Rodzaje bębnów w pralkach

katarzyna | 15 lipca 2019

Bęben to z pewnością najważniejsza część w pralce. Do jego wnętrza wrzuca się przecież ubrania oraz inne materiały, które mają zostać wyprane. Stanowi na tyle duży i rzucający się w oczy element, że każdy wie, jak wygląda i czym się charakteryzuje. Fakt jest jednak taki, że współczesne pralki znacząco różnią się od siebie – także w kwestii konstrukcji bębna. Co wyróżnia poszczególne modele? Jakie są rodzaje bębnów w pralkach? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Podział ze względu na oś obrotu

Bęben to element zamocowany na kole pasowym, które wprawiane w ruch za pomocą paska napędowego obraca się podczas wybranego cyklu prania. Cały ten proces odbywa się automatycznie, dzięki mechanizmowi ukrytemu pod obudową, dlatego użytkownik może jedynie zaobserwować efekt finalny w postaci poruszającego się bębna. Wśród dostępnych na rynku urządzeń wyróżniają się dwie osie obrotu:

  • Pionowa, czyli najpopularniejsza i zdecydowanie najbardziej kojarząca się z pralką. Bęben umieszczony jest pionowo, dlatego wykorzystuje się go w urządzeniach ładowanych od frontu, zarówno tych wolnostojących, jak i do zabudowy. W pralkach ładowanych od góry również stosuje się takie rozwiązanie – wówczas do środka bębna dostaje się za pomocą poluźnienia specjalnych zaczepów.

Rodzaje bębnów w pralkach

Bęben ładowany od góry

  • Pozioma – ten typ osi stosuje się głównie w krajach azjatyckich, u nas nie cieszy się szczególną popularnością. Bęben jest umiejscowiony poziomo, dlatego ubrania wrzuca się swobodnie, od razu po otworzeniu klapy. Siłą rzeczy takie rozwiązanie może być stosowane tylko w pralkach ładowanych od góry. Stanowi opcję nowatorską, raczej niespotykaną wśród znanych na naszym rynku producentów.

Rodzaje bębnów w pralkach

Podział ze względu na budowę

Bęben jest jedną z tych części pralki, którą producenci starają się stale udoskonalać. Aby zaskakiwać użytkowników coraz to nowszymi rozwiązaniami technologicznymi, modyfikują znane od lat rozwiązania, by ich urządzenia stawały się jeszcze bardziej ekonomiczne oraz przyjazne dla materiałów. Jakie są najpopularniejsze rodzaje bębnów w pralkach?

  • Klasyczny – w tym modelu otwory mają standardowy kształt okrągły. Są popularne i ekonomiczne, stosowane głównie w starszych i tańszych typach pralek.

klasyczny bęben pralki

  • Diamond – w tych bębnach otwory przypominają diamenty. Jest to specjalny sposób na zmniejszenie ewentualnych uszkodzeń w tkaninach, ponieważ nie zahaczają one o krawędzie dziurek. Wykorzystywane w pralkach Samsung.
Rodzaje bębnów w pralkach
źródło: appliancesonline.com
  • Vario Soft – to rozwiązanie znalazło zastosowanie w pralkach Bosch. Konstrukcja jest stylizowana na niewielkie, wypukłe kropelki, dzięki czemu prania można dokonać na dwa sposoby: wybierając ruch bębna w stronę stromo zakończonych kropli (dla mocno brudnych tkanin) oraz w stronę przeciwną, przeznaczoną dla delikatnych zabrudzeń.
bęben vario soft
źródło: pinterest.com
  • SoftCare – ten bęben stosuje marka Miele. Wyglądem przypomina plastry miodu i taka konstrukcja ma za zadanie niwelować ocieranie się ubrań o wypukłe elementy. Pomiędzy tkaninami a ściankami tworzy się warstwa wody, która umożliwia delikatne ślizganie materiałów po całej powierzchni bębna.
bęben soft care miele
źródło: miele.pl
  • Soft Drum – ten rodzaj bębnów stosowany jest w pralkach marki Amica. Jest on skonstruowany tak, aby dzięki przetłoczeniom, ograniczyć ryzyko uszkodzenia Twoich ubrań. Dzięki temu możesz bezpiecznie załadować także delikatną, podatną na zniszczenia odzież.

Który bęben wybrać?

To jedno z tych pytań, na które trudno odpowiedzieć. Z ulepszonymi wersjami bębnów wiąże się wyższa cena urządzenia, ale za to pozwalają one na dokładniejsze i delikatniejsze pranie różnorakich tkanin. Klasyczne bębny z okrągłymi otworami stosuje się w pralkach od lat i w większości przypadków okazują się wystarczające. Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania? Nie są one niezbędne, ale z pewnością okażą się dodatkowym udogodnieniem podczas codziennego życia.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x