Pomocy brązowe plamy na ubraniu!

katarzyna | 14 października 2019

Nie ma nic gorszego, niż ulubione ubrania wyjęte prosto z pralki są dalej poplamione. Sytuacja, która pewnie zdarzyła się nie raz w każdym domu. A przecież często pierzemy ciuchy i je segregujemy przed włożeniem do bębna. Czyżby niewłaściwe kolory były sprawcą w tej kwestii? Sprawa, jak się okazuje jest zupełnie inna…

Skąd plamy na ubraniu?

Zacznijmy od początku. Plamy na ubraniu zazwyczaj biorą się z niedostosowania programu w pralce do intensywności zabrudzenia. Może za mało środka piorącego wrzuciliśmy albo nowo co zakupiona, świeża bluzka zafarbowała. To są najczęściej spotykane sytuacje życiowe, gdzie wiemy co jest przyczyną. Sytuacja zmienia się diametralnie, jeżeli mówimy o brązowych plamach na ubraniu. Większość sobie pomyśli to przecież błoto. Stare, zaschnięte nienamoczone wcześniej to jak mogło się doprać. Nie ma szans! Jednak błoto ma zupełnie inną strukturę niż brązowe plamy na ubraniu od uwaga …. mikroplastiku.

O czym mowa, co to jest mikroplastik?

Źródłem wspomnianego mikroplastiku są bardzo często kosmetyki. Nie rzadko mamy ich w domu pełno. Od szamponów, po odżywki, kremy, pianki do włosów i pasty do zębów. Najprościej mówiąc są to związki poli, czyli polietyleny, poliuretany, poliamidy występujące o zgrozo praktycznie w każdym kosmetyku używanym na co dzień. Stężenie tych związków jest na tyle duże, że potrafią wiązać się z odzieżą. W naszej szafie pewnie nie brakuje bluzek i spodni, które lubią puszczać trochę barwnika podczas prania. Mikroplastik szybko przenika w strukturę takiej tkaniny i po wyjęciu z pralki uwidacznia się w postaci brązowej plamy na ubraniu.

Jak pozbyć się brązowych plam z ubrań?

Większość z zabrudzeń ciężko pozbyć lub jest to praktycznie niemożliwe. Dlaczego? Jak już wcześniej wspomniałam jest to substancja mocno wiążąca, więc przenikanie jest na tyle silne, że nawet najmocniejsze wywabiacze mają problem. Szczególnie w przypadku delikatnych rzeczy np. bluzki z jedwabiu zniszczą się od razu. Wywabianie plamy można spróbować na bawełnianych ręcznikach, gdzie te struktura materiału jest gęsta i gruba.

Przepis na domowe usunięcie brązowych plam

Potrzebować będziesz około 60 – 90 gramów kwasu szczawiowego, miska i gorąca woda około 60 stopni. Zanurz zaplamione ubranie w roztworze z kwaskiem szczawiowym i 10 litrami gorącej wody. Całość niech poleży pół godziny w misce. Następnie wrzuć do pralki i puść cykl prania (warunek program wyższy lub równy 60 stopni) z dodatkiem proszku do prania do białego.

Część plam powinna odpuścić. Jeżeli nic się nie udało to niestety plamy na ubraniu zostaną na zawsze.

pozbycie sie plamy na ubraniu

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o