Jak ustawić temperaturę w lodówce?

aleksandra | 8 marca 2019

Technologia ewoluuje, a my razem z nią. Jeszcze do niedawna obsługa urządzeń była banalnie prosta – wystarczyło wcisnąć jeden guziczek i już, wszystko działało. Od jakiegoś czasu na rynku zaczęły pojawiać się jednak nowe systemy, takie jak panele dotykowe czy elektroniczne wyświetlacze. Znajdują się one w pralkach, zmywarkach i wielu innych urządzeniach AGD. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak przy pomocy dostępnych na rynku rozwiązań ustawić temperaturę w lodówce.

Tradycyjne pokrętło

W starszych, aczkolwiek nadal powszechnie dostępnych modelach lodówek, do czuwania nad chłodzeniem służy dobrze znane wszystkim pokrętło. Nad jego działaniem nie trzeba się zbyt długo zastanawiać – wystarczy przekręcić kurek na wybraną przez siebie wartość (zazwyczaj pomiędzy 1 a 5, czasem również 7). Wcześniej należy jednak zapoznać się z instrukcją obsługi, w której producent umieścił opis poszczególnych jednostek.

Ten sposób regulowania temperatury ma swoje plusy i minusy. Nie ulega awariom tak często, jak nowe rozwiązania i jest przystępny dla osób starszych, jednakże sprawia również sporo problemów. Wiele osób nie wie, że cyfry na pokrętle nie oznaczają stopni Celsjusza, a moc chłodzenia. Im wyższą wartość ustawimy, tym w lodówce zapanuje niższa temperatura. Kłopot pojawia się wtedy, gdy zagubi się instrukcja – wówczas nie wiadomo, jaka wartość odpowiada za jaką moc. Na szczęście w dobie internetu łatwo odnaleźć potrzebne informacje. 🙂

Elektroniczny panel sterowania

Ten sposób ustawiania temperatury występuje w lodówkach bardzo często i stanowi elektroniczny odpowiednik pokrętła. Można spotkać dwa typy takich paneli – prosty i rozszerzony. Oba są regulowane za pomocą przycisków.

Pierwszy z nich to niewielki, plastikowy element, oznaczony wartościami liczbowymi. Znajduje się najczęściej na górze lodówki lub wbudowany jest w obudowę. Temperaturę ustawia się strzałkami lub przyciskiem set. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych pokręteł, do jego obsługi niezbędna jest znajomość instrukcji, w której wyszczególniono przypisane do cyfr ustawienia.

Pamiętajmy, że optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić od 3 do 5⁰C, a w zamrażarce -18⁰C.

Jak ustawić temperaturę w lodówce
źródło: amica.pl

Istnieją również bardziej skomplikowane panele, posiadające cyfrowe wyświetlacze i inne, dodatkowe funkcje. Dzięki nim podejrzeć można panującą we wnętrzu urządzenia temperaturę, a także ustawić godzinę czy zarządzać dystrybutorem wody. To świetne rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie mogą zapamiętać właściwych ustawień. Możliwość regulacji poszczególnych funkcji bez otwierania lodówki wpływa także na jej wolniejszą eksploatację.

Jak ustawić temperaturę w lodówce
źrodło: tekadom.com

Jak ustawić temperaturę w lodówce? Ekran dotykowy

Najnowszym sposobem regulowania temperatury w lodówkach jest ekran z panelem dotykowym. Działa podobnie, jak smartfon – za pomocą kilku ruchów palca pozwala ustawić wybrane przez siebie opcje. Działa szybko, sprawnie i posiada wiele przydatnych funkcji, jednakże wymusza także większą ostrożność. Należy uważać, aby go nie porysować, a ponad to wymaga regularnego czyszczenia z odcisków palców. W przeciwieństwie do pokręteł, wymiana ekranu jest dość droga oraz bardziej problematyczna. Trzeba jednak przyznać, że to rozwiązanie idealnie wpisuje się w obecny, zautomatyzowany świat.

Jak ustawić temperaturę w lodówce
źrodło: pinterest.com

W czasach, gdy sklepy posiadają tak szeroki wybór lodówek, podczas zakupu warto zastanowić się również i nad tym, w jaki sposób będziemy chcieli nią zarządzać. Panele dotykowe są wygodne, a dzięki wyświetlaczom nie trzeba zapamiętywać poszczególnych wartości dla programów, ale ich obecność znacząco podnosi cenę urządzenia. Należy więc pomyśleć i dobrać sprzęt odpowiedni dla swoich potrzeb.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 38

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Anna.AleksandraJanek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janek
Gość
Janek

Szukam instrukcji obsługi w pdf lodówki Polar AS 176
hornet17@wp.pl

Anna.
Gość
Anna.

Witam mam lodówkę Amica FK2695.2FTX
Lodówka słabo chłodzi a zamrażarka za mocno mrozi
I po nocy na podłodze jest woda.