Jaki odkurzacz wybrać? 2018-11-19

Jaki odkurzacz wybrać?

Dziś mało kto wyobraża sobie dbanie o czystość dywanów i podłóg bez odkurzacza. Ba, nawet nie tylko dbałość podłóg, bo obecnie dostępne wersje odkurzaczy, są na tyle wielofunkcyjne, że pomagają utrzymać czystość także okien, garaży i podwórka. Ale po kolei. Dziś skupiamy się na modelach przeznaczonych głównie do użytku domowego. Tu też wyróżniamy różne modele – klasyczne, piorące, a nawet iRoboty. Poniżej podpowiadamy jaki odkurzacz wybrać.

Odkurzacze workowe i bezworkowe

To chyba najczęstszy podział. Jeszcze niedawno królowały modele workowe. Dziś coraz częściej się od nich odchodzi na rzecz bezworkowych. Jaka jest między nimi różnica? W tych pierwszych kurz i brud trafia do worków, głównie jednorazowych. W tych drugich z kolei do specjalnego pojemnika na kurz, który po napełnieniu trzeba opróżnić i umyć. Która opcja jest lepsza? To zależy. Dla alergików na pewno lepsze będą workowe, bo te z pojemnikiem opróżniamy ręcznie, zatem istnieje większe ryzyko kontaktu z roztoczami.

Odkurzacze z filtrem wodnym

W tym przypadku zassane powietrze wraz z wszelkimi zanieczyszczeniami trafia do pojemnika z wodą. Tam jest dokładnie filtrowane. Mamy zatem pewność, że powietrze po odkurzaniu jest wolne od roztoczy i kurzu. Ten model z pewnością jest wygodnym rozwiązaniem dla alergików. Jednak minusem będzie duży rozmiar i waga urządzenia, a także wysoka cena.

Parametry istotne podczas zakupu

moc urządzenia – najczęściej waha się w granicach 1200W do 2500 W. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty pracy, powinniśmy wybrać min. 1600 W. Im wyższa moc ssania, tym lepsze rezultaty.

głośność pracy – dzisiejsze modele potrafią być naprawdę ciche podczas pracy. Warto zatem zwrócić uwagę na ten aspekt, szczególnie jeśli mamy w domu małe dzieci. Cichy odkurzacz pozwoli na dbanie o czystość w domu bez budzenia domowników.

filtr – jest kilka ich rodzajów. Kategoryzujemy je głównie ze względu na materiał, z którego zostały wykonane (papierowe, wykonane z tkaniny czy wodne). W odkurzaczach najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami filtrów – wlotowe i wylotowe. Filtry to bardzo ważna kwestia w urządzeniu. Warto więc wybrać takie, które odpowiednio będą spełniały swoją rolę.

Wyposażenie odkurzacza

To również bardzo ważna sprawa. Jeśli przy zakupie zdecydujemy się na model ubogi w akcesoria, to z czasem zobaczymy, że brakuje nam niektórych elementów podczas codziennego użytkowania (ssawki szczelinowe, turboszczotki itp.). Wówczas okaże się, że dokupowanie ich osobno, jest dużo droższe, niż jednorazowy większy wydatek przy zakupie całego zestawu.

Jaki odkurzacz wybrać?
5 (100%) 2 votes
avatar
Patrycja

Od zawsze interesowała się tym, jak działa pralka czy zmywarka. Najpierw naprawiała, a dopiero potem wymieniała na nowy model. Ciekawość do majsterkowania z pewnością wzięła się z ciekawości do świata. Lubi zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać swoje pasje. Realistka z głową w chmurach, chaotyczna organizatorka, pragmatyczna marzycielka. Humanistka, która pisze o sprzęcie AGD.

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x