Jak wypuścić wodę z pralki?

katarzyna | 25 lutego 2021

Sytuacja, w której woda stoi w pralce i ani drgnie na pewno niejednokrotnie miała miejsce w łazience. Znamy sposób, jak wypuścić wodę z pralki. Awaryjne spuszczenie wody jest konieczne, aby pralka nie zaczęła gnić od środka i żeby można było pranie wyjąć.

Dlaczego pralka utknęła i nie chce wypompować wody?

Problem z wypuszczeniem wody zazwyczaj wiąże się z blokadą pompy odpływowej lub węża odpływowego. Czasami syfon ścienny zapycha się resztkami z brudnej wody. Są to rozmoczone chusteczki, włosy i kłaczki pochodzące z ubrań.

Niestety nasza nieregularna konserwacja przyczynia się do takich problemów z pralką. Oczywiście niektóre inteligentne modele z zaawansowaną elektroniką poinformują nas o zatkaniu filtra. Jeżeli pompa odpływowa jest zatkana to zaczyna buczeć. Taki sam objaw jest w zmywarce. Silnik się kręci, ale turbinka nie rusza. Zablokowany wirnik przez ciało obce uniemożliwia pracę pompy.

Z kolei wąż odpływowy, jak jest zagięty lub posiada zmniejszone światło przewodu nie jest w stanie odprowadzić skutecznie wody. Im krótszy wąż od pralki, a odpływ daleko to trzeba liczyć się z niewłaściwymi spadkami w instalacji. Wąż nie może też być naprężony, bo to wiąże się z szybszym jego zużyciem.

Jak wypuścić wodę z pralki

Wypuszczenie wody z pralki – krok po kroku

Każda pralka automatyczna wyposażona jest w klapkę serwisową za którą znajduje się filtr pompy. Jeżeli odkręcisz go od razy wyleci woda z pralki. Dlatego zawczasu warto przygotować ręczniki i miskę, bo poleje się brudna woda. W ten sposób można łatwo zalać sąsiadów. Zalecamy pomału odkręcać filtr, ponieważ wzbierająca woda może nas chlusnąć.

Stojącej wody w pralce nie trzeba wypuszczać wężem odpływowym, czy wybierać z wnętrza bębna, lecz do tego służy filtr na dole pralki.

W niektórych modelach pralek np. Samsung producent bardziej się postarał i zainstalował dodatkowy wężyk spustowy obok filtra. Ten niepozorny element skutecznie wypuszcza wodę z pralki. Bez brudzenia rąk ścierkami, czy innymi dodatkowymi czynnościami. Jest połączony bezpośrednio z bębnem, stąd dogodne ujście. Szczęśliwcy posiadający pralkę z takim rozwiązaniem, na pewno docenią ten fakt.

Czasami zdarzają się takie sytuacje w domu, jak w awaria prądu, a my już nastawiliśmy pranie. Jeżeli przerwa w dostawie potrwa dłużej niż godzina lepiej wypuścić wodę z pralki. Pranie leżące w bębnie będzie później brzydko pachnieć. Zapach gnijącego prania ciężko się pozbyć. Ważna sprawa, żeby odczekać aż blokada elektromagnetyczna odpuści i pralka sama się odblokuje. Nie szarpać na siłę drzwiczek, bo połamiesz uchwyt.

Kolejnym przykładem jest zawieszenie modułu w pralce. Jeżeli pralka stanie w połowie cyklu z pełnym bębnem – awaryjne wypuszczenie wody jest konieczne do odblokowania pralki. Postępuj według wskazówek powyżej.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments