Które pralki mają klejony bęben?

katarzyna | 17 marca 2020

Coraz większą uwagę przykładamy do konserwacji sprzętów domowych i interesujemy się samodzielnym naprawianiem. Brawo My! Budowa pralki nie ma przed nami tajemnic, także z chęcią zagłębiamy się w dodatkowe funkcje oraz działanie poszczególnych elementów wyposażenia. Najdroższym elementem w pralce jest bęben wraz ze zbiornikiem.

To od jego konstrukcji zależy, czy łożyska można bez problemu wymienić, czy niestety część jest zespolona i producent nie przewiduje wymiany, lecz zakup całego zbiornika. W dzisiejszym artykule pod lupę bierzemy pralki, które mają klejony bęben.

Co oznacza klejony bęben w pralce?

Mając na myśli bęben, czyli obracający się zbiornik z praniem często zapominamy, że okala go obudowa w postaci plastikowego zbiornika. Producenci sprzętu AGD używają dwóch technologii łączenia tych elementów, mianowicie:

– klejenie

– łączenie na wkręty zbiornika

W przypadku klejenia bębna nie ma możliwości dostania się do środka bez podjęcia drastycznych środków. Co to oznacza? Można stwierdzić, że bęben jest jednorazowy, w razie zużycia łożysk wraz z uszczelniaczami tylko wykwalifikowany serwisant może wymienić komponent w pralce. Tak też się dzieje lub niektórzy majsterkowicze przecinają bęben na własną rękę np. piłą mechaniczną lub szlifierką kątową. Dosyć ryzykowna sprawa, szczególnie gdy nie mamy w tym doświadczenia, ponieważ łatwo można uszkodzić bęben. Z przepiłowanym bębnem nic nie zrobimy, nadaje się jedynie do wyrzucenia lub na grilla. Korozja zrobiłaby swoje.

W takim razie warto byłoby dowiedzieć się, jakie pralki omijać szerokim łukiem. Może nie tak w dosłownym słowa znaczeniu, ale jednak mieć na uwadze, że w razie problemów z pralką trzeba liczyć się z kosztownymi naprawami.

Lista pralek, które mają klejony bęben:

1. Samsung WF80F5E0W2W

2. Ariston AQXF 109 EU

3. Candy GO 4 106

4. Candy GO4 1272D

5. Bosch WMB 71242 PT

6. Bosch WMB 61042 PT

7. Hotpoint – Ariston WMD722B EU

8. Electrolux EWS10470W

9. Candy GO 510

10. Whirlpool AWO/D 5320/P

11. Bosch WAB2026PL

12. Bosch WAB20262BY

13. Candy GO 106 DF

14. Indesit IWD71250SUK

Podsumowanie

Pralek z klejonym bębnem jest o wiele więcej, będę na bieżąco aktualizować informacje na temat modeli, których zbiornik wraz z bębnem tworzy całość. Wpisujcie w komentarze modele pralek, którymi jesteście zainteresowani lub macie problem i chcecie naprawić. Sprawdzimy, czy są klejone i jak poradzić sobie z wymianą części.

W odnalezieniu modelu, numerów seryjnych czy numeru PNC (w przypadku producenta Electrolux) pomoże tabliczka znamionowa, którą znajdziesz na wewnętrznej ramie pralki lub na drzwiczkach.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o