Klimatyzacja – rodzaje i sposób użytkowania

patrycja | 12 czerwca 2019

Lato w pełni. Słoneczko rozpieszcza nas do granic możliwości. Ok, może głównie tych, którzy właśnie mają urlop i przyjechali do nadmorskich miejscowości. Z tymi, którzy muszą pracować i wypełnić codzienne obowiązki jest trochę gorzej. Bo jednak tak mocne upały dają się we znaki. Dlatego też w wielu marketach i sklepach budowlanych w błyskawicznym tempie znikają z półek wentylatory i klimatyzacje. To jeden z lepszych sposobów na radzenie sobie z wysokimi temperaturami. Jeśli Ty też szukasz odpowiednich modeli i zastanawiasz się, która klimatyzacja będzie najlepsza dla Ciebie, to zapraszam do lektury. Zaraz wszystko będzie jasne.

Jak działa klimatyzacja?


Urządzenie to wykorzystuje właściwości termodynamiczne różnych substancji takich jak gazy i ciecze w układzie zamkniętym. Zatem tutaj czynnik chłodzący najpierw dostaje się do parownika, a potem na bieżąco skrapla się i odparowuje. W ten sposób schładza parownik, który wyrzuca chłodne powietrze.

Czy obsługa tego urządzenia jest trudna

Klimatyzacja Split


Składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. Ta pierwsza umieszczana jest poza budynkiem i stamtąd zbiera powietrze potrzebne do schłodzenia. Natomiast ta druga część wypuszcza schłodzone już powietrze w pomieszczeniu.  

Klimatyzacja kompakt


Jej główną cechą są niewielkie rozmiary. Jest mała i poręczna, przez co zyskuje uznanie właścicieli małych mieszkań. W tym systemie sprężarka i parownik są ze sobą połączone. Za równo sam system działania jak i montaż takiego klimatyzatora nie jest zbyt skomplikowany. Dlatego tez wśród użytkowników jest najczęściej wybierany.

Klimatyzacja w wersji domowej

Klimatyzacja monoblokowa


Podobnie jak w wersji Split, wyróżnimy tu dwie części. Jednak różnica polega na tym, że obie montujemy wewnątrz budynku i to tutaj zachodzi cały proces pobierania i ochładzania powietrza. Natomiast to ciepłe powietrze odprowadzane jest na zewnątrz za pomocą harmonijkowej rury.

Czy warto?


Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzatory były najbardziej popularne w pomieszczeniach biurowych, gdzie zapewniały odpowiedni standard pracownikom w czasie upałów. Jednak dziś ich działanie jest na tyle rozpowszechnione, że tak samo często jak do firm, kupowane są do domów. O negatywnych skutkach klimatyzatorów można długo rozmawiać. Prawdą jest, że wielu osobom szkodzą wywołując choroby dróg oddechowych. Jednak takie sytuacje wiążą się najczęściej z niewłaściwym dbaniem o urządzenie. Należy pamiętać o bezwzględnym czyszczeniu klimatyzacji po sezonie letnim i dbaniu o to, aby nie gromadziły się bakterie, które potem wywołują choroby.

Klimatyzacja biurowa

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Iza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Iza
Gość
Iza

Klimatyzacja. Co roku moje marzenie w lato 😉