Wszystko, co powinieneś wiedzieć o odkurzaczu 2019-01-02

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o odkurzaczu

Stoisz przed koniecznością zakupu nowego odkurzacza? Nie wiesz, na jaki model się zdecydować i jakie parametry są w nim ważne? Dobrze trafiłeś! Powiemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o odkurzaczu, aby wybrać najlepszy model dla siebie. Po prostu sprawdź podane przez nas istotne parametry i dopasuj je do swoich potrzeb, a potem porównaj z modelami w sklepie. Dzięki naszemu artykułowi będziesz wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę i co jest ważne w danym modelu. No to zapraszamy do lektury!

Jak zbudowany jest odkurzacz?

Tak naprawdę większość odkurzaczy działa na tej samej zasadzie. Mają zbliżoną budowę. Podstawą ich działania jest oczywiście silnik a także sprężarka odśrodkowa, która wytwarza ssanie. Zebrane przez urządzenie brud i kurz trafiają do worka lub pojemnika na zanieczyszczenia. A w międzyczasie przechodzą filtrację dzięki odpowiednim filtrom (HEPA). Kolejne ważne elementy to oczywiście kabel zasilający wraz ze zwijaczem, a także wąż ssący, rura teleskopowa i zestaw ssawek.

Jak działa odkurzacz?

Nie jest to zbyt skomplikowany proces. Powietrze wraz z zanieczyszczeniami jest wciągane przez rurę. Przechodzi proces filtracji, która odbywa się dzięki zamontowanym w urządzeniu filtrom – wlotowym, HEPA, wylotowym. Następnie zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika lub worka na brud i kurz. Oczyszczone powietrze jest z powrotem wypuszczane na zewnątrz, bez jakichkolwiek zabrudzeń i bakterii.

Jak wyglądał pierwszy odkurzacz?

Pierwsze prototypy odkurzaczy były niesamowicie duże, ciężkie i masywne. A do tego okropnie hałasowały. Były napędzane silnikiem parowym. Jednak swoją rolę usuwania zanieczyszczeń spełniały odpowiednio w związku z czym, zostały zauważone przez królewski dwór brytyjski. Niedługo potem pojawiły się pierwsze modele odkurzacza z silnikiem elektrycznym i szczotką ssącą. Pomysłodawca sprzedał prawa do pomysłu amerykańskiemu biznesmenowi Hooverovi, który ulepszył i rozsławił odkurzacze, zwane Hooverami. W 1952 roku pojawił się na rynku polski odpowiednik tego urządzenia o nazwie Alfa, który był produktem rzeszowskiego Zelmera.

Gdzie schować odkurzacz?

Wszystko zależy od tego, jakim metrażem dysponujemy oraz z jakim odkurzaczem mamy do czynienia. Te mniejsze, klasyczne modele bez problemu zmieszczą się w domowych szafach. Możemy rozmontować w nich rurę teleskopową i wąż ssący, przez co zajmują mniej miejsca. Jeśli jesteśmy na etapie planowania i urządzania mieszkania, warto pomyśleć o szafie w zabudowie, w której możliwe będzie przechowywanie odkurzacza, czyli szafy odpowiednio wysokiej z zaczepem w środku. To zdecydowanie ułatwi sprawę.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o odkurzaczu
5 (100%) 3 votes

Comments are closed here.

Patrycja

Od zawsze interesowała się tym, jak działa pralka czy zmywarka. Najpierw naprawiała, a dopiero potem wymieniała na nowy model. Ciekawość do majsterkowania z pewnością wzięła się z ciekawości do świata. Lubi zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać swoje pasje. Realistka z głową w chmurach, chaotyczna organizatorka, pragmatyczna marzycielka. Humanistka, która pisze o sprzęcie AGD.

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x