Jak wyczyścić zmywarkę?

katarzyna | 1 kwietnia 2020

Istnieje przekonanie, że wkładając naczynia do zmywarki, urządzenie samo się czyści. Nic bardziej mylnego. Tłuszcz, brud, plamy, zacieki to główne zagrożenia, które szczególnie gromadzą się w trudno dostępnych miejscach. Gołym okiem nie zauważysz, a bakterie się namnażają. Warto zadbać o higienę i czystość w zmywarce, aby służyła nam przez lata. Od czego zacząć? Jak wyczyścić zmywarkę?

Przedstawiam skuteczne sposoby zarówno z użyciem profesjonalnych środków chemicznych, jak i domowych sposobów. W kilku prostych krokach pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów oraz zadbasz o swoje zdrowie i domowników.

Zadbaj o filtry w zmywarce

Ich dokładne wyczyszczenie pozwoli zwiększyć przepustowość urządzenia w zakresie odprowadzania brudnej wody. Drożność filtrów zapobiega przedostawaniu się resztek jedzenia do wnętrza zmywarki. Oczywiście w zmywarce są inne elementy, które zapobiegają cofaniu się wody, ale warto być przezornym i zadbać o stan filtrów i regularnie je opróżniać z nagromadzonych resztek potraw. Doskonałym pomysłem na oczyszczenie filtrów z resztek jedzenia jest zamoczenie ich w płynie do mycia naczyń wraz z wodą. Skutecznie odtłuścimy powierzchnie oraz pozbędziemy się osadów.

jak wyczyscic zmywarke w domu

Formuła płynu do naczyń doskonale radzi sobie ze złogami tłuszczu, który najczęściej osadza się na filtrze. Generalnie warto unikać przedostawania się kości, pestek po owocach, warzywach, ości po rybach, ponieważ mogą przytkać filtr i zablokować dysze w spryskiwaczach. Delikatny filtr siateczkowy (zwany mikrofiltrem), zatrzymujący najmniejsze drobinki można łatwo uszkodzić ostrymi odłamkami. Jeżeli chcesz utrzymać filtry w jak najlepszym stanie, zwracaj uwagę na to co trafia do zmywarki i regularnie je czyść.

Nie pomijaj spryskiwaczy w zmywarce

Nie zapominaj o ruchomych elementach w zmywarce, czyli o spryskiwaczach zwanych natrysznicami. W każdej zmywarce znajduje się spryskiwacz dolny, sufitowy i czasami w zależności od modelu – środkowy. Jednak dbanie o ich stan wygląda tak samo. Czyszczenie spryskiwaczy polega na udrożnieniu dysz, małych dziurek, dzięki którym pod ciśnieniem woda myje naczynia.

jak wyczyscic zmywarke i jej dysze

Możesz użyć zwykłych wykałaczek kuchennych do przetkania dysz. Warto zachować ostrożność, ponieważ mogą łatwo połamać się i zostać w środku. Ciężko będzie to wyjąć, dlatego jeżeli wszystkie sposoby zawiodą rozważ wymianę spryskiwacza na nowy.

Lepiej unikać ocet do mycia spryskiwacz, ponieważ mogą się szybko rozszczelnić. Do usuwania osadów z kamienia służą inne środki, choćby profesjonalne odkamieniacze, które są zupełnie neutralne wobec plastikowych elementów.

Mycie uszczelki drzwi sposobem na czyszczenie zmywarki

Aby gruntowanie wyczyścić zmywarkę należy skupić się również na uszczelce. Rolą uszczelki dookoła drzwi jest zapobieganie wycieku wody z wnętrza oraz izolacja pary wodnej podczas suszenia naczyń. W ich wgłębieniach często gromadzą się resztki jedzenia, co może być wylęgarnią bakterii i pleśni. Wystarczy mokrą szmatką z odrobiną płynu do naczyń przetrzeć ją i okolice. W przypadku, gdy stan uszczelki wskazuje na znaczne zużycie, czyli jest twarda i sucha warto pomyśleć o wymianie, ponieważ w niedalekiej przyszłości zacznie przeciekać.

Czas na obudowę zmywarki nawet tej w zabudowie

Już prawie wiesz, jak wyczyścić zmywarkę. Zostało jeszcze kilka elementów. W przypadku zmywarek do zabudowy za dużo nie ma powierzchni do mycia, ale drzwiczki na pewno trzeba zdezynfekować. Modele zmywarek wykonane z blachy nierdzewnej zostawiają widoczne ślady palców. Niestety nie ma uniwersalnego środka, aby pozbyć się ich raz na zawsze dlatego raz w tygodniu spryskaj obficie płynem odkażającym drzwiczki, panel sterowania i okolice uchwytu, aby pozbyć się zarazków, tłuszczu i przede wszystkim śladów po paluchach.

jak wyczyscic zmywarke

Jak wyczyścić zmywarkę od wewnątrz? podpowiadamy

Mycie zmywarki to nie tylko czyszczenie obudowy urządzenia, lecz zapewnienie też świeżości w komorze myjącej. Do tego celu warto użyć sprawdzonych środków odkamieniających np. w postaci płynu lub proszku. Czynne substancje zawarte w preparatach zabijają bakterie i usuwają tłuszcz z trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo udrożniają wąż odpływowy oraz pozostawiają przyjemny zapach.

W wielu zmywarkach do naczyń występuje program odświeżający i konserwujący urządzenie. Polega on na puszczeniu programu o temp. minimum 60 stopni, bez wsadu naczyń. Wrzucasz tylko odkamieniacz, a ten czyści wnętrze, spryskiwacze, kosze oraz węże z resztek jedzenia, detergentów myjących naczynia i osadów z kamienia.

Dokładne wyczyszczenie zmywarki, może zając nam trochę czasu, ale kluczową rolę odgrywa tutaj regularność. Musimy skupić się na poszczególnych elementach oraz wykorzystaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych, które poradzą sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami. Dbanie o zmywarkę stanowi nieodłączny element czystej kuchni. Higiena w jej wnętrzu stanowi czynnik, który pośrednio wpływa na zdrowie.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments