Jak zmierzyć natężenie prądu multimetrem?

patrycja | 26 października 2018

Multimetr to bardzo pomocne i przydatne w życiu codziennym urządzenie. Możemy w każdej chwili sprawdzić dzięki niemu na przykład natężenie prądu w domu albo przeprowadzić diagnostykę samochodu. Czym zatem jest dokładnie multimetr i jak się nim posługiwać? Zaraz wszystko będzie jasne! Multimetr jest to prosty przyrząd zwany inaczej miernikiem, który ułatwia nam sprawdzenie oporu elektrycznego w gniazdku. Ale zacznijmy od początku.

Co to jest pomiar napięcia?

Napięcie elektryczne występuje pomiędzy dwoma elementami, które posiadają różny potencjał elektryczny. Zatem miernik przystawiamy do dwóch punktów. Otrzymany z pomiaru wynik to nic innego, jak różnica pomiędzy tymi dwoma punktami, którym jest właśnie napięcie elektryczne. Z kolei pomiar natężenia prądu, to jest ilość elektronów przepływająca przez urządzenie elektryczne w określonym czasie.

Po co mierzymy natężenie prądu?

Po pierwsze po to, żeby sprawdzić, czy urządzenie działa poprawnie. Zazwyczaj na tabliczce znamionowej danego urządzenia lub w instrukcji obsługi dołączonej do zakupu, producent podaje informację na temat danych natężenia prądu prawidłowego dla konkretnego urządzenia. Zatem, kiedy już wiemy, jakie jest rzeczywiste natężenie prądu w danym urządzeniu, możemy określić, czy jest ono prawidłowe.

Po drugie po to, żeby obliczyć rzeczywisty pobór mocy przez dany sprzęt. Zasada jest prosta – im większy przepływ, tym większa moc urządzenia. A im większa moc, tym większe rachunki za prąd.

Jak przygotować się do pomiarów?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zatem podczas mierzenia napięcia należy zachować szczególną ostrożność a także używać izolowanych narzędzi. Jeśli zajdzie taka konieczność, to trzeba wyłączać urządzenie, skoro nie musi pracować.

Przeprowadzenie pomiaru

Natężenie prądu mierzymy poprzez szeregowe włączenie multimetru. Dlaczego? A no dlatego, że aby uzyskać prawidłowy wynik i dowiedzieć się, jaka rzeczywiście ilość elektronów płynie do urządzenia, to przez miernik musi przepłynąć ta sama ilość elektronów. A jest to możliwe właśnie przy szeregowym podpięciu.

Uzyskane pomiary wykorzystujemy do obliczenia mocy, które pobiera urządzenie, mnożąc napięcie przez prąd. Kiedy już znamy te wartości a także czas pracy i cenę rynkową prądu, łatwo obliczymy kosz pracy danego sprzętu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o