Jak zachować porządek w domu?

katarzyna | 3 września 2018

Jak zachować porządek w domu? Zacznij od małych, drobnych rzeczy. Wychodzisz rano do pracy? Przetrzyj blat z okruchów po śniadaniu. Pościel łóżko w sypialni. Schowaj wędlinę do lodówki. Niby małe, proste czynności, ale jednak wpływają na porządek w domu.

Miło jest wrócić do czystego, pachnącego mieszkania i nie zobaczyć resztek na stole czy niechlujnie rozrzuconej kołdry na łóżku. Co jeszcze warto zrobić?

Bieżące sprzątanie

Odkładaj rzeczy na swoje miejsce. Jeśli będziesz przestrzegać tej zasady, na pewno zauważysz postęp w codziennym odnajdywaniu potrzebnych przedmiotów czy dokumentów. Przy okazji możesz mieć pewność, że skończą się poranne, nerwowe poszukiwania kluczy do mieszkania, jeśli będą one wisiały na haczyku w korytarzu. Sprzątaj na bieżąco.

Nie zostawiaj kilku talerzy w zlewie do najbliższej soboty. Myj je na bieżąco, po przygotowaniu posiłku. Warto postawić sobie cel, że czynności, które zajmują do 10 minut, będzie się wykonywało od razu. To na pewno zagwarantuje większy porządek w domu bez zbędnego wysiłku.

Jak zachować porządek w domu

Rada na porządek w domu: nie zbieraj

Regularnie wyrzucaj niepotrzebne rzeczy. Chyba każdy ma w swoim domu półkę na ubrania, których nie nosi, ale może przydadzą się za parę lat albo szafka na dyrdymały pt. „to się jeszcze kiedyś na pewno przyda”. Prezent, których się nie używa, ale jednak szkoda wyrzucić, bo to pamiątka z wycieczki klasowej z podstawówki… Standard.

Rozwiązaniem jest regularne pozbywanie się niepotrzebnych i nieużywanych rzeczy. Oczywiście wyniesienie ich do piwnicy albo do schowka to nie jest posprzątanie! Zbędne przedmioty można sprzedać na portalu aukcyjnym czy oddać komuś za darmo. Warto dbać o porządek w domu także od wewnątrz.

Jak zachować porządek w domu

Zorganizuj się

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zacznij od… planu sprzątania. Przygotuj sobie (możliwy do wykonania) grafik na dany dzień i przestrzegaj zapisanych punktów. Dla pewności podpisz się na dole kartki pod planem. To sprawi, że poczujesz się bardziej zobowiązany do wypełnienia zawartych tam punktów. W końcu przecież Twój podpis jest coś warty!

Pamiętaj, że regularne sprzątanie to podstawa. Są pewne rzeczy, które trzeba powtarzać cyklicznie. O ile okna można umyć raz na kilka miesięcy, o tyle ścieranie kurzu czy czyszczenie toalety wymaga większej częstotliwości. No i pamiętaj, że jeśli mieszkasz z innymi domownikami, to oni też maja obowiązek dbania o wasz wspólny dom. Zaproponuj im sprawiedliwy podział obowiązków. Przecież na pewno jest tak, że któreś z was bardziej woli ścierać kurze, a drugie odkurzać.

Ktoś inny z kolei chętniej umyje naczynia. Dzieci również powinny mieć w domu określony zakres obowiązków. Oczywiście dobrany odpowiednio do ich wieku. Ale takie rzeczy, jak sprzątnie po sobie zabawek, czy w ścielenie łózka na pewno wyrobią w nich dobry nawyk dbania o swoją przestrzeń od najmłodszych lat! Jeśli wprowadzisz powyższe zasady, zobaczysz, że porządek w domu to wcale nie takie mission impossible! 😉

Jak zachować porządek w domu

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o