Wyjaśniamy programy w kuchenkach mikrofalowych

aleksandra | 22 października 2019

Współczesne kuchenki mikrofalowe mają bardzo wiele funkcji. Znajdziemy w nich już nie tylko tradycyjną opcję podgrzewania jedzenia, ale również grillowanie, rozmrażanie, gotowanie na parze… Możliwości są naprawdę rozbudowane. Fakt jest jednak taki, że bardzo niewiele osób z nich korzysta, a jeszcze mniej wie, co oznaczają tajemnicze symbole, umieszczone obok pokrętła czy na ekranie dotykowym. Dziś opowiemy, jakie są najpopularniejsze programy w kuchenkach mikrofalowych i czego można od nich oczekiwać. Prezentacji dokonamy na podstawie cieszącego się powodzeniem modelu Samsung GE83X/XEG.

Wyjaśniamy programy w kuchenkach mikrofalowych

Tryb szybkiego rozmrażania (1)

Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych programów w kuchenkach mikrofalowych, czyli szybkiego rozmarażania. W zależności od producenta, symbol czy nazwa opcji może się różnić, aczkolwiek działanie i tok postępowania wygląda zazwyczaj tak samo. W modelu Samsung GE83X/XEG przedstawia się on tak:

 1. Wyjmij potrawę/produkt z opakowania i umieść w naczyniu, które jest bezpieczne do podgrzewania w mikrofalówce
 2. Naciśnij przycisk z symbolem kropli jeden lub dwa razy (w zależności od stopnia zamrożenia potrawy),
 3. Wybierz masę produktu (max. 1500 g) oraz jedno z gotowych ustawień.

Jeśli chodzi o wspomniane przez chwilą gotowe ustawienia, to w tej mikrofalówce znajdują się cztery: mięso, drób, ryby i chleb/ciasto. Sposób rozmrażania wygląda w nich następująco:

 • Mięso – porcja w zależności od wagi (200 do 1500 g) rozmraża się w czasie 20-60 minut. Program nadaje się do wołowiny, baraniny, steków, wieprzowiny, mięsa mielonego,
 • Drób – ten program dostosowany jest do całego kurczaka lub jego poszczególnych kawałków (udek, skrzydełek). Rozmrożą się w czasie 20-50 min (200-1500 g),
 • Ryby – do całych ryb lub filetów o masie 200-1500 g, czas pracy: 20-50 min,
 • Chleb/ciasto – produkt należy umieścić na kawałku ręcznika papierowego i talerzu ceramicznym. Sprawdzi się do: chleba, bułek, bagietek, biszkoptów, serników, ciasta kruchego i z owocami. Rozmrozi 125-625 g w czasie od 5 do 20 minut.

Trzeba pamiętać, by po usłyszeniu odpowiedniego sygnału dźwiękowego, odwrócić produkt na drugą stronę. Natomiast brzegi mięsa, końce udek/skrzydełek oraz ogon ryby zaleca się owinąć folią aluminiową.

szybkie gotowanie mikrofala

Funkcja szybkiego podgrzewania/gotowania (2)

To opcja, która z pewnością jest najczęściej używana w kuchenkach mikrofalowych. Pozwala bowiem podgrzać obiad czy przekąskę bez zamartwiania się o samodzielne dobieranie czasu czy ustawień. To gwarancja wygody oraz zadowalających efektów w krótkim czasie. W modelu Samsung GE83X/XEG liczbę porcji można ustawić, naciskając wybrany przycisk szybkiego podgrzewania odpowiednią liczbę razy.

Opis ustawień w kolejności od lewej do prawej:

Wyjaśniamy programy w kuchenkach mikrofalowych

 • Zimne dania gotowe – porcja: 300/450 g, czas: 3 minuty – produkt należy podgrzewać na talerzu ceramicznym. Program dostosowany do posiłków z trzema składnikami, np: mięso z sosem, warzywa i ryż,
 • Gotowe dania mrożone (dodatkowe trzy gwiazdki) – porcja: 300/450 g, czas: 4 minuty. Potrawę można podgrzewać w jej fabrycznym pojemniku, ale pod warunkiem, że jest dostosowany do kuchenek mikrofalowych. Do potraw: takich jak wyżej,
 • Napoje – porcja: 150 ml/250 ml, czas: 1/2 minuty; naczynie musi być ceramiczne, a ciecz wymieszana. Program idealny do kawy, herbaty, mleka i wody,
 • Mrożone minipizze/minizapiekanki – porcja: 150 g (4-6 sztuk)/250 g (7-9 sztuk), do podgrzewania należy wykorzystać ruszt,
 • Mrożone dania z makaronu – porcja: 200/400 g, czas: 2/3 minuty. Makaron trzeba umieścić w szklanym naczyniu żaroodpornym i ustawić na ruszcie. Zastosowanie to lasagne, cannelloni, macaroni,
 • Mrożona zapiekanka rybna – porcja: 200/400 g, czas: 2/4 minuty, przygotowanie: jak wyżej. Program sprawdzi się do dań z filetów rybnych.

lasagne z mikrofali

Tryb kuchenki mikrofalowej (3)

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, choć programy w kuchenkach mikrofalowych stają się coraz bardziej zaawansowane, to wiele osób nadal korzysta tylko z podstawowej funkcji, jaką jest podgrzewanie. Ten tryb mikrofalówki pozwala samodzielnie ustawić poziom mocy oraz czas, w trakcie którego będzie grzała się potrawa. Spisze się wtedy, kiedy nie wiadomo, jaki automatyczny program wybrać (np. w przypadku niestandardowej potrawy).

Grillowanie (4)

W tym programie do podgrzewania jedzenia nie wykorzystuje się mikrofal, a temperaturę. Danie należy ułożyć na drucianej podstawce, dołączonej w zestawie z urządzeniem. Trzeba pamiętać, że opcja nie zawiera ustawień automatycznych – czas grillowania zależy od użytkownika. Grzałki, które odpowiadają za generowanie ciepła, wyłączają się i włączają w celu uniknięcia przegrzania.

Mikrofala + grill (5)

Ten program jest idealnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która chce szybko ugotować/podgrzać potrawę i jednocześnie ją przyrumienić. Stanowi praktyczne połączenie mikrofal oraz grilla. Po ustawieniu poziomu mocy rozpocznie się gotowanie w trybie łączonym. W modelu Samsung GE83X/XEG maksymalny poziom grzania tego trybu to 600 W.

Wyjaśniamy programy w kuchenkach mikrofalowych

Choć programy w kuchenkach mikrofalowych na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane i nie do końca jasne, to w większości modeli wyglądają podobnie. Warto pamiętać, że wszelkie wskazówki czy instrukcje zawsze znajdują w instrukcji obsługi.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o