Najczęściej popełniane błędy podczas mycia w zmywarce

anna | 8 listopada 2019

Zmywarka to bardzo praktyczne urządzenie. Jej działanie wydaje się z pozoru dość proste: wkładamy brudne naczynia, dodajemy środki czyszczące i za mniej więcej godzinę dostajemy czyste i lśniące szklanki i talerze. Dopiero kiedy zmywarka zaczyna szwankować, szukamy przyczyn usterki. I zazwyczaj dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, jak złożona jest jej budowa i ile części musi zadziałać, żeby zmywarka prawidłowo wykonywała swoją pracę. Czy zastanawiasz się czasem, jakie są przyczyny usterki w tym sprzęcie? Poznaj najczęściej popełniane błędy podczas mycia w zmywarce.

Nieprawidłowe ułożenie naczyń…

…lub zbyt duża ich ilość przy jednym cyklu to podstawowe błędy podczas mycia w zmywarce. Przeładowanie urządzenia to jeden z częstszych błędów, jakie popełniamy podczas mycia w zmywarce. Każdy model zmywarki ma określoną ilość kompletów naczyń. I powinniśmy tego przestrzegać. Przez przeładowanie najczęściej nieprawidłowo układamy naczynia. W efekcie nie umyją się one dokładnie.

Najczęściej popełniane błędy podczas mycia w zmywarce

Niedomyte naczynia w zmywarce

Bywa tak, że pomimo prawidłowego ułożenia, naczynia po zakończonym cyklu nadal są niedomyte. Dlaczego? Częstym błędem popełnianym przez użytkowników zmywarek jest nieopłukiwanie naczyń z resztek jedzenia. I nie chodzi tu o to, żeby myć talerze przed włożeniem do zmywarki. Gdzież by tu była logika i oszczędność?

Jednak, jeśli Twój obiad składał się na przykład z sosu, opłucz pod bieżącą wodą talerz i garnek. Czasem od momentu włożenia naczyń do uruchomienia zmywarki mija kilka, a nawet kilkanaście godzin. W tym czasie tłusty sos zaschnie na naczyniach i będzie go bardzo ciężko domyć.

bledy podczas mycia w zmywarce

Brak odpowiedniej konserwacji podczas mycia

Żeby zmywarka działała dobrze i przez długi czas, musimy systematycznie o nią dbać. Niezwykle ważne jest czyszczenie filtrów. To podstawa! Zapchane resztkami jedzenia filtry będą spowalniały pracę pompy, w efekcie prowadząc do jej uszkodzenia.

Narażamy w ten sposób również pozostałe części odpływu. Zdecydowanie szybciej i taniej jest raz na jakiś czas wyciągnąć filtr, wyrzucić nagromadzone resztki i opłukać go pod bieżącą wodą.

bledy podczas mycia w zmywarce

Co jeszcze robimy źle podczas mycia w zmywarce?

Czasem wkładamy do niej przedmioty, które znaleźć się tam nie powinny. Efektem tego są zniszczone rzeczy lub samo urządzenie. Czego więc nie powinniśmy umieszczać w zmywarce?

  • plastik, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury może się odkształcić;
  • termosy, ponieważ mogą stracić swoje właściwości termoizolacyjne;
  • przedmioty klejone, ponieważ mogą się zwyczajnie rozkleić,
  • drewno, ponieważ traci swoje właściwości i pęcznieje, a z czasem gromadzą się w nim bakterie;
  • ostre narzędzia warsztatowe, ponieważ łatwo mogą uszkodzić zmywarkę podczas cyku. Często narzędzia te są smarowane smarem, który jest bardzo tłusty i może niekorzystnie wpłynąć na działanie sprzętu.

Duże zużycie soli w zmywarce? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments