Na czym polega czyszczenie katalityczne piekarnika

katarzyna | 19 lutego 2021

Samoczyszczące piekarniki to dość popularny temat w ostatnich latach. Głównie ze względu na fakt, że tego typu opcje są po prostu bardzo wygodne i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Do najpopularniejszych rozwiązań należy kataliza, pyroliza oraz czyszczenie parowe. My dziś podpowiemy na czym polega czyszczenie katalityczne piekarnika i jak z niego korzystać! Przeczytaj artykuł, by poznać wszystkie niezbędne informacje.

Pyroliza i czyszczenie parowe

Na początek warto pokrótce wyjaśnić, na czym polegają dwa pozostałe rodzaje samoczyszczenia. Pyroliza to nic innego jak nagrzewanie komory do bardzo wysokiej temperatury (ok. 500ºC), by spopielić zanieczyszczenia. Dzięki temu można je szybko usunąć przy pomocy ściereczki. To sposób skuteczny, aczkolwiek czasochłonny (cykl trwa nawet do 3 godzin), a do tego wymaga zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa, np. montażu urządzenia daleko od lodówki.

Na czym polega czyszczenie katalityczne piekarnika

Piekarnik z czyszczeniem parowym zawiera specjalny zbiornik na wodę. Ta pod wpływem temperatury zaczyna się nagrzewać i w efekcie zamienia w parę, która zmiękcza zanieczyszczenia. Rozmoczony brud łatwiej odchodzi od ścianek i dna komory. Tego typu rozwiązanie działa w sposób nieinwazyjny oraz bezpieczny.

Czyszczenie katalityczne piekarnika – najważniejsze informacje

Na czym w takim razie polega czyszczenie katalityczne piekarnika? Otóż w pewien sposób jest podobne do wspomnianej wcześniej pyrolizy. Zabrudzenia również ulegają spaleniu, ale w trochę inny sposób. Urządzenie posiada specjalnie zaprojektowane wkłady katalityczne, które umieszczone są na ściankach komory. Można je rozpoznać po porowatej, szorstkiej w dotyku strukturze. To właśnie do nich przywiera uwalniany podczas pieczenia tłuszcz, a także inne rodzaje oleistych substancji.

Zabrudzenia osadzają się na wkładach, po czym wysychają, aby można je było bezproblemowo zetrzeć. W celu wyczyszczenia piekarnika należy go nagrzać do ok. 250ºC na 30-60 minut (lub wybrać przeznaczony do tego program na programatorze). Producenci zalecają, by wykonywać ten proces po każdym korzystaniu z urządzenia lub co 5-6 uruchomień. Jest to wskazane, by zachować wkładki w dobrym stanie. Im częściej się je wyciera, tym podatniejsze na wchłanianie brudu się stają.

Co więcej, wkłady katalityczne wykonują swoją pracę także podczas codziennego korzystania ze sprzętu. Nie jest to równie efektywne, jak przy pustej komorze i dłuższym cyklu, jednak wpływa na higienę przyrządzania posiłków oraz sprawia, że później zabrudzeń jest o wiele mniej.

Czy warto używać katalizy?

Z trzech dostępnych na rynku systemów samoczyszczenia piekarnika, kataliza jest najbardziej przystępna do użytku. Nie trzeba bowiem nalewać wody do zbiornika czy czekać aż trzy godziny na uzyskanie oczekiwanego efektu. Wystarczy wyjąć z komory znajdujące się tam tacki, blachy oraz inne akcesoria, nastawić właściwy program i po kilkudziesięciu minutach wszystko będzie gotowe.

Jeżeli chodzi o żywotność wkładów katalitycznych, wynosi ona nawet 5 lat. Koszt wymiany to natomiast 50-100 zł, a więc stosunkowo niedużo, biorąc pod uwagę oferowaną długość użytkowania i naprawdę zadowalające działanie. Do najważniejszych plusów stosowania katalizy należy:

  1. Bezpieczeństwo. Choć piekarniki pyrolityczne są zaprojektowane tak, by bardzo wysoka temperatura nie uszkodziła ani podzespołów, ani innych sprzętów w kuchni, wiele osób nie korzysta z tej funkcji w obawie przed pożarem. Czyszczenie katalityczne wymaga rozgrzania tylko do 250ºC, co nie spowoduje żadnych problemów;
  2. Krótki czas działania – od 30 minut do godziny;
  3. Długa żywotność wkładów katalitycznych, a także ich prosta wymiana na nowe,
  4. Skuteczne czyszczenie bez użycia silnych środków chemicznych.

Dodatkowym atutem jest to, że bardzo wielu producentów stosuje w swoich sprzętach czyszczenie katalityczne piekarnika. Nie wpływa ono więc w znaczący sposób na cenę, a już z pewnością kosztuje mniej od zaawansowanych technologicznie modeli pyrolitycznych.

Jeżeli chodzi o minusy, użytkownicy często porównują efektywność katalizy i pyrolizy. Nie da się ukryć, że trzygodzinny cykl w 500ºC skuteczniej spopieli zabrudzenia, nawet te bardzo uciążliwe, jednak warto mieć na uwadze, że czyszczenie katalityczne wykonuje się znacznie częściej. Pyrolizy zaleca się używać przy nagromadzeniu dużej ilości brudu, co równoważy te rozbieżności.

Jak widzisz, możesz zdecydować się na czyszczenie piekarnika katalityczne, parowe lub pyrolityczne. Warto zauważyć, że każda z tych technik jest obecna w piekarnikach dostępnych w różnych przedziałach cenowych, a najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w kilka sposobów samoczyszczenia. Warto podkreślić, że te metody różnią się nie tylko pod względem działania, ale także efektywności. Para wodna wydaje się być mniej efektywną opcją czyszczenia, podczas gdy dwie pozostałe metody prezentują się na podobnym poziomie.

Najpopularniejsze piekarniki z katalizą

Kiedy zdecydujesz się na zakup piekarnika z czyszczeniem katalitycznym, zwróć uwagę przede wszystkim na jego wymiary, klasę energetyczną, zużycie prądu oraz dodatkowe funkcje. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze modele:

  • Samsung NV75J3140BB o wymiarach (sz. x wys. x gł.) 59,5 x 59,5 x 56,6 cm z szybkim nagrzewaniem, pięcioma trybami pieczenia, zabezpieczeniem antyprzepięciowym, wysoką pojemnością (75 litrów) oraz trójwarstwowym szkłem w drzwiach. Cena: ok. 1200 zł;
  • Amica ED37618B X-Type, piekarnik wyposażony w system precyzyjnej dystrybucji ciepła, sześć poziomów pieczenia, szybkie nagrzewanie (3 min.), podświetlane i chowane pokrętła. Wymiary (sz. x wys. x gł.) 59,5 x 59,5 x 57,5 cm. Cena: ok. 1200 zł;
  • Electrolux EOD3C70TK SteamBake z funkcją parową, która pozwala wydobyć najlepszy smak potraw i zachować ich soczystość. Do tego zawiera teleskopowe prowadnice, sterowanie pokrętłami oraz drzwi z systemem płynnego zamykania. Wymiary (sz. x wys. x gł.) 59,6 x 59,4 x 56,9 cm. Cena: ok. 1500 zł;
  • Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB o wymiarach (sz. x wys. x gł.) 59,5 x 59,5 x 56,4 cm. Posiada wygodne pokrętło centralne, zabezpieczenie przed dziećmi, możliwość pieczenia trzech potraw jednocześnie i technologię 6. Zmysł. Cena: ok. 1400 zł.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lidia

próbuję znaleźć w internecie z czego zbudowany jest taki wkład katalityczny i niestety nie ma żadnych informacji.

Waldemar

Nie wiem z czego są zrobione te wkłady katalityczne, ale po przejechaniu po nich palcem w sklepie zostaje na nim czasami drobny ciemny pył. Chyba wolę piekarnik bez takich wynalazków, przynajmniej przy włączonym termoobiegu drobiny tego czegoś na lądują na jedzeniu.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x