Tryb auto w pralce, czyli autodozowanie

katarzyna | 9 października 2019

Ostatnio bardzo popularny temat wśród producentów pralek. Nowa funkcja autodozowania ma zrewolucjonizować domowe pranie. O co w tym wszystkim chodzi, dowiesz się w tym artykule. Tryb auto był znany wcześniej, ale nie o to auto chodzi.

Na YouTube rosną, jak grzyby po deszczu filmiki z uruchomioną pralką obsługiwaną przez system automatycznego dozowania. W zasadzie na pierwszy rzut oka nic nie widać, ot co – nastawiam pranie i obraca się bęben. Jednak najważniejsze procesy, których niestety nie widzimy gołym okiem zachodzą wewnątrz urządzenia. Na czym właściwie polega ta funkcja?

autodozowanie w nowoczesnych pralkach

Co to jest autodozowanie?

Zdaniem producentów, którzy już wypuścili konkretne modele pralek z opcją autodozowania to jest opcja pozwalająca na optymalne pranie. Nie chodzi o długość prania, czy użyty program. Według ekspertów istotny wpływ na warunki samego prania ma ilość użytego detergentu. Taka prosta rzecz, przecież wsypujesz proszek do komory, czy wrzucasz kapsułkę do prania i samo się robi. Otóż nie do końca. Jak się okazało wiele możemy zyskać, gdy urządzenie samo dopasuje ilość potrzebnego detergentu do aktualnego wsadu. My możemy jedynie serwować „na oko” lub patrząc na etykietę na proszku, która opiera się na intensyfikacji zabrudzenia. Warto pamiętać, że to są wartości orientacyjne.

Jak to wygląda w praktyce?

Poprzez system autodozowania zmienia się wygląd komory zasobnika. Jest on znacznych rozmiarów i posiada klapki z oznaczeniem pojemności. Średnio płynu zmiękczającego zmieści się 1,3 litra, natomiast proszku 0,5 l. W zasobniku znajdują się czujniki, które na podstawie przejrzystości wody dostosowują ilość podawania detergentu. Można uznać to za znaczną oszczędność i mniejsze zużycie wody na płukanie. Z drugiej strony, jak pomyślę, że raz na 20 prań się uzupełnia się płyny i to wszystko sobie stoi w komorze to czy nie zapcha otworów? Na to pytanie pewnie w najbliższym czasie nie uzyskamy odpowiedzi, ponieważ pielęgnacja pralki jest w naszej gestii.

W jakich pralkach spotkasz autodozowanie?

Pralka WAT 28640 PL z serii 6 wyposażona jest m.in w autodozowanie detergentów. Oprócz standardowych cykli prania, zapewnia skuteczne rezultaty w praniu odzieży delikatnej. Struktura bębna przypomina porowaty plaster miodu, dzięki czemu odzież ślizga się po nim, a nie rozciąga i marszczy się.

automatyczne dozowanie w komorze zasobnika
Źródło: bosch-home.pl

Większość modeli z serii 8 Boscha wyposażona jest w iDOS. Ich autorska nazwa jest opatentowana i zastrzeżona. Pozostałe firmy to kuzyn Boscha, czyli marka Siemens, a dokładniej pralka WM16Y891EU.

Pozostałe modele pralek:

WAY288H0PL Bosch

– WAVH8K90PL Bosch

– WW8800 Samsung (pralka na rynku UK)

Stoisz przed wyborem kupna pralki? A może szukasz nowości na rynku? Jedno jest pewne – warto mieć rozeznanie, co oferują nam dzisiaj sprzęty AGD i oby nie psuły się za szybko. Nikt nie chce przecież dokładać do interesu..

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments