Na czym polega technologia Smart home?

katarzyna | 25 marca 2019

Smart home to termin, który coraz częściej przewija się w mediach czy telewizji, ale nadal stanowi dość tajemnicze i konfundujące zagadnienie. Aż trudno sobie wyobrazić, że za pomocą jednego przycisku można sterować drzwiami wejściowymi bądź temperaturą, a zamiast wstawać z kanapy, by zapalić światło, wystarczy nacisnąć guzik na pilocie bądź wypowiedzieć stosowne polecenie. Na czym polega wizja mądrego domu? Przeczytaj!

Podstawowe fakty

Technologia Smart home to futurystyczna, aczkolwiek na bieżąco wprowadzana w życie wizja nowoczesnego zarządzania przestrzenią. Jej założeniem jest zniwelowanie jakichkolwiek tradycyjnie działających systemów i zastąpienie ich w pełni elektronicznym, inteligentnym sterowaniem, zarządzającym każdym elementem mieszkania. Generalnie chodzi o to, by dom znał nas i nasze wymagania, a następnie dostosowywał je do tego, czego aktualnie potrzebujemy.

W smart home powinien więc znaleźć się w pełni zintegrowany system zarządzania:

  • Monitoringiem,
  • Temperaturą,
  • Oświetleniem,
  • Wentylacją,
  • Energią elektryczną,
  • Telewizją i pozostałymi mediami.

Jak to osiągnąć? Są dwa sposoby. Można albo kupować poszczególne elementy i następnie synchronizować je ze sobą, albo od razu zainwestować w pełny system inteligentnego zarządzania. W dalszej części artykułu przedstawimy wady i zalety każdej z tych możliwości.

Jak sterować domem za pomocą głosu?

Zestawy do obsługiwania Smart home

Jakiś czas temu w sklepach pojawiła się możliwości zakupu systemów, które z założenia pozwalają sterować całym budynkiem za pomocą jednego panelu. Zazwyczaj tego typu technologię implementuje się już na etapie budowania domu, ale można ją dodać również później. Jak wyglądają takie zestawy?

Najczęściej w ich skład wchodzi kilka urządzeń, takich jak: kamera monitoringu, czujnik temperatury i dymu, alarm czy wideofon, a wszystkie te części składowe podpięte są do specjalnego centrum sterowania, zazwyczaj w postaci naściennego panelu bądź też centrali, przypominającej modem od internetu. To właśnie za jej pomocą ustawić można wszystkie opcje, a potem zaprogramować, by zmieniały się w zależności od naszych potrzeb. Dodatkowo, sterowanie odbywać się może za pomocą tabletu lub telefonu, więc dom znajduje się pod stałą kontrolą.

Ciekawe funkcje smart home

Jakie efekty można osiągnąć za pomocą Smart home, oprócz standardowych funkcji, takich jak – przykładowo – gaszenie światła?

  • Zdalne wyłączanie ogrzewania w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma,
  • Podglądanie monitoringu oraz wideofonu,
  • Sterowanie blokadą drzwi wejściowych,
  • Zmniejszanie lub zwiększanie temperatury (np. na godzinę przed powrotem do domu),
  • Stałe monitorowanie zużywanej energii.

Co więcej, system informuje o wszelkichzagrożeniach, typu zalanie, pożar czy otwarte drzwi, więc nawet wówczas, gdy nikogo nie ma w domu, można zareagować i wezwać pomoc.

Do wad zintegrowanych paneli Smart home zaliczyć można na pewno ich cenę – oscyluje ona w okolicach kilku tysięcy złotych (mniej skomplikowane systemy kosztują ok. 2 tysiące, te bardziej – nawet i 10).

Panel sterowania do zarządzania smart home
źródło: https://www.fibaro.com/pl/products/home-center-2/

Smart home – ty wybierasz

Pomimo szerokiej gamy możliwości, jakie oferuje pełny zestaw do zarządzania Smart home, nie da się ukryć, że nie wszędzie spełni on swoje zadanie. W blokach mieszkalnych czy kamienicach nie ma możliwości kontrolowania monitoringu czy alarmu, w związku z czym nie warto inwestować w drogie, całościowe systemy kontroli. Nie trzeba jednak rezygnować z tego pomysłu całkowicie! Istnieje bowiem obszerna oferta poszczególnych urządzeń, wchodzących w skład inteligentnego domu, które można zakupić osobno.

Jeśli potrzebujesz więc czujnika dymu czy kontroli oświetlenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by swoim telefonem zarządzać tylko tymi dwoma systemami. Należy pamiętać również o innych możliwościach, jakie oferują producenci.

Co więcej da się zakupić?

  • Coraz mocniej rozwija się rynek tzw. asystentów głosowych (np. Alexa) – głośników, które przy okazji spełniają wiele innych funkcji. Ich sterowanie odbywa się za pomocą głosu. Są w stanie przetłumaczyć tekst, przypomnieć o zaplanowanym wydarzeniu, ustawić alarm itp.,
  • Inteligentne gniazdka – są to specjalnie zaprojektowane gniazdka elektryczne, które można kontrolować za pomocą telefonu/tabletu,
  • Lampy ogrodowe, gotowe do zarządzania za pomocą aplikacji,
  • Wielofunkcyjne piloty, pozwalające na sterowanie nie tylko telewizorem, ale i wszystkimi innymi urządzeniami multimedialnymi.

Właściwie każdy człowiek jest w stanie skomponować dla siebie spersonalizowany, w pełni funkcjonalny system. Jeśli jednak chodzi o własnoręcznie stworzony Smart home, to za jego minus uznać można fakt, iż nie zawsze da się te wszystkie urządzenia ze sobą połączyć.

Alexa jako asystent w Twoim smart home
źródło: https://developer.amazon.com/alexa-voice-service

Czy warto? To zależy. Dla jednych system Smart home może wydawać się ogromnym ułatwieniem. Dla innych trudnym do zrozumienia systemem, wymagającym długich godzin nauki. Inteligentne technologie posiadają kilka głównych zadań: mają zmniejszać zużycie energii oraz sprawiać, że dom będzie czymś więcej, niż tylko budynkiem. Miło mieć przecież świadomość, że miejsce, w którym się mieszka, rozumie nasze potrzeby. Jednakże w chwili obecnej implementowanie Smart home jest dość drogim procesem i zdecydowanie nie nadaje się dla każdego.

Jeśliby się jednak zastanowić, to futurystyczne, inteligentne rozwiązania przekradają się do naszego życia od lat. Najpierw były kamery monitoringu, potem smartfony, lodówki sterowane za pomocą panelu, pralki obsługiwane aplikacją w telefonie, a w przyszłości? Być może za kilka lat z każdego domu poznikają wszelkie pokrętła i zostaną one zastąpione elektronicznym panelem na ścianie. Jak będzie? Zobaczymy!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x