekcie się zmarnować. Co należy zrobić w takim przypadku? Jakie są potencjalne przyczyny usterki? Przeczytaj poniżej!

Awaria termostatu

Termostat odpowiada za uruchomianie sprężarki w momencie, w którym temperatura w komorze jest zbyt wysoka. Wobec tego stanowi jeden z najważniejszych elementów urządzenia, ponieważ napędza układ chłodzący i bierze udział w równomiernym schładzaniu produktów.

Wiele modeli chłodziarko-zamrażarek posiada osobne termostaty dla zamrażarki i lodówki. Jeśli któryś z nich jest uszkodzony, wówczas temperatura samoczynnie spada i z biegiem czasu sprzęt zaczyna sam się rozmrażać. Problemy z tą niewielką częścią powodują zaburzenie pracy całego urządzenia, dlatego w przypadku awarii trzeba od razu ją wymienić.

Zamrażarka nie trzyma temperatury

Czujnik temperatury podaje złe informacje

Za temperaturę w urządzeniu odpowiada jeszcze czujnik, do którego głównych zadań należy monitorowanie poziomu ciepła w komorze. W przypadku, gdy ulegnie uszkodzeniu, urządzenie odbiera błędne dane albo też nie otrzymuje ich wcale. To natomiast powoduje dalsze problemy, na przykład z termostatem lub modułem elektronicznym i w efekcie w środku zamrażarki zaczyna robić się ciepło.

Przed wymianą czujnika temperatury warto sprawdzić, czy nie jest on po prostu pokryty lodem. Kiedy się zamrozi, wówczas przesył informacji jest nieprawidłowy i stąd mogą wynikać problemy z chłodzeniem.

Zamrażarka nie trzyma temperatury

Uszkodzona uszczelka drzwi

Jedną z najczęstszych, a przy okazji najprostszych do rozwiązania przyczyn tego, że zamrażarka nie trzyma temperatury, jest brak szczelności komory. Uszczelka drzwi to element eksploatacyjny i z biegiem czasu zaczyna się zużywać, może również pęknąć. Dlatego trzeba regularnie sprawdzać jej stan i w razie potrzeby zabrać się za wymianę.

Montaż nowej uszczelki w zamrażarce nie jest trudny, dlatego z pewnością poradzi sobie z nim każdy. W większości modeli lodówek montuje się ją na wcisk – dość rzadko trzeba sięgać po klej. Prosty sposób na sprawdzenie stanu tej części to włożenie kartki między uszczelkę i drzwi.

wymiana uszczelki drzwi

Problem z czynnikiem chłodniczym

Za wymianę ciepła w chłodziarkach i zamrażarkach odpowiada czynnik chłodniczy, zwany inaczej ziębnikiem. Jego rozprowadzaniem zajmuje się sprężarka, która zwiększa ciśnienie w tych częściach układu, gdzie robi się zbyt ciepło. Zachodzą więc procesy ciągłego parowania i skraplania czynnika.

Jeśli więc dojdzie do ubytku ziębnika, z biegiem czasu można zauważyć, że zamrażarka nie trzyma temperatury, na dole komory zbiera się woda lub dochodzi do nierównomiernego chłodzenia. Do uzupełnienia czynnika należy wezwać autoryzowany serwis, który przy okazji sprawdzi, z jakiego powodu się on ulatnia.

Zamrażarka nie trzyma temperatury

Grzałka rozmrażająca

Jedną z ważniejszych części chłodziarko-zamrażarki jest grzałka rozmrażająca. Należy ona do systemu automatycznego rozmrażania, który sprawia, że użytkownik nie musi sam pozbywać się lodu. To nie tylko ułatwienie, ale również przedłużenie żywotności urządzenia.

Jednakże może zdarzyć się tak, że grzałka ulegnie awarii i zamiast uruchamiać się raz na jakiś, będzie działała bez przerwy. Wówczas dojdzie do zaburzenia pracy układu chłodzącego oraz problemów z temperaturą. W takim przypadku należy koniecznie dokonać wymiany, by nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń.

grzałka rozmrażająca

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 42

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JAROSŁAW

A co jeśli zamrażarka chodzi ok a lodowka zamrażarką się stała też??? SHARP SJF72PVSL

Jarosław

Mam taki problem !!! Posiadam chłodziarko-zamrażarkę Samsung RB33J8797S4/EF. Chłodziarka jest ok /temperatura 4 stopnie/. Natomiast zamrażalka mrozi do do ustalonej /zadanej/ temperatury i zaczyna się odmrażać ! I tu ciekawostka: wskaźnik temperatury dalej wskazuje cały czas wartość zadaną w programatorze / – 18 stopni/, a w rzeczywistości jest powyżej zera stopni. Gdy ‚wyłączę lodówkę z prądu’ ustawiam żądane poziomy temperatur i wszystko zaczyna działać prawidłowo. Wskaźniki pokazują stopniowe schładzanie się chłodziarki i zamrażalki. Gdy osiągną pożądane wartości zamrażalka się zaczyna odmrażać. Myślę, że najbardziej prawdopodobnym uszkodzeniem jest awaria elektroniki /płyta sterująca/, wykluczałbym stronę chłodniczą ! Czynnik chłodniczy jest i nie… Czytaj więcej »

Robert

Mam tą samą lodówkę. I podobny lub ten sam problem. Udało się rozwiązać? U mnie podczas rozmrażania temperatura podnosi się za bardzo. Np do +10 i z powrotem spada do zadanych -18. Po którymś wyłączeniu i włączeniu zasilania wraca chyba do normy, bo podczas rozmrażania rośnie do -10 po czym po zakończeniu wraca do zadanego – 18. Wszystko wtedy jest dobrze, do kolejnej przerwy w dostawie prądu. Rozmrażanie zawsze włącza się mniej więcej raz na dobę

Jarosław

Wzywałem „fachowców :)” …ale błąd to był wielki … każdy jeden przemądrzały i opierdzielali że poprzedni fachowcy byli do „du.y” !!! ale nikt nie rozwiązał problemu !!!
Chcą abym dostarczył lodówkę do ich lokalu a oni powoli sobie będą wymieniać części – metoda podstawiania 🙁 … za wszystko trzeba zapłacić, a zajmują się tylko częścią chłodniczą … elektronika jest im obca !!! Będę sprowadzać moduł sterowania po nowym roku ….poinformuję Pana o postępach :)…

Marek

Witam. Mam Beko GNE V222 SOd wczoraj dziwnie pracuje. Załącza sie co jakiś czas sprężarka z głśnym stukiem i po kilku sekundach się wyłącza, też z takim stuknięciem. Wentylator z tyłu chodzi cały czas. Dzisiaj zauważyłem że rzeczy w zamrazarce się rozmrażają. W lodówce też jakoś ciepło. Co to może być