Nieprzyjemny zapach z pralki

aleksandra | 11 lutego 2021

Niekiedy zdarza się tak, że po otworzeniu drzwiczek pralki wydobywa się z niej brzydki zapach. Czasami przypomina on stęchliznę, innym razem pleśń. Z pozoru wszystko wygląda prawidłowo, więc dlaczego tak się dzieje i jak sobie tym poradzić? Zapoznaj się z poniższym artykułem, by raz na zawsze zlikwidować nieprzyjemny zapach z pralki!

Prawdopodobne przyczyny

Wbrew pozorom, ten problem może być spowodowany przez bardzo wiele czynników. Zacznijmy więc od tych najprostszych, a później skupmy się na mniej oczywistych, które wymagają wymiany części lub drobnej naprawy.

Zanieczyszczony fartuch pralki

Fartuch, często zwany również kołnierzem, to gumowy element, który ma za zadanie uszczelniać drzwiczki pralki. Dzięki niemu woda nie wydostaje się na zewnątrz, co mogłoby spowodować zalanie łazienki albo awarię innych podzespołów. Ze względu na fakt, że ma ciągły kontakt z wodą, detergentami i zanieczyszczeniami z ubrań, po pewnym czasie ulega zabrudzeniu. Pomiędzy gumowymi fałdami zbiera się brud, który następnie zaczyna gnić oraz brzydko pachnieć.

Zalecamy raz na jakiś czas przeczyścić kołnierz z codziennych zabrudzeń, a także uchylać drzwi po skończonym cyklu, by zapewnić właściwą wentylację wewnątrz bębna. To właśnie zanieczyszczony fartuch najczęściej powoduje nieprzyjemny zapach z pralki, więc warto o nim pamiętać.

Zabrudzona szuflada na proszek

W szufladzie na proszek zazwyczaj znajdują się trzy przegródki, w których umieszcza się różne detergenty. Te nie zawsze wypłuczą się do końca, a nieuprzątnięte są powodem nie tylko brzydkiej woni, ale również namnażających się bakterii. Ponadto resztki proszku mogą powodować widoczne plamy na ubraniach.

Nieprzyjemny zapach z pralki 2

Na szczęście szuflada jest elementem, który można bez problemu wyjąć i dokładnie umyć. Przyda się do tego na przykład mała szczoteczka. Dobrze będzie wyczyścić również miejsce, do którego wsuwa się pojemnik, bo na ściankach często ląduje rozchlapany płyn do płukania czy rozsypany proszek.

Nieregularne odkamienianie

Usuwanie wapiennych osadów z pralki to bardzo ważna sprawa. Dzięki temu podzespoły, węże, wężyki wewnętrzne i rurki oczyszczają się z zalegającego tam kamienia, a także innych zanieczyszczeń, które wpadają do środka z rur kanalizacyjnych. Kiedy przez długi czas nie wykona się procesu odkamieniania, osady nawarstwiają się i w efekcie nie tylko utrudniają przepływ wody, ale również powodują jej brzydki zapach.

Na rynku znaleźć można wiele środków odkamieniających – pod postacią płynu, proszku czy granulek. Zwykle wsypuje się je prosto do pustej komory i nastawia program na 60 stopni, ale dokładniejsze informacje zawsze znajdują się w instrukcji produktu. Cykl czyszczący powinno się wykonywać co ok. 3 miesiące.

Zapchany filtr

Każda pralka wyposażona jest w filtr pompy odpływowej, który zazwyczaj znajduje się na dole urządzenia, z przodu, za specjalną klapką. Do jego zadań należy zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń, wydostających się z ubrań w trakcie prania. Chodzi tu o monety, sierść czy kurz. Raz na jakiś czas trzeba odkręcić filtr i wyjąć z niego zabrudzenia, a także porządnie go wyczyścić.

Nieprzyjemny zapach z pralki

Awarie a nieprzyjemny zapach z pralki

Czy jest możliwe, aby nieprzyjemny zapach z pralki powodowała jakaś uszkodzona część? Jak najbardziej! Niestety, wówczas trzeba będzie dokonać wymiany, ale na szczęście większość z nich uda się wykonać samodzielnie w domu.

Zużyte szczotki węglowe

Chociaż producenci coraz częściej stosują w swoich urządzeniach silniki bezszczotkowe, wiele modeli wciąż posiada ich tradycyjne wersje. Szczotki przekazują energię do uzwojenia wirnika i są niezbędne do prawidłowej pracy pralki. Znajdujący się w nich wkład węglowy z biegiem czasu ulega zużyciu i po prostu się ściera. Jedną z oznak jest wydobywający się z bębna niepokojący zapach spalenizny. Zalecamy od razu zareagować i wymienić szczotki na nowe, by nie doprowadzić do poważniejszej awarii silnika.

Zatkany wąż dopływowy/odpływowy

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, w wężach lubią gromadzić się różnego rodzaju osady. Jeśli przez dłuższy czas nie będą usuwane, zaczną narastać tak bardzo, że w efekcie mogą zatkać wąż dopływowy lub odpływowy. Wtedy pojawi się problem ze zbyt wolnym napuszczaniem/spuszczaniem wody i w dodatku ta może brzydko pachnieć. Jeśli podejrzewasz, że wąż się zapchał, sprawdź jego drożność.

Spalona grzałka w pralce

Grzałka to podstawowy element systemu grzejnego w pralce. Ma za zadanie podgrzewać wodę do konkretnej temperatury, by rozpuścił się w niej detergent i pranie przebiegło bez żadnych zakłóceń. To jedna z tych części, które psują się najczęściej, głównie z powodu przepięć. Podstawowym objawem niesprawnej grzałki, tuż obok braku grzania wody, jest nieprzyjemny zapach z pralki, przypominający spaleniznę. Instrukcję wymiany znajdziesz w tym artykule: Wymiana grzałki w pralce.

Nieprzyjemny-zapach-z-pralki

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments