Odkurzacz bezprzewodowy – warto czy nie?

anna | 11 grudnia 2019

Ostatnio dostajemy coraz więcej zapytań o odkurzacze. Jesteście ciekawi zwłaszcza tych nowatorskich rozwiązań. Zastanawiacie się, czy ich zakup to dobry pomysł, czy są praktyczne w codziennym użytkowaniu oraz czy stosunek ceny do jakości jest odpowiedni. Sprawdźmy więc! Odkurzacz bezprzewodowy – jak działa, które modele są warte uwagi oraz czy sprawdza się na co dzień? O tym zaraz sobie powiemy!

Jednak na początku warto zaznaczyć, że rodzajów odkurzaczy bezprzewodowych są dwa główne: odkurzacze pionowe oraz poziome. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, pracują w pionie, czyli trzymamy je za uchwyt i prowadzimy. Natomiast te drugie znane są najbardziej z modeli iRobot Roomba. I o nich ostatnio było u nas głośno, głównie za sprawą filmów instruktażowych, które przygotowaliśmy. Dlatego dziś skupimy się na tej pierwszej grupie – odkurzaczach bezprzewodowych pionowych.

Odkurzacz bezprzewodowy – warto czy nie?

Zasada działania

Nie jest zbyt skomplikowana. Główne elementy to duża ssawka, która zgarnia wszelkie nieczystości z podłogi, długa rura teleskopowa i zamontowany na niej uchwyt, którym można prowadzić sprzęt. Dodatkowo jest oczywiście stacja ładująca – niezwykle ważna część. Jasna sprawa, że wewnątrz odkurzacza również znajduje się wiele niezbędnych do prawidłowej pracy elementów. Jednak o tym za chwilę. Jak działa taki odkurzacz skoro nie ma kabla? Wyposażony jest w akumulatory, które napędzają urządzenie do pracy. A kiedy akumulatory się rozładują – naładujesz je przy pomocy stacji ładującej.

Odkurzacz bezprzewodowy – warto czy nie?
źródło: bosch-home.pl

Gdzie lądują zanieczyszczenia?

Tak jak w tradycyjnym odkurzaczu bezworkowym, kurz i brud zebrany przez urządzenie zbiera się w pojemniku na brud. Dodatkowym atutem w odkurzaczu bezprzewodowym tego typu jest fakt, że użytkownik sprzętu nie ma absolutnie żadnego kontaktu z zanieczyszczeniami. A to dlatego, że opróżnienie tego pojemnika jest bardzo łatwe i szybkie. I rzecz jasna, nie trzeba dotykać zawartości. Ten aspekt na pewno docenią alergicy, którzy miewają problem z bakteriami i drobonoustrojami wydostającymi się z urządzenia podczas opróżniania pojemnika.

Dodatkowym plusem jest filtracja. Tak, tak, to też się dzieje. 😊 W tych modelach również znajdziemy filtr, którego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich bakterii i nieczystości, które mogłyby się przedostać do kolejnych podzespołów odkurzacza.

Rodzaje filtrów

Czy warto wybrać odkurzacz bezprzewodowy?

Wszystko oczywiście zależy od preferencji osobistych użytkowania oraz oczywiście od możliwości finansowych. Ale spróbujemy podsumować powyższe tak, aby wiadomo było, czy warto czy nie.

Zalety:

  • brak kabla – nic nie plącze się pod nogami, więc się nie potkniesz. Poza tym nie musisz pilnować przewodu, który czasem, zbyt mocno pociągnięty, wypada z kontaktu i przerywa odkurzanie;
  • waga urządzenia – te modele są lżejsze, zatem łatwiej się je obsługuje;
  • efektywność – nowoczesne rozwiązania zastosowane w tego typu modelach sprawiają, że silnik ma większą moc, filtracja jest bardziej precyzyjna, a co z tym idzie, ogólne zadowolenie ze sprzątania jest większe;
  • wielofunkcyjność – dzięki wygodzie korzystania z odkurzacza bezprzewodowego, możesz go używać w wielu różnych sytuacjach: do sprzątania podłóg, mebli, trudnodostępnych miejsc w domu a także w samochodzie czy garażu. W końcu nie masz kabla, który Cię ogranicza.

Wady:

  • cena: za jakość i wygodę trzeba płacić. W tym przypadku niemało. Dodatkowo, im więcej funkcji posiada dany model, tym większa będzie jego cena;
  • krótszy czas pracy – tego typu sprzęt idealnie sprawdza się w przypadku małych powierzchni takich jak mieszkanie. Sprzątanie dwupoziomowego domu może nie być możliwe bez konieczności dodatkowego ładowania. Wszystko dlatego, że wytrzymałość baterii zazwyczaj starcza na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut (w zależności od modelu i oczywiście jego ceny). Zatem dość szybko się rozładowuje i wymaga odstawienia do stacji ładującej na kilkadziesiąt minut.

Naprawa małego AGD

Czy warto kupić odkurzacz bezprzewodowy? Wszystko zależy od tego, jakimi parametrami się kierujesz podczas wyboru odpowiedniego modelu. Jeśli cenisz sobie wygodę, lubisz nowatorskie rozwiązania i masz niewielką powierzchnię użytkową, to z pewnością jest to opcja dla Ciebie!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments