Jak usunąć spaleniznę z kuchenki?

patrycja | 18 grudnia 2018

Kuchenka to jedno z ważniejszych i najczęściej używanych urządzeń w domu. Przygotowujemy przy jej pomocy większość dań, więc z pewnością wcale nie dziwi fakt, że często powstają na niej zabrudzenia. Nierzadko coś wykipi podczas gotowania, coś innego zachlapie płytę lub pokrętła. To zupełnie normalne. Jednak ważne jest, żeby wszystkie takie nieczystości usuwać od razu. „Od razu” to znaczy zaraz po skończonym gotowaniu i ostudzeniu kuchenki, nie mylić z myciem płyty zaraz po zachlapaniu, gdzie palnik podaje ogień w najlepsze i jest to już ostatnia prosta do poważnych oparzeń. Dziś powiemy trochę o tym, jak usunąć spaleniznę z kuchenki. Zapraszamy do lektury.

Środki chemiczne

Oczywiście na rynku mamy ogromny wybór środków czyszczących z przeznaczeniem do powierzchni takich jak płyta kuchenki. Są one z podziałem na różne stopnie zabrudzenia. Podczas wyboru odpowiedniego środka do czyszczenia pamiętajmy, że nie cena jest najważniejsza, a skład. Nie chodzi o to, żeby wybrać środek najdroższy, z najwyższej półki cenowej. Ważne jest jaki skład posiada dany produkt. Pamiętajmy także, że te najintensywniejsze, mogą być naprawdę szkodliwe w kontakcie z naszym ciałem. Dlatego jeśli chcemy czyścić kuchenkę, to wyłącznie w rękawiczkach ochronnych. Należy też pamiętać, że do różnych powierzchni przeznaczone są różne środki. I tak do emalii używamy łagodnego mleczka do czyszczenia i druciaka, a do stali szlachetnej delikatne w składzie produkty i ściereczki.

Jak usunąć spaleniznę domowymi sposobami?

Oprócz tych dostępnych na rynku produktów, mamy do wyboru także domowe sposoby. Które są bardziej skuteczne? Na to pytanie chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie domowe sposoby i jakie środki chemiczne porównamy. Jeśli jednak chcesz wyczyścić kuchenkę, a nie masz pod ręką żadnych specyfików z pierwszych stron gazet, na pewno poradzisz sobie z tym, co masz aktualnie w lodówce i szafie w kuchni. Numerem jeden w wyborach gospodyń domowych jest ocet. Nietrudno zauważyć, że ocet jest polecany jako rozwiązanie na wszystko. Z tym bym się oczywiście kłóciła. Ale jeśli chodzi o spaleniznę z kuchenki gazowej, może być pomocny. Wystarczy zatem spryskać octem powierzchnię kuchenki i pozostawić na kilka minut, a potem usunąć gąbką. Innym sposobem jest soda oczyszczona. Należy wysypać sodę na płytę kuchenki i wycierać wilgotną gąbką tak, aby usunąć spaleniznę.

Tłuszcz usunie tłuszcz

To może się wydawać dziwne, ale taka jest prawda. Tłuszcz może usunąć tłuszcz. Jeśli nie możesz poradzić sobie z tłustym osadem na kuchence, wylej na ręcznik papierowy trochę oleju roślinnego i rozprowadź po zabrudzeniu. Zobaczysz, że działa!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o