Pleśń w dolnej szufladzie w lodówce

katarzyna | 6 listopada 2018

Nie raz zaskoczyła Cię pleśń w dolnej szufladzie w lodówce? Oj ja mam taka lodówkę Amici bez no frost, co często mi się zdarza. Teoretycznie najniższa szuflada w chłodziarce przeznaczona jest do przechowywania warzyw, ewentualnie owoców. Jeżeli posiadasz lodówkę bez możliwości regulacji wilgotności w komorze lub systemów wentylacyjnych to nic dobrego z tego nie wyjdzie. Dlaczego? Zobacz poniżej.

Dlaczego gromadzi się pleśń w dolnej szufladzie?

Pleśń nie pojawia się na balkonikach czy na górnej półce, tylko zawsze na dole. Czy to jakieś fatum? Nie. W zasadzie po wnikliwej obserwacji ma to swoje uzasadnienie. Dolna półka w lodówce posiada najniższą temperaturę, co jest zrozumiałe, ponieważ ciepłe powietrze jest lżejsze i unosi się do góry. Jeżeli trzymamy tam warzywa np. marchew, buraki to po pewnym czasie pojawiają się kropelki wody. Osadza się ona w ściankach, pokrywa dosyć obficie warzywa, a stąd już krótka droga do powstania pleśni na produktach

Skąd ta woda w takim razie?

Warzywa i owoce w głównej mierze składają się z wody. Naturalnie, więc zbiera się rosa. Ustawienie termostatu (regulatora temperatury w lodówce) nie ma wpływu na rosę, ponieważ w dolnej komorze panują zupełnie inne warunki niż w pozostałej części lodówki.

Stąd niektórzy producenci lodówek oferują dodatkowe komory świeżości z możliwością regulacji wilgotności powietrza w lodówkach. Takie rozwiązanie pozwala na sterowanie mikroklimatem w komorze, w zależności od przechowywanych produktów. Co najlepsze wszystko dzieje się niezależnie od pozostałej części chłodziarko – zamrażarki. Na pewno pleśń w dolnej szufladzie by nam nie groziła i częste mycie pojemnika. A tak to człowiek zmuszony jest do regularnego sprawdzania produktów w komorze, a najlepiej to szybko je zużywać, aby nie zepsuły się.

Dodatkowe plusy z użytkowania komory z regulacją wilgotności:

  • przedłużona świeżość produktów nawet do dwóch tygodni od momentu włożenia do lodówki
  • rzadsze mycie pojemnika
  • nie trzeba używać maty pochłaniającej wilgoć

Czy jest opcja wymiany szuflady?

Niestety uniwersalnych szuflad nie ma jeszcze w sprzedaży do lodówek (poza drucianą na butelki). Każdy element dopasowany jest do konkretnego modelu lodówki. Problem z pleśnią może wracać, ale jest kilka czynności, które warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim zostawiać lekko uchyloną dolną szufladę oraz stosować maty pochłaniające wilgoć. Ewentualnie domowy sposób włożyć zwykłą gąbkę do środka komory. Na pewno pomoże to zachować świeżość warzyw i owoców na dłużej.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o