Piekarnik: czyszczenie parowe. Jak to działa?

aleksandra | 1 marca 2021

Czyszczenie parowe to bardzo popularna funkcja współczesnych piekarników, pozwalająca szybko i sprawnie usunąć różnorakie zabrudzenia, powstałe podczas pieczenia potraw. To wyjątkowo wygodna opcja, szczególnie dla osób zabieganych, które nie mają zbyt dużo czasu na sprzątanie. W poniższym artykule przeczytasz, jak działa czyszczenie parowe i dowiesz się, na czym ono polega.

Czyszczenie parowe – podstawowe informacje

Para wodna to świetny sposób na zmiękczanie uporczywych zabrudzeń, które osadziły się na ściankach czy dnie piekarnika. Kiedy resztki zrobią się miękkie i wodniste, po zakończonym programie wystarczy zgarnąć je przy pomocy ręcznika papierowego lub ściereczki. Jest to również o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie od pyrolizy czy katalizy. Nie wykorzystuje się bowiem bardzo wysokiej temperatury, która w przypadku czyszczenia pyrolitycznego sięga nawet 500ºC.

Jak działa czyszczenie parowe? To proste. Na dnie komory znajduje się specjalne wyżłobienie, do którego wlewa się wodę, albo jest do tego przeznaczony specjalny pojemnik. Woda pod wpływem temperatury zaczyna parować i unosi się w urządzeniu, sprawiając, że brud mięknie. Taki cykl trwa zazwyczaj około 30 minut, więc nadaje się do używania na co dzień.

Jak przeprowadzić czyszczenie parowe?

czyszczenie parowe

1. Wyjmij z piekarnika wszystkie blachy, ruszty i akcesoria. Komora musi być zupełnie pusta. Z dna wymieć okruszki, paprochy oraz inne zabrudzenia stałe.

czyszczenie parowe

2. Wybierz na panelu sterowania program czyszczenia parowego. W zależności od producenta może on mieć różne nazwy, np. Steam Clean czy Aqua Clean.

czyszczenie parowe

3. Zamknij drzwi i zaczekaj. Cykl potrwa przez około 30 minut. O jego zakończeniu poinformuje specjalna kontrolka lub dźwięk.

czyszczenie parowe

4. Wyczyść dno komory i ścianki z namoczonych zabrudzeń. Nie musisz używać detergentu. Nie zalecamy korzystać z szorstkiej strony gąbki, aby uniknąć zarysowanie piekarnika.

Wady i zalety czyszczenia parowego

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, podstawowym plusem czyszczenia parowego jest bezpieczeństwo. Nie wykorzystuje ono ani wysokiej temperatury, ani skomplikowanych mechanizmów, które mogłyby doprowadzić do awarii piekarnika. Wystarczy woda i pół godziny wolnego czasu.

To także najtańsza z trzech funkcji samoczyszczenia, jakie producenci implementują w swoich urządzeniach. Po pierwsze dlatego, że nie podnosi znacząco ceny piekarnika. Żeby przeprowadzić czyszczenie parowe, podczas produkcji nie trzeba montować dodatkowych podzespołów, co pozytywnie wpływa na koszt. Po drugie – to rozwiązanie stałe. Użytkownik nie musi wymieniać żadnych elementów, jak chociażby wkładów katalitycznych w przypadku katalizy.

Jeżeli chodzi o wady, ten sposób czyszczenia ma tylko jedną, ale za to bardzo znaczącą. Jest mniej skuteczny od pyrolizy i katalizy. Spalanie zanieczyszczeń ma o wiele większą skuteczność, szczególnie w przypadku rozlanego tłuszczu czy starych, mocno przypalonych zabrudzeń. Może się okazać, że po użyciu cyklu parowego, wciąż trzeba będzie sięgnąć po detergent.

Piekarniki z funkcją czyszczenia parowego

Na koniec warto przedstawić najpopularniejsze modele piekarników, zawierających funkcję samoczyszczenia. W chwili obecnej na rynku znajduje się ich całkiem sporo, wiec każdy może dobrać dla siebie odpowiedni model, chociażby pod względem wymiarów czy dodatkowych technologii.

  • Samsung NV70M5520CB z funkcją DualCook, czterdziestoma automatycznymi programami, dużą pojemnością (68 litrów), prowadnicami teleskopowymi, dotykowym panelem sterowania oraz zabezpieczeniem przeciwnapięciowym. Wymiary (szer. x gł. x wys.): 59,5 x 56,6 x 59,5 cm. Cena: ok 2100 zł;
  • BEKO BIM22301X – piekarnik, wyposażony w system sekwencyjnego grzania, opcję szybkiego nagrzewania, grill i rozmrażanie, blokadę przed dziećmi, a także elektroniczne sterowanie. Wymiary (szer. x gł. x wys.): 59,4 x 56,7 x 59,5 cm. Cena: ok 900 zł;
  • Electrolux LOC8H31X, który zawiera wyświetlacz LCD, termoobieg na 3 poziomach, funkcję pary przy pieczeniu, termosondę oraz specjalnie zaprojektowany wentylator do rozprowadzania ciepła. Wymiary (szer. x gł. x wys.): 59,4 x 56,9 x 59,4 cm. Cena: ok 2400 zł.

Czyszczenie parowe to z pewnością ciekawa opcja, która przyda się podczas codziennego korzystania z piekarnika. Sprawdź, czy Twój sprzęt przypadkiem takiej nie posiada – być może nawet o tym nie wiesz!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments