Studenci na stancji, czyli od czego zacząć na nowym mieszkaniu?

patrycja | 2 października 2019

Październik oznacza początek roku akademickiego. Studenci, którzy zjeżdżają się do większych miast na studia, wiedzą z czym wiąże się szukanie mieszkania. Część decyduje się na akademik, a pozostali wybierają wynajmowanie mieszkania. Od czego więc powinni zacząć studenci na stancji? Jak ogarnąć pierwsze dni, żeby dobrze się mieszkało przez najbliższe miesiące? Podpowiemy dziś kilka ciekawych rozwiązań szczególnie tych dotyczących sprzętów AGD i ich przygotowania do użytku.

Stancja czy akademik?


To zależy, na co zwracamy uwagę. Prawda jest taka, że akademik jest tańszą opcją, ale oczywiście nie dla każdego dostępną. Studentów zawsze jest więcej, niż pokoi akademickich, stąd też trzeba spełniać szereg wymogów, by taki pokój dostać. Jednak  stancje też mają swoje plusy. Przede wszystkim mieszka się w nich spokojniej. O imprezach w akademikach zawsze krążą legendy, dlatego studenci potrzebujący ciszy i skupienia z pewnością będą bardziej zadowoleni ze stancji.
Jednak, żeby znaleźć coś sensownego i w rozsądnej cenie, poszukiwania trzeba zacząć dużo wcześniej. Na co zwrócić uwagę?

  • pierwszym i chyba podstawowym kryterium dla wielu osób jest cena i jej stosunek do jakości
  • ilość pokoi, co jest równoznaczne z ilością współlokatorów
  • odległość od uczelni
  • odległość od centrum (przystanki, sklepy itd).

Ile znaczy dla Ciebie dom

Warto sprawdzić też wyposażenie mieszkania. I mowa tu nie tylko o łóżku czy szafie w pokoju, który będziemy wynajmować. Mam na myśli także kuchnię i łazienkę, czyli części wspólne lokatorów.

Studenci na stancji muszą sprzątać!

Nie tylko na wejściu, ale potem też. I to regularnie. Jednak wiadomym jest, że gruntowne sprzątanie przy przeprowadzce jest najważniejsze. Rzadko zdarza się, żeby studenci wprowadzali się do nowego mieszkania, oczywiste jest więc, że ktoś przed nami już tu mieszkał. Dlatego dla własnego komfortu warto jest zrobić gruntowne porządki. O co należy zadbać?

  • Lodówka: jeśli jest rozmrożona to pozostaje nam tylko mycie. Jeśli nie, to warto ją od razu rozmrozić, a dopiero potem porządnie umyć. Jest to o tyle ważne, że jeśli w przyszłości lodówka nie będzie pracowała odpowiednio, albo będzie pojawiał się na niej szron, to łatwiej będzie znaleźć usterkę wiedząc, kiedy ostatni raz była rozmrażana.
  • Pralka: w tej kwestii również jest sporo do zrobienia. Przede wszystkim filtry oraz kołnierz. Te elementy wystarczy dokładnie oczyścić. W filtrach zbierają się naprawdę najdziwniejsze zabrudzenia z pranych tkanin. Dlatego bardzo ważne jest regularne czyszczenie filtra i całego odpływu. Z kolei w kołnierzu tworzy się szlam, który potem gnije i pozostawia bardzo nieprzyjemny zapach w całym bębnie. Poza tym może też zabrudzić ubrania.
  • Inne urządzenia: okapy, albo małe AGD, takie jak odkurzacz czy roboty kuchenne również warto sprawdzić. W odkurzaczu i okapie skontroluj przede wszystkim stan filtrów. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości albo konieczność wymiany filtrów, zgłoś to właścicielowi.

Studenci na stancji, czyli od czego zacząć na nowym mieszkaniu?

Studenci na stancji, czyli od czego zacząć na nowym mieszkaniu?

Ku przestrodze!


Pamiętaj, aby na samym początku sprawdzić stan urządzeń, które znajdują się w wynajmowanym mieszkaniu. Może zdarzyć się tak, że pralka lub inne sprzęty mają jakieś wady, które utrudniają, albo zupełnie uniemożliwiają właściwe korzystanie z nich. Należy wtedy od razu zgłosić takie awarie właścicielowi mieszkania z dwóch powodów. Po pierwsze po to, aby móc korzystać ze sprawnych urządzeń. A po drugie dlatego, aby w późniejszym terminie właściciel nie obwinił Ciebie i Twoich współlokatorów o te usterki i nie odliczył Wam pieniędzy za naprawę z kaucji. Czasem właściciel przed udostępnieniem mieszkania następnym wynajmującym może nie być świadomy, że sprzęt nie do koca działa. Inna sprawa, że nieuczciwych ludzi na tym świecie również nie brakuje, zatem lepiej dmuchać na zimne.

Na co zwrócić uwagę przy przeprowadzce na stancję

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o