W pralce migają kontrolki

katarzyna | 2 października 2018

Niezależnie czy posiadamy pralkę z wyświetlaczem, czy klasyczną to odpowiednie kontrolki w pralce informują nas o cyklu prania, nastawionej temperaturze prania i specjalnych funkcjach np. bez zagnieceń, dodatkowe płukanie itp. W przypadku, gdy w pralce migają kontrolki bez ładu i składu na pewno pojawił się błąd.

Dlaczego w pralce migają kontrolki?

dlaczego w pralce migaja kontrolki
Pralka gorenje waveactive

Sygnalizacja błędu urządzenia objawia się na kilka sposobów:

  1. Migające kontrolki na panelu.
  2. Kod błędu na wyświetlaczu w pralce.
  3. Brak reakcji.

Przedstawione powyżej objawy są jedne z najczęstszych, u Ciebie może wyglądać to nieco inaczej w zależności, jaki model pralki posiadasz. Dowiedzmy się, jaka może być przyczyna, że w pralce migają kontrolki?

Problem z zasilaniem

Chwilowe przepięcia w sieci mogą doprowadzić do awarii pralki. W wyniku przepięć lub wysadzenia korków często można zaobserwować w pralce migające kontrolki i następnie całe urządzenie gaśnie. Problem z zasilaniem może spowodować również awaria grzałki o czym wspominaliśmy w innym artykule.

Uszkodzony moduł sterujący

Nie ma nic gorszego w pralce niż zepsuty moduł sterujący. Jeżeli zwarciu ulegnie np. kondensator albo dioda na module to bez znajomości elektroniki ciężko samodzielnie wymienić te części. Zazwyczaj zastanawiamy się nad zakupem nowego modułu. Moduły mogą być zaprogramowane i niezaprogramowane. Warto się upewnić, jaki moduł jest w naszej pralce, czy trzeba przed montażem go zaprogramować. Odpowiednie doradztwo części zminimalizuje koszta, jakie można ponieść w przypadku błędnie dobranej części.

Chwilowe zawieszenie się pralki

Chwilowe zawieszenie urządzenia nie powinno budzić u nas strachu przed najgorszym, ponieważ elektronika szczególnie przeciążona może czasami się zawiesić podczas pracy. Objawem będą migające kontrolki na panelu. Zazwyczaj pomaga odłączenie pralki od źródła prądu, odczekanie kilka minut i ponowne podłączenie do gniazdka.

Dalej nic nie pomogło?

Spróbuj przetrzeć płytkę PCB spirytusem, aby przeczyścić styki i ścieżki.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Najciekawsze artykuły