Jak wyczyścić pralkę ze szlamu? 2018-12-10

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Pralka to jedno z podstawowych urządzeń w domu. Jej częste używanie sprawia, że często też się brudzi. Dlatego szczególnie trzeba dbać o jej czystość. Wiele razy wspominaliśmy o czyszczeniu układu odpływowego i dbałości o filtr. Dziś powiemy trochę o czyszczeniu tzw. fartucha. Często bowiem zbiera się w nim muł, który, jak każde inne zabrudzenie, ma bardzo niekorzystny wpływ na jakość prania. Dlatego też ważne, żeby wiedzieć jak wyczyścić pralkę ze szlamu.

Jak powstaje szlam w pralce?

Szlam to nic innego jak zabrudzenia, które zbierają się głównie w okolicy fartucha (czyli tej okrągłej uszczelki dookoła drzwi). Przyczyną ich powstania jest po prostu częste używanie pralki a także pranie w niskiej temperaturze. Szlamowi sprzyja też używanie różnych zmiękczaczy podczas prania. Jego osiadanie w fartuchu powoduje zabrudzenie tkanin podczas prania a także nieprzyjemny zapach nie tylko ubrań, ale też całego urządzenia.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Najlepszym sposobem będzie użycie wybielacza. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do czyszczenia koniecznie założyć rękawiczki ochronne. W przeciwnym wypadku możesz poparzyć sobie skórę dłoni. Potem namocz ściereczkę w wybielaczu i wyczyść dokładnie fartuch. Aby skutecznie wypłukać detergent z pralki, warto po skończonym czyszczeniu puścić pranie „na pusto”, czyli ustawić program prania i włączyć pralkę bez załadunku w środku. Zagwarantuje to dokładne wypłukanie z resztek wybielacza.

Konserwacja

Jeśli już poradziłeś sobie z problemem szlamu w pralce, to bardzo dobrze, ale… Pamiętaj, że to pewnie nie oznacza końca Twoich problemów, bo skoro szlam pojawił się raz, to może powracać. Ważne jest więc, żeby regularnie przecierać ściereczką fartuch co jakiś czas, a nie tylko w sytuacji, kiedy szlam będzie już bardzo widoczny. Niezwykle istotne jest też zostawianie każdorazowo otwartych drzwi pralki po zakończonym praniu. Jeśli zaraz po wyciągnięciu prania, zamkniesz drzwi, to wilgoć pozostanie w bębnie. To w efekcie zaowocuje pleśnią na fartuchu. Dlatego też, aby pralka zachowała świeżość na dłużej, zostaw otwarte drzwi.
Pamiętaj też, że w niektórych przypadkach brzydki zapach szlamu bierze się z kanalizacji. Dlatego też staraj się po pierwsze monitorować stan odpływu i kanalizacji, a po drugie wietrzyć pomieszczenie, w której znajduje się pralka. Tylko odpowiednia i przede wszystkich regularna dbałość o pralkę pozwoli cieszyć się nią długi czas bez usterek. A to właśnie najczęściej zaniedbanie prowadzi do postania większych problemów z częściami w urządzeniu i wiąże się z kosztowną wymianą.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?
5 (100%) 2 votes
avatar
Patrycja

Od zawsze interesowała się tym, jak działa pralka czy zmywarka. Najpierw naprawiała, a dopiero potem wymieniała na nowy model. Ciekawość do majsterkowania z pewnością wzięła się z ciekawości do świata. Lubi zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać swoje pasje. Realistka z głową w chmurach, chaotyczna organizatorka, pragmatyczna marzycielka. Humanistka, która pisze o sprzęcie AGD.

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x