Skąd piasek w zmywarce?

katarzyna | 27 października 2020

Ten dotkliwy problem w zmywarce spotyka coraz więcej użytkowników. Skąd się bierze piasek w zmywarce? Sprawdzamy ewentualne możliwości źródła problemu i jak na przyszłość reagować.

Jakie detergenty używasz do zmywarki?

Silnie szorujące detergenty, które mają służyć domywaniu naczyń niestety mogą je również rysować. Często dzieje się tak ze szkłem, które matowieje i tworzą się widoczne rysy. Nastawiając urządzenie na intensywny program zmywania nie oszczędzamy naczyń. Niektóre kapsułki do zmywarki w swoim składzie zawierają substancje podobne do piasku, które są dość agresywne dla naczyń.

Nie do końca wypłukują się i zostawiają nieestetyczny osad na ściankach. Warto sprawdzić skład kapsułek do zmywania i ewentualnie zmienić producenta, aby nie uszkodzić nie tylko naczyń, ale również podzespołów w samym urządzeniu.

skad piasek w zmywarce

Brudne filtry

Najważniejszym elementem w zmywarce do naczyń są filtry. Po każdym myciu zbierają stałe resztki jedzenia. pestki, a także chronią przed przedostaniem się niechcianych elementów do odpływu. Tym samym dbają o swobodny odpływ brudnej wody z urządzenia do kanalizacji. Jeżeli nieregularnie opróżniamy system filtrów możemy spodziewać się powracającego zanieczyszczenia do wnętrza komory i piasek w zmywarce. Po każdym zmywaniu sprawdź stan filtrów, powinien to być nawyk. Jeżeli chcesz, aby zmywarka długo służyła i w dodatku bezawaryjnie.

Niedokręcony korek na sól

Oprócz tabletek do zmywania urządzenie potrzebuje nabłyszczacza i soli. Aby cieszyć się blaskiem na szklankach na pewno przyczyni się do tego nabłyszczacz. Nie tylko zapewni połysk, ale również wspomoże suszenie naczyń, dzięki swoim właściwościom. Zadaniem soli w zmywarce jest zmiękczanie wody.

Nie bierze bezpośrednio udziału w zmywaniu naczyń, ale dzięki wymianie jonów pozbywa się niechcianych węglanów wapnia i magnezu wpływających na powstanie kamienia. Ci którzy nie korzystają z soli robią ogromny błąd. Uniwersalne tabletki 3 w 1 nie zastąpią soli regeneracyjnej, której potrzeba dosyć sporo, bo ponad 1kg mieści się w zbiorniku. Pamiętajmy, aby dokładnie dokręcić korek od zasobnika, bo sól wypływająca przypomina piasek w zmywarce.

Nakrętka na sól do zmywarki

Pęknięty zbiornik na sól

Nie jest widoczny gołym okiem, ale po zdjęciu bocznej obudowy już tak. Zbiornik na sól posiada wbudowany elektrozawór oraz wyjście na płaszcz wodny. Jego charakterystyczna budowa nie zmyli Cię. W przypadku pęknięcia zbiornika, szybko się zorientujesz, ponieważ woda będzie sączyć się na spód zmywarki. Zadziałanie czujnika przeciwzalaniowego powinno nastąpić natychmiast.

Zakup nowego zbiornika na sól i wymiana części powinna rozwiązać problem. W każdym modelu zmywarki niezależnie od producenta zasobnik na sól powinien być regularnie uzupełniany w miarę użytkowania sprzętu.

Podsumowanie

Przyczyny obecności piasku w zmywarce już nie powinny stanowić tematu tabu. Na pewno jest to usterka, którą możesz sam zażegnać w domowym zaciszu. Kluczem prawidłowego działania urządzenia zawsze będzie konserwacja i dostosowanie programu do załadunku naczyń. Warto zwracać na to uwagę, aby wystrzegać się późniejszych problemów.

A Ty jakie masz doświadczenia z piaskiem w zmywarce? Może problem dotyczył zupełnie innej kwesti? Daj znać w komentarzu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub

Nic się nie dowiedziałem. Nie ważne skąd ten piach, ważne dlaczego nie zostaje w filtrze, tylko dostaje się do ramion i blokuje ten trzpień na którym się obracają?
Filtry są ok.