Jakie kable są potrzebne w domu?

aleksandra | 11 lipca 2019

Plączące się kable, różne rodzaje końcówek, poupychane za meblami przedłużacze… To scenariusz, który zna chyba każdy. W dzisiejszych czasach, skupionych na rozwoju nowych technologii, nie da się uniknąć korzystania z tego typu rozwiązań. Choć urządzenia bezprzewodowe coraz częściej pojawiają się na rynku, minie jeszcze wiele czasu, nim na stałe zastąpią znane wszystkim opcje. Czasem jednak okazuje się, że pomimo posiadania w szafce całego szeregu różnych przewodów, żaden z nich nie pasuje. Dobrze więc wiedzieć, jakie kable są potrzebne w domu, aby uniknąć takich sytuacji.

Kabel 3w1

Mini USB, USB-C, złącze Lightning… Najnowsze modele urządzeń przenośnych wyposażone są w różnego rodzaju gniazda do ładowania i z tego powodu może wystąpić wiele problemów. Jakich? Na przykład kiedy tablet i telefon wymagają innego typu przewodu, przez co trzeba mieć stale podłączone dwie ładowarki. Albo gdy w gości przychodzi ktoś, kto chciałby naładować swojego iPhone’a, a my akurat takiego kabla nie mamy. Co w takiej sytuacji zrobić?

Warto mieć pod ręką kabel 3w1, który posiada w sobie trzy najpopularniejsze końcówki – wspomniane wcześniej mini USB, USB-C oraz złącze Lightning. W przypadku chęci użycia jednej z nich, pozostałe wystarczy zdjąć. To gwarancja, że brak potrzebnego kabla już nigdy nie okaże się przykrą niespodzianką.

Jakie-kable-są-potrzebne-w-domu
źródło: amazon.com

RJ-45, czyli LAN

Choć w większości domów internet przekazywany jest za pomocą Wi-Fi, mimo wszystko dobrze jest mieć w zanadrzu choć jeden kabel RJ-45 (zwany inaczej LAN). Dlaczego? Czasami bowiem zdarza się, że nagle z siecią bezprzewodową dzieje się coś nie tak. Nie działa, zacina się, funkcjonuje zbyt wolno… Wówczas warto posiadać inny sposób na dostęp do internetu i sprawdzenie, na czym polega problem. Przewód LAN to także najlepsza opcja na podłączenie do sieci konsoli czy komputera stacjonarnego – wówczas nie ma obaw o zbyt wolny przesył danych.

Przewód LAN Ethernet

Kable HDMI

To zdecydowany niezbędnik. Dlaczego? Za pomocą przewodu HDMI uda się podłączyć do telewizora konsolę do gier, laptopa, projektor i inne urządzenia, które pozwalają na przesył danych. To sposób na zachowanie niezakłóconego obrazu oraz dźwięku. Można więc bez problemu zaprezentować zdjęcia z wakacji na telewizorze, bez obaw o utratę ich jakości. W większości domów kabel HDMI nie jest wykorzystywany na co dzień, ale nigdy nie wiadomo, kiedy nagle okaże się przydatny.

Jakie kable są potrzebne w domu

Jack 3,5 mm stereo

Choć w dzisiejszych czasach muzykę puszcza się głównie z telefonu czy telewizora, a ewentualnego podłączenia do głośników dokonuje się za pomocą Bluetooth czy Wi-Fi, takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdzi. Czasami trzeba skorzystać ze staromodnego sposobu, jakim jest kabel Jack 3,5 mm. Z jego pomocą uda się włączyć ulubioną piosenkę na wzmacniaczu, tradycyjnym głośniku czy w samochodzie, który nie posiada radia z łącznością Bluetooth.

Jakie-kable-są-potrzebne-w-domu

Używanie kabli to codzienność. Warto jednak co jakiś czas zrobić przegląd tych, które posiada się w domu, aby nie trzymać w szafce zepsutych czy uszkodzonych. Przy składowaniu przewodów należy również pamiętać o ich prawidłowym zwijaniu, gdyż splątane szybciej się psują. A ty? Bez jakiego kabla nie wyobrażasz sobie życia?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o