Sokowirówka Predom – dinozaur wśród sprzętów

patrycja | 25 czerwca 2019

Gdybym miała krótko scharakteryzować XXI wiek, to powiedziałabym, że to okres zmian. Zmienia się nie tylko wszystko to, co jest dookoła nas, ale wiele z tych zmian wprowadzamy w życie my sami. Bez względu na to czy dotyczą one spraw małych czy dużych. Bo zmieniamy nie tylko mieszkania czy samochody, ale też meble, gadżety eklektyczne no sprzęty AGD. I ta ostatnia kwestia wprowadziła mnie całkiem niedawno w największą zadumę, gdy podczas porządków znalazłam w piwnicy sokowirówkę Predom – no dinozaur wśród sprzętów. Zdziwiona nie tylko jej obecnością w piwnicy, ale także zaintrygowana tym, czy w ogóle działa, wzięłam ją do domu i postawiłam na kuchennym blacie. Jeśli jesteście ciekawi, czy cokolwiek udało mi się z niej wycisnąć (dosłownie i w przenośni) to zapraszam do lektury?

Słów kilka o urządzeniu


Sokowirówka Predom Mesko SW-3 PRL została wyprodukowana w 1982 roku. Czyli ponad 30 lat temu! Jej skład w zasadzie jest podobny do dzisiejszych modeli. Różnice wynikają najczęściej z dodatkowych funkcji, które posiadają obecne sprzęty. Jednak sposób działania jest ten sam – na korpus nakładamy pokrywy, montujemy sitko oraz zbiornik na odpady, i pokrywę górną. Przez cylinder wkładamy części warzyw lub owoców i uruchamiamy sokowirówkę. No to sprawdźmy czy moja działa?

Przygotowanie urządzenia do pracy

Sokowirówka Predom – przygotowanie do pracy


Przygotowałam sobie kilka marchewek i jabłka – sok szybki i smaczny. Produkty pokroiłam w cząstki, ale nie starałam się kroić szczególnie małych kawałków. Przed przystąpieniem do pracy oczywiście rozkręciłam urządzenie, żeby je oczyścić. Zaczęłam od zdjęcia górnej pokrywy. Następnie odkręciłam tarkę i wyciągnęłam sito. Potem zdemontowałam pozostałe elementy – plastikowe części obudowy sita.

Demontaż poszczególnych części
Zdejmowanie sita z sokowirówki

Całość po rozbiórce wygląda tak:

demontaż całego urządzenia

Uwaga! Będę wyciskała sok!


Potem oczywiście na nowo musiałam założyć kolejno wszystkie elementy, żeby móc przystąpić do pracy. Kiedy sokowirówka Predom była już gotowa, wrzuciłam kilka cząstek marchwi i uruchomiłam…

Sok z marchwii
Przygotowanie soku w urządzeniu

Udało się! Działa ?

Sokowirówka Predom robi sok

Zachęcona tym sukcesem, od razu zaczęłam dodawać kolejne cząstki marchwi oraz jabłka. Sok bez trudu leciał z sokowirówki.

Gotowy do spożycia sok
Przystąpienie do pracy

Po kilku chwilach mój sok był gotowy!

Sok już jest gotowy

Sokowirówka Predom – jak oceniam jej pracę?

Największym plusem jest to, że działa! Pomimo upływu lat, wciąż daje radę. W tej kategorii z pewnością wygrywa z wieloma dzisiejszymi sprzętami, które nieużywane przez jakiś czas potrafią się zwyczajnie zepsuć.
Uzyskany sok jest dobry w smaku, dość klarowny. Naprawdę nie mam się do czego przyczepić.

Jak przygotować sok owocowo- warzywny

Jeśli jednak chodzi o minusy, to widzę ich kilka:

  • czyszczenie – tak, wiem, że to zmora każdej sokowirówki, ale tu naprawdę zabawy było sporo.
Resztki pozostałe po owocach
Pulpa w zbiorniku
Dokładne plukanie części
  • hałas – ten sprzęt z pewnością nie należy do cichych urządzeń. Myślę, że o przygotowaniu soku wiedziało całe osiedle. Plus taki, że nie przyszli wszyscy na degustację 😀
  • mnóstwo zajętego miejsca – owszem, dzisiejszym sprzętom też można wiele zarzucić, ale tak pokaźnego zestawu jak w przypadku Predom Mesko SW-3 PRL dawno nie widziałam. Po umyciu zostawiłam wszystkie części na zlewie, aby przeschły. Sokowirówka Predom zajęła całe miejsce.
Zestaw po umyciu

Podsumowując, cieszę się, ze udało mi się odkopać ten sprzęt. A przede wszystkim, że działa! O starych sprzętach AGD możecie powiedzieć wszystko – że niemodne, że nieładne… Ale nie pozwolę powiedzieć, że są do bani! 🙂 A tak poważnie, naprawdę jestem zdumiona jakością produkcji urządzeń sprzed kilkudziesięciu lat. To była dobra robota!

Ok, to kto ma pralkę Franię? Chętnie przetestuję! 🙂


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kazimierz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Właśnie przymierzam się do zakupu takiej sokowirówki.Myślałem o czymś nowym , z gwarancją .Jednak wiedząc jak są robione dzisiejsze sprzęty stawiam N a |Sw-3.