Multicooker – czy warto go kupić?

aleksandra | 6 września 2019

W czasach, w których każda minuta jest na wagę złota, a człowiek ledwo wyrabia się ze swoimi podstawowymi obowiązkami, warto korzystać z rozwiązań, znacząco przyspieszających codzienne czynności, takie jak na przykład gotowanie. Przygotowywanie ulubionych dań wymaga przecież szeregu różnych, czasochłonnych działań, pochłaniających nie tylko cenne godziny, ale i energię. Jednym ze sposobów na przyspieszenie tego procesu jest korzystanie z multicookera. To wielofunkcyjne urządzenie ma za zadanie zastąpić inne sprzęty, np. kuchenkę, piekarnik czy mikrofalówkę. W poniższym artykule zastanowimy się więc, czy warto kupić multicooker.

Kilka słów o sposobie działania

Na początek warto przedstawić samą zasadę działania opisywanego urządzenia. W większości przypadków wygląda ono jak duży garnek, aczkolwiek w zależności od modelu, design może się różnić. Całość jest sterowana elektronicznie i ma mnóstwo interesujących opcji do wyboru. Posiada kilka wbudowanych, automatycznych programów, takich jak smażenie, pieczenie, duszenie, a nawet robienie dżemu i jogurtu, ale oczywiście można je dowolnie modyfikować.

Wystarczy naszykować składniki, a następnie postępować według instrukcji (istnieją specjalne strony internetowe z przepisami do multicookera), wybrać odpowiednie ustawienia lub gotowy program… I już, pozostało tylko czekać, aż urządzenie poinformuje o zakończeniu pracy. Ingerencja użytkownika jest więc ograniczona do minimum. To sposób na zaoszczędzenie czasu, a także idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za gotowaniem bądź zapominają o regularnym mieszaniu zupy czy sosu.

Multicooker czy warto go kupić
źródło: empik.com

Multicooker – czy to działa?

Na pierwszy rzut oka pozostawienie urządzenia samemu sobie, by w tym czasie pooglądać telewizję bądź zająć się innymi czynnościami, może wydawać się dość dziwne. W końcu człowiek jest przyzwyczajony, że podczas gotowania zawsze kontroluje, czy dana potrawa nie przypaliła się lub nie wykipiała. Tutaj natomiast wszystko odbywa się automatycznie. Dostępne programy mają z góry ustaloną temperaturę oraz czas pracy, a materiał, z jakiego wykonany jest garnek, nie pozwala na przypalenie składników.

Odpowiedź na zadane wcześniej pytanie brzmi więc – tak, to działa. Nowoczesne modele multicookerów są zaawansowane technologicznie oraz wykonane z najwyższej jakości materiałów, gwarantując użytkownikowi wygodne korzystanie ze wszystkich funkcji, bez obaw o stratę pieniędzy, wynikającą ze zmarnowanych składników.

Multicooker czy warto go kupić
źródło: amazon.com

Zalety korzystania z multicookera

Nadszedł czas na powrót do naszych rozmyślań nad tym, czy multicooker rzeczywiście warto kupić. Na początek wymieńmy kilka jego najważniejszych zalet:

  • Zamiast brudzenia wielu różnych naczyń oraz garnków, cały proces odbywa się tylko w jednym urządzeniu,
  • Opcja opóźnienia czasu startu pozwala uruchomić gotowanie tuż przed tym, jak domownicy wrócą do domu,
  • Przyrządzanie potraw w obrębie jednego sprzętu zmniejsza ilość zużywanej energii elektrycznej,
  • Multicooker zastąpi: piekarnik, maszynę do chleba, frytkownicę, kuchenkę, parowar,
  • Pozwala na gotowanie na parze, smażenie, duszenie, pieczenie,
  • Opcja podtrzymywania temperatury sprawia, że nawet po zakończeniu pracy danie będzie ciepłe,
  • Szczelna pokrywa powstrzymuje zapachy przed rozprzestrzenianiem się po kuchni,
  • Gwarantuje oszczędność czasu.

Mnogość tego typu urządzeń na rynku daje możliwość wyboru dla siebie odpowiedniego modelu. Można więc przebierać w ilości dodatkowych funkcji, mocy, a także wyglądzie. Jeśli chodzi o cenę, to tutaj przedział jest bardzo szeroki – od kilkudziesięciu złotych po nawet kilkaset. By rozwiać wątpliwości, wiele osób nazywa multicooker kombiwarem, ale nie są to dokładnie takie same sprzęty. Mają podobne zastosowanie, jednakże różnią się budową oraz ilością opcji. Można powiedzieć, że każdy multicooker jest kombiwarem, ale nie każdy kombiwar jest multicookerem. A co z wadami?

Cóż, trudno tutaj wskazać coś konkretnego. Każdy model ma swoje plusy i minusy, ale generalnie – z multicookera trzeba po prostu lubić korzystać oraz godzić się na pewne kompromisy. Wiadomo, że nie każda potrawa będzie miała taki sam smak, jak na przykład przy przygotowaniu jej na tradycyjnej patelni. Mówi się również, że to świetne zastępstwo dla domowych sprzętów AGD, ale przecież człowiek i tak posiada w domu kuchenkę czy piekarnik, dlatego naszym zdaniem multicooker sprawdzi się raczej na działce czy podczas wyjazdów.

Multicooker czy warto go kupić
źródło: talerzpokus.tv

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o