Naprawiaj, nie wyrzucaj!
Dołącz do #RepairChallenge

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej

Kuchenka gazowa to bardzo ważne i wielofunkcyjne urządzenie w domu. Problem pojawia się wtedy, gdy coś w kuchence zaczyna szwankować. Jeśli zauważasz, że podczas próby włączenia palnika, kuchenka nie działa lub płomień jest zbyt mały, to może to oznaczać problemy z iskrownikiem. Nie zawsze trzeba od razu wymieniać część na nową, czasem wystarczy zadbać o jego czystość. Zatem jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej, żeby znów działał bez zarzutu? Już mówimy!

Objawy problemów z iskrownikiem

Najczęstszym objawem jest problem z zapaleniem palnika. Jeśli przekręcasz pokrętło, a palnik nie daje płomienia lub ogień gaśnie zaraz po puszczeniu pokrętła, to znaczy, że iskrownik nie działa poprawnie. Innym objawem jest zablokowanie załączenia iskry w pokrętle. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, wystarczy wyczyścić dokładnie pokrętło i zamontować z powrotem.

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?

Zaczynamy od początku czyli od ściągnięcia z kuchenki rusztu. Jest to część, która ma stały kontakt z garnkami, a więc także i z brudem. W związku z tym nierzadko może być poklejona lub posiadać zaschnięte resztki przygotowywanych potraw. Warto więc od razu po ściągnięciu namoczyć ruszt w wodzie z detergentem, aby rozpuścić zabrudzenia. Kolejna sprawa to otwory płomieniowe. Sprawdzamy ich czystość. Jeśli są widoczne zabrudzenia, oczywiście usuwamy je. Wszystkie części palnika muszą być czyste, ponieważ nawet najmniejsze zabrudzenia mogą prowadzić do usterek. Następnie sprawdzamy dysze. Aby je przeczyścić, potrzeby będzie cienki miedziany drucik, który bardzo dobrze poradzi sobie z zabrudzeniami tego typu.

iskrownik w kuchence gazowej

Czy tylko brudny iskrownik?

Nie tylko zabrudzenie iskrownika powoduje niedrożność tego elementu albo problemy w jego prawidłowym działaniu. Zdarza się też, że iskrownik jest zalany. Objawia się to samoczynnym „cykaniem” zapalacza, które słychać nawet wtedy, gdy nikt z domowników nie próbuje włączyć kuchenki. Wówczas należy rozebrać kuchenkę, wyciągnąć iskrownik i pozostawić do wysuszenia. Potem ponownie montujemy w urządzeniu i powinien działać już bez zarzutu.

Co, jeśli czyszczenie nie pomogło?

Jeśli pomimo czyszczenia, problem nie znika i iskrownik nadal nie działa tak, jak powinien a dodatkowo usterka dotyczy więcej niż jednego iskrownika, to trzeba sprawdzić generator iskrownika. Jest to czarna lub czerwona złączka w kształcie kostki, do której podłączamy wiele różnych konektorów. Element ten jest nienaprawialny. Najbezpieczniej będzie wymienić go na nowy.

Oceń post:
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Katarzynaaleksander Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aleksander
Gość
aleksander

Dlaczego w płycie gazowej Amica PG 7212 X działa tylko jeden iskrownik