Jak usunąć osad i kamień w łazience?

patrycja | 2 listopada 2018

Kamień osadzający się w łazience, na bateriach, płytkach, wannie… To nic przyjemnego. Każdy, kto próbuje z tym walczyć wie, że to często nierówna walka. Ciężko jest usunąć kamień z części, które mają stały kontakt z wodą kranową. W końcu to właśnie twarda woda z kranu jest głównym sprawcą osadzającego się kamienia. Czy są zatem jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się tego problemu? Owszem, kilka opcji jest. Zatem jeśli chcesz się dowiedzieć, jak usunąć osad i kamień w łazience, to zapraszamy do lektury.

Jak wyczyścić łazienkę?

Domowe sposoby

Aby poradzić sobie z problemem kamienia w łazience, nie trzeba kupować najdroższych specyfików. Owszem, można, o tym poniżej. Ale uwierz, że możesz pozbyć się kłopotu również tym, co aktualnie masz w domu. Po pierwsze soda oczyszczona. Wystarczy zmieszać ją z wodą i gotową papkę wyłożyć na osad. Powinien rozpuścić się po max 2 godzinach. Kolejny patent, to niezawodny ocet. Należy położyć zmoczone w occie waciki na umywalkę czy brodzik, albo zalać octem toaletę i pozostawić na jakiś czas. Jeszcze innym rozwiązaniem jest… coca-cola. Tak, ten sprawdzony odrdzewiacz, działa też na kamień i osad w łazience. Wystarczy zalać nią kamień i pozostawić na klika godzin, reszta zrobi się sama.

Jak usunąć kamień?

Środki chemiczne

Na rynku jest wiele przeróżnych specyfików, które walczą z kamieniem. Są te bardziej i mniej eko. Różnią się najczęściej ceną. Jak wybrać najlepszy? Przede wszystkim czytaj skład. To bardzo ważne dlatego, że większość środków chemicznych posiada w składzie kwas chlorowodorowy – bardzo mocny i groźny dla zdrowia, kwas żrący. Zdecydowanie lepiej się go wystrzegać. Uważaj też na oszustwa w składzie, często stosowane przez producentów. Dodają oni sztuczne perfumy do preparatów, żeby zamaskować prawdziwy zapach składników.

Środek do czyszczenia łazienki

Co robić, by osad i kamień nie powracały?

Najlepszym rozwiązaniem jest systematyczność. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu armatury oraz części umywalki czy prysznica. Co to znaczy? Dobrze jest choć raz w tygodniu umyć łazienkę delikatnym środkiem chemicznym lub domowym sposobem. Najważniejsze jest to, żeby nie dopuścić do powstania grubej warstwy żółtego osadu, bo z nim już ciężko jest sobie poradzić.

Jak dbać o łazienkę?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o