„Prawo do naprawy” poznaj swoje prawa

katarzyna | 10 stycznia 2019

Coraz częściej mówi się o zmaganiach ze sprzętem AGD. Nowy sprzęt po okresie dwuletniej gwarancji zaczyna się psuć. Czy to celowy zabieg wielkich koncernów, czy zwykły przypadek – przytaczamy nowe prawo do naprawy, jakie szykuje Europejski Parlament.

Dochodzą do nas wieści zza oceanu, że rozżaleni konsumenci mają dosyć szybko psującego się sprzętu AGD. Kiedyś kupowali pralkę na 10 – 15 lat, obecnie po 2 latach użytkowania występują usterki. Rodzą się same problemy w funkcjonalności i już nic nie chodzi tak jak wcześniej. Jak podaje BBC „18 stanów w Ameryce skarży się na niską jakość części. Sklejone części z innymi komponentami, przez co trudno je rozmontować oraz utrudniony dostęp do części zamiennych”. Rodzi to niesamowite problemy, przez co sprzęt przestaje być przydatny do użytku i najzwyczajniej w świecie ląduje na wysypisku śmieci. Nijak to się ma do ekologii i dbania o środowisko, dlatego żądają nowego prawa do naprawy.

prawo do naprawy pralki

Na czym miałoby polegać nowe prawo do naprawy?

Przede wszystkim działacze chcą wziąć się za oświetlenie, a dokładniej żarówki, telewizory i duże AGD. Zmiany tłumaczą wzrostem procentowym o prawie 5% urządzeń wykorzystywanych krócej niż 5 lat, które lądują w elektrośmieciach. Ponadto kolejnym argumentem jest emisja szkodliwych gazów dwutlenku węgla podczas produkcji pralek, lodówek, zmywarek większa o 1,1 tony w porównaniu z żywotnymi 20 – letnimi pralkami. Rodzi się potrzeba większej świadomości samodzielnej naprawy przez konsumenta z pomocą producenta.

Możliwość dostępu do instrukcji naprawczych i części zamiennych, które pozwolą w łatwy i bezpieczny sposób na reperację urządzenia. Niezadowoleni są producenci sprzętów z propozycji nowego prawa do naprawy, ponieważ wszelkie restrykcje i obostrzenia mogą zahamować rozwój technologiczny i wstrzymać wiele ciekawych projektów.

Czy odbierzemy tym samym pracę autoryzowanym serwisantom? Tak wiele pytań, a mało odpowiedzi..Zanim ustawa wejdzie do Polski pewnie sporu czasu minie, co nie zmienia faktu, że jest potrzebna. Rosnące góry elektrośmieci, wzrost emisji spalin nie działają pozytywnie na środowisko.

A jakie Twoje są odczucia? Podziel się z nami opinią na temat urządzeń AGD.


Źródło: BBC news 

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KatarzynaWiesław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiesław
Gość
Wiesław

Powyższe prawo powinno wejść natychmiast. Należy zmusić producentów aby do każdego urżadzenia sprzedawanego na stronie firmy był zamieszczony schemat elektryczny- elektroniczny produkowanego urżądzenia. schematy powinny być do zdobycia nawet przez 15 lat. lub formie papierowej załączone do urządzenia.. Z powodu braku schematów padło 90prcent serwisów RTV i AGD które np były w latach 90 tych. Problem ten jest pilniejszy niż likwidacja pieców węglowych. Serwisy firmowe po gwarancji są zbyt drogie dla przeciętnego klienta. Producentów można zmusić aby urządzenie samo na ekranie wypisywało który procesor jest uszkodzony, przecierz to takie proste.. Technologie niewymienialności elementów powinny być zabronione Pozdrawiam wiesław

Najciekawsze artykuły