Jak zmierzyć natężenie prądu multimetrem?

patrycja | 26 października 2018

Multimetr to bardzo pomocne i przydatne w życiu codziennym urządzenie. Możemy w każdej chwili sprawdzić dzięki niemu na przykład natężenie prądu w domu albo przeprowadzić diagnostykę samochodu. Czym zatem jest dokładnie multimetr i jak się nim posługiwać? Zaraz wszystko będzie jasne! Multimetr jest to prosty przyrząd zwany inaczej miernikiem, który ułatwia nam sprawdzenie oporu elektrycznego w gniazdku. Ale zacznijmy od początku.

Co to jest pomiar napięcia?

Napięcie elektryczne występuje pomiędzy dwoma elementami, które posiadają różny potencjał elektryczny. Zatem miernik przystawiamy do dwóch punktów. Otrzymany z pomiaru wynik to nic innego, jak różnica pomiędzy tymi dwoma punktami, którym jest właśnie napięcie elektryczne. Z kolei pomiar natężenia prądu, to jest ilość elektronów przepływająca przez urządzenie elektryczne w określonym czasie.

Po co mierzymy natężenie prądu?

Po pierwsze po to, żeby sprawdzić, czy urządzenie wykorzystujące prąd działa poprawnie. Zazwyczaj na tabliczce znamionowej danego urządzenia lub w instrukcji obsługi dołączonej do zakupu, producent podaje informację na temat danych natężenia prądu prawidłowego dla konkretnego urządzenia (znamionowe wartości). Zatem, kiedy już wiemy, jakie jest rzeczywiste natężenie prądu w danym urządzeniu, możemy określić, czy jest ono prawidłowe np. dla grzałek średnio 25-35 Ohm.

Po drugie po to, żeby obliczyć rzeczywisty pobór mocy przez dany sprzęt. Zasada jest prosta – im większy przepływ, tym większa moc urządzenia. A im większa moc, tym większe rachunki za prąd.

Jak przygotować się do pomiarów?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego podczas mierzenia napięcia należy zachować szczególną ostrożność, a także używać izolowanych narzędzi. Przede wszystkim urządzenie lub część musi być odłączona od prądu, w innym przypadku pomiary nie mają żadnego sensu.

Przeprowadzenie pomiaru

Natężenie prądu mierzymy poprzez szeregowe włączenie multimetru. Dlaczego? A no dlatego, że aby uzyskać prawidłowy wynik i dowiedzieć się, jaka rzeczywiście ilość elektronów płynie do urządzenia, to przez miernik musi przepłynąć ta sama ilość elektronów. A jest to możliwe właśnie przy szeregowym podpięciu.

Uzyskane pomiary wykorzystujemy do obliczenia mocy, które pobiera urządzenie, mnożąc napięcie przez prąd. Kiedy już znamy te wartości a także czas pracy i cenę rynkową prądu, łatwo obliczymy kosz pracy danego sprzętu.

Dodatkowo mulitmetrem można zmierzyć oporność grzałki (rezystancja), zbadać ciągłość obwodu, sprawdzić napięcie baterii.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o