Plamy na ubraniu po wyjęciu z pralki

katarzyna | 12 stycznia 2021

Nie ma nic gorszego, niż sytuacja, w której pomimo uprania i wysuszenia, ubrania nadal są brudne. Niestety, jest to dosyć częsty przypadek. Dlaczego tak się dzieje? Czy to wina pralki? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej i poznać potencjalne przyczyny plam na materiałach.

Skąd się biorą plamy na ubraniach?

Niewłaściwa konserwacja sprzętu

Zazwyczaj brud na ubraniach po wyjęciu z bębna bierze się z niedostosowania programu w pralce do intensywności zabrudzenia. Możliwe, że zostało dodane za mało proszku do prania lub tkanina po prostu zafarbowała. Kolejna kwestia to zanieczyszczenia, wynikające z codziennego użytkowania sprzętu. Przede wszystkim chodzi o fartuch. W tej gumowej uszczelce z biegiem czasu zaczyna gromadzić się brud, który może przedostać się na ubrania.

Warto również pamiętać o regularnym odkamienianiu pralki. Dzięki temu materiał nie zabrudzi się kamieniem oraz innymi osadami, występującymi w wodzie, a także zbierającymi się w rurkach i wężach. Nie jest to trudny proces, dlatego jego powtarzanie co około 3 miesiące nie powinno sprawić problemu.

Mikroplastik

Popularne kosmetyki – szampony, odżywki, kremy, pianki do włosów czy pasty do zębów – zawierają związki poli, czyli polietyleny, poliuretany, poliamidy. Ich stężenie jest na tyle duże, że nierzadko wiąże się z odzieżą. W chwili, w której ubranie puści trochę barwnika podczas prania, ten tak zwany mikroplastik przenika w jego strukturę i po wyjęciu z pralki uwidacznia się w postaci brązowej plamy.

Co więcej, drobne włókna z ubrań poliestrowych uwalniają się podczas prania (to tzw. mikrowłókna), a potem spływają do kanalizacji i ostatecznie dostają się do mórz oraz oceanów, powodując ogromne zanieczyszczenia. Aby zminimalizować ten problem, warto prać w mniejszej temperaturze, a także filtrować wodę.

Smar

Niekiedy na ubraniach można zauważyć oleiste, uporczywe plamy ze smaru. Oznacza to, że mógł zużyć się uszczelniacz przy łożyskach lub występuje luz na bębnie. Wówczas część smaru z simmeringu przedostaje się do środka pralki, a potem ląduje na ubraniach. Aby wymienić uszczelniacz, trzeba będzie rozkręcić urządzenie i sprawdzić, czy jego budowa umożliwia samodzielną wymianę łożysk.

Plamy na ubraniu po wyjęciu z pralki

Jak pozbyć się plam z ubrań?

Niestety, mikroplastik i smar trudno usunąć. Dlaczego? To substancje mocno wiążące, więc ich przenikanie jest na tyle silne, że czasami nie radzą sobie nawet najmocniejsze wywabiacze. Do tego chemiczne środki w ogóle nie sprawdzą się do delikatnych materiałów, np. jedwabiu. Można natomiast spróbować domowego sposobu:

Przygotuj około 60-90 gramów kwasu szczawiowego, miskę i gorącą wodę o temperaturze około 60 stopni. Zanurz zaplamione ubranie w roztworze z kwaskiem szczawiowym i 10 litrami gorącej wody. Następnie odczekaj pół godziny, a potem wrzuć ubranie do pralki i puść cykl prania na programie wyższym lub równym 60 stopni z dodatkiem proszku do prania białego. Część plam powinna odpuścić. Jeżeli ani wybielacz, ani kwas nie pomogły, to niestety może się okazać, że plamy zostaną na zawsze.

pozbycie sie plamy na ubraniu

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy

Tak naprawdę te brązowe plamy to sami wiecie co