Najpopularniejsze usterki pralki Whirlpool

katarzyna | 8 lutego 2021

Pralki Whirlpool nierozerwalnie łączą się z 6–tym zmysłem. Hasło przewodnie marki zaowocowało serią produktów o zrównoważonym zużyciu mediów i intuicyjnej obsłudze. Szczególnie wąskie pralki ładowane od góry to topowe modele tego producenta. My jednak, nie po to, żeby chwalić markę, ale jakie najpopularniejsze usterki pralki Whirlpool występują po kilku latach użytkowania. Sprawdź!

Usterki pralki Whirlpool – mechaniczne i elektroniczne

Na wstępie warto zaznaczyć, że to od naszej pielęgnacji i konserwacji zależy żywotność pralki. Każdy model urządzenia nieważne, jaka marka posiada swoje bolączki, które z biegiem czasu wychodzą na światło dzienne.

Rdzewiejąca klapa w pralkach Whirlpool

Niestety, ale dosyć często w modelach ładowanych od góry klapa zaczyna dosyć szybko rdzewieć. Schodzi farba, łuszczy się i obnaża gołą blachę. Nieestetycznie to wygląda w łazience. Co prawda istnieją środki do renowacji, ale sam fakt, że tak się dzieje nie napawa optymizmem, ponieważ modele Whirlpoola ładowane od frontu nie mają takiej przypadłości.

Popularne kody błędów w Whirlpool

F02 – przeciek

Prawdopodobnie woda wylała z pralki. Sprawdź węże dopływowe i odpływowe, możliwe, że uszczelki nie trzymają szczelności połączenia. Wycieki w pralce to bardzo częsta przypadłość. Czasami dochodzi do obluzowania węża wewnętrznego łączącego bęben z pompą.

F05 – zablokowana pompa spustowa

W większości usterki pralki Whirlpool to zablokowane części. Akurat pompa spustowa podatna jest na zablokowanie z uwagi na przepływającą brudną wodę. Czasami nie opróżnimy kieszeni i drobne elementy wpadają do filtra – pineski, agrafki, monety. Upewnij się, czy nic nie zalega w filtrze. Przeczyść go. W pralkach Whirlpool ładowanych od góry filtr znajduje się na dnie bębna po odchyleniu klapki.

usterki pralki Whirlpool - zapchana pompa
Pompa odpływowa do pralki Whirlpool

Natomiast tradycyjnie w urządzeniach ładowanych od frontu na dole pralki, po otwarciu klapki serwisowej. Jeżeli ta porada nie pomoże pozostaje sprawdzić wydajność styków na module, ewentualnie czy zasilanie dochodzi do pompy i odpływ ścienny. Często przy takich rozwiązaniach syfon zapycha się i blokuje spust wody. W ostateczności zmuszony będziesz do wymiany pompy, jeśli posiada luzy na wirniku. Akurat wymiana pompy jest prosta w pralce i poradzisz sobie bez problemu.

F06 – awaria silnika

Błąd F06 objawia się niewłaściwą pracą silnika, a dokładniej tacho. W trakcie usterki warto sprawdzić przewody łączące silnik z modułem sterującym, możliwe że konektory obluzowały się, a dla bardziej wprawionych diagnostyka tachogeneratora silnika. Na samym końcu sprawdź silnik i szczotki węglowe.

Co ciekawe błąd ten nie występuje w modelach pralek Whirlpool zaczynających się od AVD i AVL…

F08 – usterka grzałki w pralce

W przypadku wycieku wody dochodzi do zwarcia grzałki. Tak samo, jak wystąpiły przepięcia na sieci energetycznej lub przebicia. Warto też pamiętać, że pralka pracuje w środowisku wilgotnym i jest podatna na kamień. Osady wapienne przylegają do ścianek grzałki i zmniejszają jej przewodnictwo cieplne. W skrajnych wypadkach dochodzi do powstania wżerów i korozji. Wymiana grzałki w pralce powinna rozwiązać problem.

F23 – awaria hydrostatu

Sprawdź, czy hydrostat wysyła sygnał do modułu sterującego i prawidłowo odczytuje stan wody w bębnie. Jeżeli jest za mało lub za dużo wody powinien zadziałać hydrostat. Możliwe, że wężyki hydrostatu są zablokowane osadami z kamienia. Przeczyść go, nie ruszaj otworów regulacyjnych.

F27 – popraw połączenie wtyczki na programatorze

Usterka ta objawia się w pralce Whirlpool na każdym programie. Jeżeli spotkasz się z tym błędem w swoim urządzeniu na pewno elektronika jest do sprawdzenia a dokładniej przekaźnik silnika. Nie może być przerwy w obwodzie. Tego typu usterki mogą wymagać pomocy specjalisty, ponieważ bez fachowej wiedzy możemy sobie nie poradzić.

Inne usterki w pralkach Whirlpool

Pralka nie pobiera wody

Jeżeli Twoja pralka nie rozpoczyna prania to znak, że w ogóle nie pobrała wody. Przyczyn może być kilka: od najprostszych, jak zagięty wąż dopływowy lub zapchane sitko na dopływie po uszkodzone cewki w elektrozaworze. W wielu przypadkach sytuacja jest łatwa do opanowana. Każda z tych części dostępna jest w sprzedaży i można samodzielnie naprawić pralkę. Nie ma potrzeby wzywania specjalisty do usterki.

Pralka nie wiruje

Kolejna z wielu usterek pralki Whirlpool objawia tym, że urządzenie nie ma siły kręcić bębnem. Jeżeli pralka nie jest w stanie wyważyć prania to nie ruszy. Obluzowany lub zerwany pasek napędowy jest najczęstszą przyczyną niewirującej pralki. Odpowiedni pasek do pralki Whirlpool to wielorowkowy elastyczny nakładany częścią rowkową w stronę trzpienia silnika i na koło pasowe.

Kolejną przyczyną problemu z wirowaniem mogą być kończące się szczotki węglowe lub zablokowany szczotkotrzymacz. Wszystkie pralki wirnikowe posiadają silniki ze szczotkami, które ścierają się wraz z pracą silnika pralki. Ostatnim już scenariuszem będzie przepalony kondensator rozruchowy. Silnik nie ma siły ruszyć, z uwagi na brak ładunku od kondensatora.

Pralka nie wylewa wody

Problem z odpływem wody najczęściej pojawia się, gdy obcy element utknął w wężu lub pompie odpływowej. Prawie zawsze winowajcą jest skarpetka, agrafka, drobne monety lub chusteczki. Zanim wrzucimy wszystko do prania, warto sprawdzać kieszenie spodni i płaszczy. Stojąca woda w bębnie może skutecznie zablokować dalsze pranie.

Przyda się awaryjne wylanie wody przy użyciu wężyka spustowego lub po odkręceniu filtra na dole pralki Whirlpool. Jednak zanim zdecydujesz się na taką opcję, przygotuj ręczniki na podłogę, ponieważ poleje się woda.

Nieprzyjemny zapach z pralki

Nic tak nie potrafi popsuć dnia, jak śmierdząca pralka. Najgorzej jeśli ubrania przesiąkną brzydkim zapachem. W pralkach Whirlpool czasami zdarzają się takie sytuacje, jeżeli nie wietrzymy urządzenia. Co to oznacza? Po każdym praniu uchyl drzwiczki. Niech opaska gumowa przeschnie i bęben się przewietrzy. Resztki wody nagromadzone na spodzie fartucha z czasem gniją i wydzielają nieprzyjemny zapach.

usterki pralki Whirlpool
Zanieczyszczony fartuch w pralce Whirlpool

Zbyt duża ilość używanych płynów do prania i płukania może być również przyczyną „smrodku” z pralki. Pamiętaj, że zazwyczaj są to koncentraty i mocno osadzają się na przewodach, wężykach oraz szufladzie i później wytwarza się pleśń. Jest to dobre środowisko do rozwoju bakterii beztlenowych.

Nigdy nie zapominaj o czyszczeniu pralki. Raz na 6 miesięcy włącz cykl prania bez wsadu na minimum 60 stopni ze środkiem czyszczącym/odkamieniającym. Nie dość, że pralka odświeży się to na pewno zniknie nieprzyjemny zapach z wnętrza.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments