Samsung SmartThings – krok w stronę smart home

aleksandra | 29 października 2019

Ostatnie trendy w świecie AGD pokazują, że to, co kiedyś wydawało się jedynie marzeniem, coraz szybciej staje się rzeczywistością. Technologie z zakresu smart home, mające pomóc w zdalnym sterowaniu najróżniejszymi urządzeniami oraz zapewniać pełną personalizację przestrzeni osobistej, są już dostępne na rynku dla każdego użytkownika. Sprawdźmy, co oferuje Samsung SmartThings – swoiste centrum sterowania, pozwalające na zarządzanie sprzętami RTV i AGD za pomocą jednej aplikacji.

Jak to działa?

Bardzo intuicyjnie. Nie trzeba montować żadnych skomplikowanych systemów czy inwestować w specjalne urządzenia do zarządzania smart home. Wystarczy posiadać kilka sprzętów Samsung, współpracujących z aplikacją SmartThings (o czym informuje odpowiednia naklejka). Można ją pobrać zarówno na telefony z systemem Android, jak i iOS. Po instalacji użytkownik posiada w rękach narzędzie, umożliwiające stworzenie sieci urządzeń, które wzajemnie na siebie oddziałują. W chwili obecnej Samsung SmartThings obejmuje szereg najróżniejszych sprzętów, takich jak:

  • Klimatyzatory, oczyszczacze powietrza,
  • Telewizory QLED TV, głośniki,
  • Lodówki Family Hub, zmywarki, piekarniki, płyty indukcyjne,
  • Roboty odkurzające,
  • Pralki Quick Drive, suszarki bębnowe,
  • Czujniki (ruchu, przeciekania wody, powietrza, otwarcia drzwi oraz wielofunkcyjne),
  • Piloty, odtwarzacze Blu-ray,
  • Telefony Samsung Galaxy S9, S9+ i inne,
  • A także technologie, związane z oświetleniem czy kontrolą temperatury.

Oczywiście ilość urządzeń, które współpracują z technologią SmartThings, różni się w zależności od miejsca zamieszkania oraz oferty firmy w danym kraju. Warto zaznaczyć, że w przypadku chęci rozbudowania swojej sieci smart home o dodatkowe aspekty, Samsung gwarantuje wiele dodatkowych rozwiązań – cała lista wspieranych funkcji znajduje się stronie producenta i stale pojawiają się nowe.

Samsung SmartThings - krok w stronę smart home
źródło: samsung.com

Co potrafi Samsung SmartThings?

Czas na zaprezentowanie, jakie możliwości daje zarządzanie domem za pomocą Samsung SmartThings. Otóż, po pierwsze, aplikacja pozwala uruchomić sprzęty będąc w pracy czy na zakupach. Nie trzeba więc zamartwiać się tym, że na wszystko nie wystarczy czasu. Za pomocą jednego kliknięcia można zdalnie włączyć pralkę, robota sprzątającego czy zmywarkę, a także na bieżąco podglądać postęp wybranego cyklu prania/sprzątania.

Jeśli w domu są zamontowane czujniki – ruchu, wody itd. – aplikacja powiadomi użytkownika o wszelkich podejrzanych zachowaniach oraz umożliwi sprawdzenie, czy drzwi wejściowe są zamknięte i czy ktoś aktualnie znajduje się w mieszkaniu. Co więcej, daje możliwość ustawienia konkretnej temperatury, włączania świateł o wybranej porze dnia czy nawet uruchomienia zraszaczy w ogrodzie.

Samsung SmartThings to tak naprawdę nieograniczona możliwość personalizacji domowej przestrzeni. Aplikacja posiada opcję tworzenia tak zwanych scenerii – czyli użytkownik jest w stanie dostosować i zapisać określone działanie urządzeń (np. lamp, głośników, telewizora) pod wieczór filmowy, rodzinną kolację czy odpoczynek przed konsolą.

Samsung SmartThings
źródło: samsung.com

Praktyczne połączenia

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, opisywana technologia pozwala nie tylko na zarządzanie poszczególnymi sprzętami, ale również na tworzenie powiązań między nimi. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, aplikację SmartThings można uruchomić nie tylko na telefonie, ale również na panelu lodówki FamilyHub czy w Samsung Smart TV. Nie trzeba więc przerywać gotowania bądź oglądania filmu, aby sięgnąć po smartfon. Dodatkowo, ciekawym rozwiązaniem jest to, że w momencie, w którym piekarnik skończy piec lub pralka zakończy cykl prania, stosowny komunikat pokaże się na przykład na telewizorze. Znika więc konieczność pamiętania o tym, by w odpowiednim momencie wyłączyć urządzenie.

Samsung poświęcił także dużo miejsca multimediom. Otóż seriale czy filmy można przekazywać pomiędzy telefonem, tv i panelem w lodówce, by móc oglądać je wszędzie, bez względu na wykonywaną aktualnie czynność. Dźwięk również jest w stanie podążać za użytkownikiem – bez problemu przełączy się z telewizora na głośniki czy słuchawki. Do wyboru, do koloru.

Na koniec wspomnijmy jeszcze, że to, jakie funkcje będą dostępne, zależy od zakupionych modeli sprzętów. Można zacząć od jednego, a następnie – w razie potrzeby – rozbudowywać kolekcję o kolejne urządzenia. W chwili obecnej producenci dość mocno skupiają się na tematyce inteligentnych domów, dlatego można się spodziewać, że z biegiem czasu pojawi się jeszcze więcej ciekawych rozwiązań.

Samsung SmartThings – krok w stronę smart home
źródło: news.samsung.com

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments