Jaki wybrać oczyszczacz powietrza?

katarzyna | 21 września 2020

Do porównania wykorzystujemy popularne modele oczyszczaczy powietrza marki Philips, Sharp, Xiaomi, Dyson i Rowenta. Sprawdzamy, jaki wybrać oczyszczacz powietrza, tym bardziej że zbliża się sezon jesienno – zimowy. Zainwestuj w sprzęt, który posłuży Ci na lata.

Philips AC2887/10 seria 2000

Tryb automatyczny dostosowuje się do panujących warunków w pomieszczeniu. Wychwytuje najdrobniejsze zmiany w otoczeniu np. palenie świeczek zapachowych, strzepnięcie koca, czy użycie dezodorantów. Tryb automatyczny w Philipsie AC2887/10 dostępny jest w 3 wariantach: antyalergiczny, bakterie i wirusy, ogólny. Np. jeżeli jeden z domowników posiada objawy przeziębienia lub katar, nastawiając oczyszczacz na wariant: bakterie i wirusy możemy spodziewać się dokładniejszej cyrkulacji powietrza pod kątem chorobotwórczych wirusów. Istnieje szansa, że nie zarazimy pozostałych członków z rodziny.

Cicha praca oczyszczacza sprawia, że nie słyszymy go w nocy, dlatego poprawia jakość snu, bez konieczności otwierania okna i wietrzenia. Rano nie musisz się budzić z irytującym bólem głowy, czy zapchanym nosem. Dodatkowo dla alergików może przyczynić się do złagodzenia objawów alergii. Wchłania pyłki, kurz, kłaczki i całkiem dobrze radzi sobie z neutralizacją brzydkich zapachów. Odpowiada za to filtr węglowy, który neutralizuje i usuwa szkodliwe dla człowieka gazy.

jaki wybrać oczyszczacz powietrza Philips

Oprócz filtra węglowego w oczyszczaczu powietrza Philips AC2887/10 znajdziemy filtr hepa z serii NanoProtect, który wykonuje główną robotę w ramach filtracji powietrza. Zabija grzyby, roztocza, drobnoustroje, pleśń w zarodku. Oczywiście, aby uzyskać, jak najlepsze rezultaty warto regularnie wymieniać filtr. Koszt samego filtra to około 250zł. W zależności, jak często korzystamy z oczyszczacza tak dostosowana będzie wymiana na nowy (średnio co 2 lata). Ten model oczyszczacza poinformuje Cię o wymianie, wyświetlając kod A3 na wyświetlaczu.

W przypadku filtra wstępnego, który znajduje się na samym początku obiegu powietrza, nie trzeba go za każdym razem wymieniać. Wystarczy okresowe przeczyszczenie filtra z nagromadzonych zanieczyszczeń. Najczęściej osadza się na nim sierść, włosy i większe hałdy kurzu. Komunikat o wyczyszczeniu filtra kryje się pod kodem F0.

Jak ustawić oczyszczacz powietrza Philips AC2887/10?

Urządzenie po podłączeniu automatycznie określa stan zanieczyszczeń w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Na wyświetlaczu mogą pojawić się 4 kolory wskaźników. Niebieski sygnalizuje, że jakość powietrza jest na dobrym poziomie, gdy np. przy cząsteczkach PM 2,5 stężenie wynosi 10g/m3. Fiolet – jakość powietrza średnia, wyższe stężenie PM 2,5 równe 25g/m3. Róż – zła jakość powietrza, stężenie 45g/m3. Kolor czerwony zarezerwowany jest dla bardzo złej jakości powietrza o stężeniu PM 2,5 80g/m3.

Przed wyborem oczyszczacza powietrza sprawdź wydajność urządzenia w kontekście metrażu pomieszczenia, w którym będzie wykorzystywany regularnie. Philips AC2887/10 na pewno jest to jeden z lepszych oczyszczaczy dostępnych na rynku, warto sprawdzić pozostałe modele.

Rowenta PU6020

W przypadku tego modelu oczyszczacza powietrza na uwagę zasługuje jego nowoczesny i elegancki dizajn. Parametry pracy są najważniejsze, ale takie urządzenie jest także dodatkiem do wnętrz. Co ciekawe producent zapewnia ogromną higienizację powietrza, według specyfikacji usuwa nawet formaldehyd! Bezpowrotnie. 4 poziomy filtracji mają przyczynić się do lepszego samopoczucia. W porównaniu z oczyszczaczem Philips AC2887/10 jest to o jeden filtr więcej. Żywotność filtru hepa szacowana jest na około 3 lata, natomiast filtra węglowego tradycyjnie na 12 miesięcy. Filtrów nie myje się tylko wymienia na nowe.

jaki wybrać oczyszczacz powietrza Rowenta
Źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza Rowenta PU6020 gabarytowo wypada większy 380 x 315 x 750 mm w porównaniu z pozostałymi modelami. Chętnie wybór pada na niego do dużych, przestronnych wnętrz np. biura. Wizualnie stanowi estetyczny dodatek do wnętrza.

Sharp KC-A60EUW

Czołowy model oczyszczacza powietrza, który wykorzystuje system Plasmacluster Ion HD, dzięki czemu możliwe jest nawilżanie powietrza. Urządzenie automatycznie ustawia właściwy program oczyszczania dostosowany do warunków w pomieszczeniu. Pozbywa się alergenów, bakterii, roztoczy, pozostawiając powietrze świeże i przyjemne. Producent zapewnia 10 lat bezawaryjnej pracy oczyszczacza, w tym żywotność filtrów hepa oraz filtra węglowego.

Co prawda filtry trzeba częściej zmieniać, bo po 10 latach to na filtrach byłaby jedna wielka pleśń. Zalecamy co roku monitoring filtrów. Aby zapewnić komfortowe warunki w pomieszczeniu i wykorzystać, jak najlepiej urządzenie skorzystaj z 3 trybów szybkości wentylatora. Oczyszczacz najlepsze rezultaty osiąga przy wielkości pomieszczenia równej 48m3. Warunek: bez aktywnej funkcji nawilżania. W porównaniu z Rowenta PU6020 jest mniejszy 416x295x643 mm.

jaki wybrać oczyszczacz powietrza Sharp
Żródło: sharpdirect.pl

Jak każdy oczyszczacz powietrza poleca się go alergikom, ponieważ zmniejsza dolegliwości układu oddechowego. Funkcja pollen odpowiada za wykrywanie i dezaktywację alergizujących pyłków roślinnych. Bardzo cicha praca zapewnia komfort i spokojny sen w nocy. Klasycznie pozbywa się kurzu, pyłków z mebli, dywanów. Podobnie, jak oczyszczacz Rowenta PU6020 posiada 4 filtry: wstępny, węglowy, hepa i nawilżający.

Dla kogo oczyszczacz Sharp KC-A60EUW?

Dla każdego, ponieważ już długo jest on na rynku oczyszczaczy, co oznacza, że sprawdza się i jest wydajny. Szczególnie na uwagę zasługuje ewaporacyjne nawilżanie i możliwość swobodnego przemieszczania oczyszczacza z uwagi na dołączone kółeczka. Dla rodziców z małymi dziećmi polecamy aktywację blokady rodzicielskiej, dzięki czemu unikniesz przestawiania ustawień. W razie problemów z zasilaniem funkcja auto restart pozwoli wrócić nam do ustawień fabrycznych.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Nowsza, ulepszona wersja Xiaomi 2S osiąga naprawdę dobre wyniki w zestawieniu oczyszczaczy. Lepsza wydajność (współczynnik CADR na poziomie 380m3/h) plasuje go na wysokie miejsce w naszym zestawieniu. Tak samo, jak oczyszczacz Philips AC2887/10 zmienia kolory na wyświetlaczu w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

  • zielony – stężenie PM2.5 < 76 µg/m3
  • pomarańczowy – PM 2.5 76 µg/m3 > 150 µg/m3
  • czerwony – PM2.5 > 150 µg/m3

Do wyboru mamy 6 trybów pracy: automatyczny dostosowujący się do warunków panujących w pomieszczeniu, nocny, Twój własny oraz 3 stopnie szybkości wentylatora. Co ciekawe sterować można go przez smartfona. Wystarczy pobrać aplikację Mi Home ze strony producenta i można kontrolować w pełni oczyszczacz powietrza. Oczywiście dostęp do Wi – Fi jest niezbędny.

Xiaomi Mi Air Purifier 3H wyposażony jest w 3 filtry, o które trzeba dbać. Na szczęście wskaźnik wymiany filtra na wyświetlaczu informuje nas na bieżąco o zużyciu poszczególnych filtrów. Klasyczny filtr hepa 13 zatrzymuje chorobotwórcze wirusy i bakterie, w tym cząsteczki odpowiedzialne za smog. Standardowo filtr węglowy zatrzymuje nieprzyjemne zapachy i neutralizuje je, a także usuwa wspomniane wcześniej formaldehydy. Filtr wstępny wykonano z siateczki, ponieważ jego zadaniem jest zatrzymywanie większych elementów typu włosy, sierść zwierząt, kurz.

jaki wybrać oczyszczacz powietrza xiaomi
Żródło: xiaomi365.pl

Naszą uwagę zwrócił krótki kabel zasilający 1,5m. Dlatego oczyszczacz powietrza musi znajdować się blisko kontaktu. Warto mieć na uwadze lokalizację urządzenia, żeby później nie było problemów z podłączeniem. Dodatkowo zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia. Ten oczyszczacz najefektywniej pracuje przy metrażu równym 48 m2, czyli tak samo jak Rowenta PU6020.

Ciekawą funkcją w Xiaomi Mi Air Purifier 3H jest automatyczny timer. Można nastawić konkretną godzinę, kiedy ma się załączyć np. przed naszym przyjściem z pracy, a wyłączy rano przed budzikiem. Niewielkie wymiary gabarytowe 240x240x520 mm plasują go na ostatnim miejscu w naszym zestawieniu pod kątem wielkościowym.

Oczyszczacz powietrza Dyson HP00

Według redakcji to urządzenie ma najciekawszy dizajn wśród pozostałych oczyszczaczy. Dyson nigdy nie zawodzi pod kątem wymyślnych kształtów i kolorów dla swoich urządzeń. Oczyszczacz ten posiada szeroki strumień działania, dzięki swojej budowie. Bardzo dobrze opisuje go sam producent: „ciepło i zimno, wąsko i szeroko”. Latem można się przyjemnie schłodzić, a zimą dogrzać i jednocześnie oczyścić powietrze.

Co ciekawe, posiada jedynie dwa typy filtrów: grafitowy i hepa 13, brakuje wstępnego. Może aerodynamiczny kształt oczyszczacza wymusił brak dodatkowych filtrów – ciężko powiedzieć. Nie zmienia to faktu, że usuwa lotne cząsteczki o wielkości do 0,1 mikrona. Oczyszcza powietrze z dymu, kurzu, oparów i formaldehydu. Tutaj siłą napędową jest silnik bezszczotkowy i technologia rodem z odrzutowców.

jaki wybrać oczyszcza powietrza Dyson
Źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Do oczyszczacza Dyson HP00 dołączony jest pilot sterowania oraz istnieje możliwość zarządzania bezpośrednio z aplikacji. Wystarczy pobrać aplikację Dyson Link ze strony producenta i kontrolujesz urządzenie z poziomu smartfona. W razie przewrócenia się urządzenia jest na tyle inteligentne, że samo się wyłącza. Niestety z pośród pozostałych oczyszczaczy przeznaczony jest do niewielkich pomieszczeń 37 m2 oraz nie posiada wbudowanego systemu nawilżania powietrza.

Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza powietrza?

  1. Metraż pomieszczenia, w którym będzie pracował
  2. Dostępne tryby pracy.
  3. Stopień filtracji – zastosowanie filtrów i ich cena
  4. Sterowanie ręczne czy ze smartfona.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x