Jakie błędy popełniamy używając zmywarki

patrycja | 5 grudnia 2019

Zmywarka to ten rodzaj urządzenia, który z całą pewnością najbardziej doceniamy wtedy, gdy się zepsuje. Aby więc nie dopuścić do takiej sytuacji, warto zawczasu o nią zadbać. A czy w ogóle wiesz, jakie nieodpowiednie działania prowadzą do usterek tego sprzętu? Jakie błędy popełniamy używając zmywarki? Sprawdźmy!

Mycie nieodpowiednich naczyń

Częstym błędem wielu użytkowników zmywarki jest wkładanie do niej przedmiotów, których nie należy w niej myć. Co oprócz delikatnych naczyń porcelanowych i tych wykonanych z drewna nie powinno znaleźć się w zmywarce? Unikajmy również mycia w urządzeniu naczyń aluminiowych – mogą one stracić swój pierwotny kolor. Uważajmy również na naczynia wykonane z plastiku, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą wydzielać związki szkodliwe dla zdrowia. Używając zmywarki zrezygnujmy również z mycia garnków i patelni teflonowych – detergenty mogą  naruszyć ich powłokę.

Czy wiesz, jakich błędów się wystrzegać?

Szkodliwe środki chemiczne

Kolejnym błędem, który często popełniamy, jest wsadzanie do urządzenia przedmiotów zabrudzonych różnymi środkami chemicznymi (np. pędzli z farbą). Tak nie robimy! Może to nie tylko negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, ale także doprowadzić do trwałego lub bardzo kosztownego uszkodzenia zmywarki.

Przepłukiwanie naczyń

Używając zmywarki powinniśmy także unikać przepłukiwania naczyń w zlewie przed włożeniem ich do zmywarki. Brzmi dziwnie? A jednak! „Zgarnięte” powinny być tylko te większe resztki pozostałe na talerzu. W przeciwnym razie detergent nie tylko nie będzie mógł spełniać swojego zadania, ale także może to doprowadzać do niszczenia się naczyń.

Czy płuczesz naczynia w zlewie przed włożeniem do zmywarki?

Używając zmywarki, nie przeładuj jej!

Istotne jest również, aby nie przeładowywać zmywarki. Zbyt duża ilość naczyń może sprawić, że woda wraz z detergentem nie dotrze do wszystkich ich zakamarków. Warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki umieszczamy naczynia w urządzeniu. Większe, powinny być umieszczane z tyłu lub z boku zmywarki tak, aby nie zakrywały dozownika. Pamiętajmy także o używaniu i odpowiednim wkładaniu sztućców do specjalnie skonstruowanego do tego celu koszyka lub szuflady.

Pamiętaj więc, że używając zmywarki, należy zawsze zachować ostrożność i stosować się do zaleceń producentów.

Czy układasz naczynia zgodnie z przeznaczeniem miejsca?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 6

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
pralkowcy.plPatrycjaKazimierz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Dzień dobry, nie bardzo przemawia do mnie twierdzenie, żeby nie przepłukiwać naczyń. Jak używa się zmywarki np co 2 dni to resztki jedzenia wysychają i mycie jest nieskuteczne. Dlaczego detergent nie będzie mógł spełnić zadania?
Przy okazji zapytam czy za każdym razem trzeba zamykać zawór doprowadzający wodę? Pytam, bo jestem wyczulony po pęknięciu wężyka baterii i zalaniu całego domu. Przypuszczam, że nie trzeba ponieważ na początku węża jest elektrozawór. Proszę o poradę.

pralkowcy.pl
Gość

Hej. Jaką masz dokładnie zmywarkę? Jeśli w zmywarce masz program zraszania (zazwyczaj ikona prysznica) to możesz go użyć zamiast mycia w zlewie przed włożeniem do zmywarki. Wystarczy wtedy tylko wyrzucić do kosza resztki jedzenie . Zasada jest ogólnie taka że wkładasz po śniadaniu naczynia , włączasz raszanie (naczynia są obmyte wstępnie zimną wodą),dokładasz z obiadu- znowu zraszanie ; kolacja – mycie z tabletką. Co to daje? Naczynia w ciagu całego dnia są wstępnie już obmyte i nie zaschną do wieczora. Oznacza to że wieczorem jest je łatwiej domyć na krótszym programie i niższej temperaturze. Pozdrawiam! Janek

Najciekawsze artykuły