Jak zamontować okap?

anna | 11 grudnia 2018

Okap to bardzo praktyczne urządzenie. Jego zadaniem jest eliminowanie nieprzyjemnych zapachów powstałych po gotowaniu a także resztek tłuszczu, które mogą się osadzać na meblach. Na prawidłowe działanie okapu składa się wiele czynników, choćby takich jak jakość urządzenia, czyste filtry, ale przede wszystkim właściwy montaż. I na tym ostatnim zagadnieniu dziś się skupimy. Bowiem jest to niezwykle ważna kwestia. Czy wiesz, jak zamontować okap w swoim domu? Jak zrobić to poprawnie z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa?

Pochłaniacz czy wyciąg?

Musisz wiedzieć, że na rynku są dostępne dwa rodzaje urządzeń eliminujących brzydkie zapachy. To pochłaniacz i wyciąg. Różnią się między sobą tym, że jeden pracuje w obiegu zamkniętym, a drugi otwartym. Pierwszy z nich – pochłaniacz działa na zasadzie filtrowania powietrza i tu ten obieg jest zamknięty. Urządzenie pochłania powietrze, filtruje je wewnątrz a następnie wypuszcza oczyszczone. Z kolei wyciąg, usuwa zanieczyszczenia poprzez usuwanie ich na zewnątrz, przy pomocy komina.

Jak zamontować okap?

Przede wszystkim zgodnie z instrukcją producenta. Bowiem, często zdarza się, że wiele osób mieszających w blokach montuje wyciągi, na które nie ma pozwolenia. Jest to wówczas działanie niezgodne z regulaminem.

Co jest ważne podczas montażu okapu?

Na pewno wysokość, na której zawiesimy urządzenie. Jeśli będzie zbyt wysoko, nie pochłonie precyzyjnie wszystkich zanieczyszczeń, a brzydkie zapachy zamiast trafić do urządzenia, rozejdą się po pomieszczeniu. Z drugiej strony okap nie może być zamontowany zbyt blisko płyty grzewczej. Odpowiednia i bezpieczna odległość to ok. 70 cm.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest, który należy wziąć pod uwagę, jest wzrost użytkowników okapu. Zwłaszcza jeśli są to osoby wysokie, a urządzenie zostanie zamontowane zbyt nisko. Wtedy codzienne gotowanie może okazać się mało komfortowe.

Montaż wyciągu

Żeby zamontować okap w obiegu otwartym, musimy pamiętać nie tylko o poprawnym przymocowaniu do ściany, ale także o podłączeniu do szybu wentylacyjnego albo komina. Zanim założymy okap na ścianie, należy sprawdzić, czy rurociąg na pewno odprowadza powietrze. To istotna sprawa dla odpowiedniego przepływu powietrza, wydajności i stopnia hałasu urządzenia podczas pracy.

Montaż pochłaniacza

Tu sprawa jest prosta. Najważniejsza sprawa to solidne przymocowanie okapu do ściany. Zatem mierzymy odległość od płyty grzewczej, sprawdzamy poziomicą, czy wyznaczone miejsce jest równe, a potem już tylko wiercimy otwory w ścianie.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments